zdroj: Shutterstock
Nejspíš tento trend dorazil i k Vám - ořechová másla. Asi všichni tedy známe klasické burákové máslo, které si spousta lidí, a především dětí, maže v kombinaci s džemem na chleba. Nicméně v posledních letech se stalo trendem dělat taková másla i ze spousty jiných ořechů a přidávat je do různých kaší, smoothie, šejků a dalších dobrot. Proto jsme se rozhodli, že se dnes společně podíváme na to, jak si některá z těch opravdu oblíbených vyrobit jednoduše doma.
Klasické arašídové
Arašídové máslo je bohaté na bílkoviny a vlákninu, které pomáhají udržovat pocit sytosti a podporují regeneraci svalů. Arašídy obsahují také zdravé tuky, zejména mono- a polynenasycené tuky, které podporují zdraví srdce tím, že pomáhají snižovat hladinu špatného cholesterolu. Kromě toho jsou zdrojem vitaminu E a vitamínů skupiny B, jež přispívají k ochraně buněk před oxidativním stresem a podporují správné fungování metabolismu.
Co budeme potřebovat:
- 400 g nesolených pražených arašídů
- 1-2 lžíce medu nebo javorového sirupu (volitelné)
- špetku soli (volitelné)
Jak na to:
Proces výroby ořechového másla je úplně jednoduchý. Dáme si tedy arašídy do mixéru nebo kuchyňského robota a začneme mixovat na vysokou rychlost. To nám bude trvat 5–10 minut. Nejprve se totiž arašídy rozdělí na drobné kousky, a až po chvíli se začne tvořit krémová konzistence. V momentě, kdy máme krémovou konzistenci másla, tak můžeme přidat med nebo javorový sirup, případně špetku soli pro zvýraznění chuti. Po přidání těchto ingrediencí pokračujeme v mixování, dokud nebude vše hezky promíchané a jemné. Máslo následně přendáme do uzavíratelné sklenice a skladujeme v lednici.
Mandlové máslo
Mandlové máslo obsahuje vysoké množství vitaminu E, který funguje jako silný antioxidant, podporuje zdraví pokožky a posiluje imunitní systém. Mandle jsou také bohaté na hořčík, což je minerál klíčový pro regulaci krevního tlaku a podporu zdraví kostí. Díky obsahu mono-nenasycených tuků může mandlové máslo také pomáhat snižovat hladinu špatného cholesterolu v krvi a tím přispívat k celkovému zdraví srdce.
Co budeme potřebovat:
- 400 g nesolených mandlí
- 1 lžíce kokosového oleje (volitelné)
- 1-2 lžíce medu nebo agávového sirupu (volitelné)
- špetku soli (volitelné)
Jak na to:
Postup u mandlového másla bude vcelku podobný tomu arašídovému. Zde ale mandle nejprve opražíme na plechu v troubě předehřáté na 180°C po dobu 10-15 minut, dokud nezískají zlatohnědou barvu. Necháme je vychladnout a poté nasypeme do mixéru, případně pokud máme mandle ve slupce tak nejprve oloupeme. Mixujeme na vysokou rychlost, opět cca 10-15 minut. Pokud potřebujete, přidejte trochu kokosového oleje pro krémovější konzistenci. A volitelně můžete opět přidat sladidlo a sůl. Hotový produkt skladujeme v uzavíratelné sklenici a v chladu.
Lískovo-oříškové máslo aneb adept na zdravější nutellu
Lískovo-oříškové máslo obsahuje zdravé mono-nenasycené tuky, které jsou prospěšné pro zdraví srdce a mohou snižovat riziko kardiovaskulárních onemocnění. Lískové ořechy jsou také bohaté na vitamin E, který chrání buňky před oxidativním stresem, a vitamíny skupiny B, jež podporují správné fungování nervového systému. Navíc obsahují důležité minerály jako hořčík, měď a mangan, které přispívají ke zdraví kostí a pomáhají správnému fungování metabolických procesů v těle. Navíc pokud do lísko-oříškového másla v průběhu výroby přidáte kakao, vyjde Vám skvělá zdravá nutella, která se jako "lísko-oříšková" může oprávněně označovat.
Co budeme potřebovat:
- 400 g nesolených lískových ořechů
- 1-2 lžíce kakaového prášku (pro nutella variantu)
- 1-2 lžíce medu nebo javorového sirupu (volitelné)
- špetku soli (volitelné)
Jak na to:
Stejně jako u předchozího másla, i zde začneme opražením ořechů v troubě, opět na 180°C na nějakých 10-15 minut, anebo zkrátka dokud se neoddělí slupky. Poté necháme oříšky vychladnout a odstraníme slupky. Vsypeme do výkonného mixéru a začněte mixovat na vysokou rychlost po dobu 5–10 minut. No a pokud chceme čokoládovou "nutella" variantu, přidáme kakao a sladidlo, případně špetku soli pro zvýraznění chuti, a mixujeme dál, dokud nedosáhneme požadované krémové konzistence. Výsledný produkt opět přendáme do uzavíratelné nádoby a skladujeme v ledničce. Dobrou chuť!