zdroj: unsplash.com
Růže patří mezi celosvětově nejoblíbenější květiny. Muži po nich podvědomě v květinářství sáhnou, když chtějí svojí drahou polovičku překvapit a většině žen se pod pojmem „romantický dárek“ vybaví náruč plná květin. Růže hraje roli i v našich sexuálních představách – často v podobě luxusně povlečené postele obsypané plátky růží. Růže je prostě jasným symbolem lásky, touhy a vášně. Tento růžový drahokam mezi květinami má však mnohem širší oblast působení než „jen“ na poli lásky.
1. Růže se postarají o vaši pleť
Z růží se vyrábí růžový olej a růžová voda. Obě tyto základní suroviny se s oblibou přidávají do kosmetických přípravků. Výtažky z růže působí blahodárně především na stárnoucí a zralou pleť, kterou patřičně regenerují. Obsažené antioxidanty pak ocení také zašedlá a povadlá pokožka, kterou bezvadně prozáří a vypnou. Vytouženou úlevu přinesou růže citlivé, podrážděné či alergické pleti, které pomohou vypořádat se s nežádoucím začervenáním, pálením, svěděním či pnutím.
2. Růže můžete i jíst
Růžové okvětní plátky jsou jedlé, můžete tak s nimi bez obav kouzlit v kuchyni. Okvětní lístky růže můžete přimíchat do salátu jen tak samotné nebo s dalšími jedlými květy. Růžové lísky se také skvěle vyjímají jako dekorace na dortech a ostatních dezertech. Pokud se však rozhodnete používat růže na jídlo, vyhněte se raději těm z květinářství. Do většiny z nich se totiž růže dováží ze zemí třetího světa, ve kterých je prozatím velice malé povědomí o dopadu umělých hnojiv a postřiků na zdraví, proto se s nimi při pěstování květin vůbec nešetří.
3. Růžová vůně vám zvýší sebevědomí
V aromaterapii se růže používá pro své širokospektrální účinky, a to především na ženskou psychiku a problémy, které typicky trápí hlavně ženy. Uklidňuje, pomáhá odbourávat stres a zároveň účinně podporuje budování zdravého sebevědomí. Pomáhá ženám vyrovnat se se svou ženskou stránkou a působí také afrodiziakálně. Vůně růží působí blahodárně aromaterapeuticky při bolestivé menstruaci, v posledním trimestru těhotenství či v průběhu samotného porodu. Dodává klid a sebejistotu.
4. Růže je i mocná léčitelka
Růže není jen tak nějaká navoněná slečinka. Mezi ostatními bylinkami se neztratí ani se svými léčivými schopnostmi. Pro ty se ostatně používala už ve starověku. Na její účinky nedali dopustit hlavně Peršané, kteří si růži považovali pro její antibakteriální a antivirové účinky. V ájurvédě a tradiční čínské medicíně se růže používají pro harmonizaci meridiánu močového měchýře a ledvin. Pro léčivé účely se používají růžové okvětní lístky, které jsou mimo jiné vysoce bohaté na vitamin C, kterého obsahují až 50× více než třeba takové citrony. Z růžových lístků si můžete připravit velice lahodný růžový čaj.
5. Růží prostě nic nepokazíte
Existuje asi opravdu jen málo žen, které růže bytostně nesnáší, a růží jako dárkem byste je urazili. Proto je dárek v podobě růže celkem sázka na jistotu, že obdarovanému uděláte radost. Růže lze vybírat i podle jejich barev, každá má totiž v symbolice květin trochu jiný význam. Žlutá udělá radost kamarádce, světle růžový odstín se hodí pro mladé dívky. Oranžová barva růže naznačuje, že byste rádi byli „něco víc“ než jen přátelé a klasická rudá růže dává najevo, že vaše láska pořád trvá a vášeň nevyprchala. Pokud chcete darovat růži, ale přijde vám líto, že rychle zvadne, zkuste sáhnout po kosmetice nebo parfému s úžasnou růžovou vůní, která vás bude připomínat obdarovanému ještě hodně dlouho.