Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Vůně léta, vůně lehkosti

Vůně léta, vůně lehkosti Vůně jsou velice mocný nástroj, který dokáže dotvořit atmosféru, zintenzivnit zážitky i vyvolat vzpomínky.
Jana Konečná
2,5 5
2

Vůně léta, vůně lehkosti zdroj: pexels.com

Co se vám jako první vybaví, když se řekne léto? Vůně opalovacího krému, slaného a vlhkého vzduchu u moře nebo na koupališti, teplý vítr za dlouhých letních večerů s vůní dálek anebo uklidňující vůně levandule? Nebo si léto spíš spojujete s čerstvým a od letního sluníčka vymazleným ovocem? Taková slaďoučká, čerstvě utržená, od slunečních paprsků ještě prohřátá jahoda je naprostá slast. Naopak ne moc rádi vzpomínáme například na přeplněné a zrovna ne moc příjemně vonící dopravní prostředky, které jsou bohužel pro letní období také typické.

Vůně jsou velice mocné. Dokáží velice dobře podpořit atmosféru, anebo ji také celou zničit. Jsou spouštěči dobrých, ale i špatných vzpomínek, a to je také jeden z důvodů, proč někomu jedna vůně voní naprosto úžasně, zatímco druhý ji nemůže doslova ani cítit. Vůněmi můžeme také vzpomínky na příjemné zážitky zpátky přivolat či prodloužit a prohloubit jejich intenzitu. Vyberte si tu pravou vůni, která vás letošním létem provede a příjemné zážitky ještě víc umocní. V zimě si s tou správnou vůní pak můžete dobít energii vyvoláním hřejivého léta ve vzpomínkách.

Vhodné vůně na léto

V létě máme všichni sklony k lehkosti – odlehčujeme jídelníček, přirozeně hubneme, odhazujeme vrstvy oblečení, líčíme se minimálně a také se samozřejmostí saháme i po lehčích vůních. Takovými mohou být:

Květinové vůně

Květinových vůní je celá řada, ale nestárnoucí klasickou, se kterou rozhodně vedle nešlápnete, je levandulová či růžová vůně. Růžová vůně se hodí pro ženy každého věku. K té levandulové je přece jen třeba trochu dozrát. Je trochu sofistikovanější, a jen tak každému nevoní. Říká se, že do vůně levandule se musí dorůst. Jinak mají obě výborné zklidňující účinky na naši psychiku, což se hodí, protože kdo by občas nebyl z toho úmorného vedra podrážděný? Taktéž podporují ženskost a jsou skvělé na večer i na den.

Citrusové vůně

Citrusy patří mezi ovoce s ochlazujícími účinky na naše tělo, kterými se může pochlubit dokonce i jejich samotná vůně. Zahalte se na léto do jejich vůně a dopřejte osvěžení horkem zmožené mysli. Citrusy mají zároveň povzbuzující účinky, a dodají vám tak energii na všechna letní dobrodružství. Skvělé jsou citrony, limetky, grapefruity a mandarinky či pomeranče. Většině citrusových vůní je také společné to, že startují detoxikační procesy, takže výborně podpoří letní odlehčení a očistu těla, které podporujeme tím, že si bohatě dopřáváme spoustu ovoce a zeleniny.

Ovocné vůně

Ovocné vůně krásně ladí se všudypřítomným, krásně zralým ovocem, a navíc nás přenesou zpátky do dětství za vůní ovocných žvýkaček, bonbonů, či prvních dívčích parfémů, které většinou tvořila právě sladká, ovocná vůně. Čichové buňky potěšíte a sliny se vašim chuťovým pohárkům budou sbíhat především na maliny, jahody, třešně a další druhy sladkého a šťavnatého, letního ovoce. Probuďte své bezstarostné vnitřní dítě, dejte na chvilku starosti k ledu a užijte si léto!

Vůně vrstvěte a kombinujte

Abyste dosáhli toho nejvoňavějšího efektu – abyste krásně, ale zároveň jemně voněli – ideálně vůně vrstvěte. Prodloužíte tak působení vůně, budete příjemně vonět doslova od hlavy až k patě, a v závěru nebude ani potřeba na sebe „šplíchat“ tolik poslední voňavé tečky v podobě toaletní vody či parfému.

Začněte už ve sprše – pokožce dopřejte voňavou očistu se sprchovým gelem či tekutým tělovým mýdlem. Na vlasy můžete použít šampon ve stejné vůni, nebo naopak sáhnout do úplně opačného voňavého spektra, ale stále tak, aby k sobě jednotlivé vůně ladily a ideálně se doplňovaly. Nezapomeňte ani na voňavý kondicionér. Celou vonnou proceduru zafixujte pořádným nátěrem vybraného tělového mléka, které vaši pokožku nejen vyživí, ale také provoní až po konečky prstů na nohách. Jako takovou sladkou tečku pak použijte toaletní vodu či parfém. Nanášejte je však pouze na pulzní body, odkud se bude vůně teplem uvolňovat a zahalí vás do příjemné voňavé aury. Ta se kolem vás ostatně díky voňavému šamponu a kondicionéru vznese i při každém potřepání vlasy. Pak už nezbývá nic jiného, než vyrazit do ulic a užívat si všech vůní, které s sebou léto přináší.