zdroj: shutterstock
S prvními jarními slunečními paprsky na nás ze všech stran míří výzvy k jarnímu detoxu. Co to je? A potřebujeme ho opravdu? Pojďte s námi nahlédnout pod pokličku změn, které se udávají s naším tělem s příchodem jarního slunovratu. Ukážeme si na tom, proč je téma jarní detoxikace tak populární a jestli to je i téma pro vás.
Je to vůbec potřeba?
Podle tradiční čínské medicíny jsou právě jarní měsíce, tedy březen a duben, spojené s elementem dřeva a orgánově se žlučníkem a játry. Logicky z toho tedy vyplývá, že právě na největší filtr a detoxikační jednotku našeho těla – játra – padne na jaře velká pozornost. Naše játra mají obrovskou regenerační schopnost a jsou schopna se sama čistit a obnovovat. Zároveň však vlivem stravy, stresu, nedostatku pohybu, ale i dlouhé zimy, dostávají pořádně zabrat a proto je přirozené jim na jaře dopřát podporu k regeneraci. Vždyť i naši předkové konzumovali kopřivy a pampelišky jako první nové a svěží výhonky jara. Et voilà – detox!
Detox nebo život!
Detox, je prostě odstranění toxinů. To naše játra dělají 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Kdyby přestala, přestalo by fungovat i vše ostatní v našem těle. Proč je tedy tolik kladen důraz právě na jarní detox? Kromě toho, že je to skvělý marketingový tahák který vás láká k zakoupení odšťavňovačů, miliardy čajů a nekonečna očistných tabletek, je to zcela jistě i proto, že jsme se životem ve městech poněkud oddálili naší přirozenosti sbírat první jarní bylinky, které přirozeně přispívají k očistě jater a přirozené regeneraci. Právě kvůli nekvalitní stravě a sedavému způsobu života je v populaci množství lidí se ztučnělými játry a žlučníkovými kameny. Zvýšené toxické zatížení jater se mohou projevit některými fyzickými příznaky jako jsou alergie, cirhóza, dna, snadný vznik modřin, bolesti hlavy, migrény, nadýmání, třepící se nehty, ale i gynekologické obtíže jako PMS, nepravidelná menstruace nebo zvýšená citlivost prsou. Potíže s játry bývají ale přisuzovány i psychice. Každá emoce, která není dostatečně zpracovaná, se usazuje. Játra nejvíce ovlivňuje potlačená zlost, nevyjádřený hněv, náladovost, frustrace, deprese a negativní myšlení.
Klíčky jsou klíčem ke zdraví
A právě jaro přispěje přirozeně k tomu, že nemusíme držet dlouhé očistné kúry a půsty. Vcelku stačí, když budeme dodržovat zdravý životní styl. Dobře spát, nestresovat se víc, než je nutné a jíst co nejbarevněji a nejlokálněji. Zkuste si doma vysít ředkvičky, hrášky, slunečnice, řeřichu, lichořeřišnici, brokolici a další semínka, která produkují lahodné klíčky, které jsou doslova vitamínovou bombou. Při klíčení totiž obsahují malé rostlinky spoustu enzymů, antioxidantů a vitamínů, minerálů a bílkovin. Díky naklíčení jsou v luštěninách také naštěpené škroby, a díky tomu je mnohem lépe trávíme a živiny využijeme.
Jarní vzpruha v tobolkách?
Co se doplňků stravy týče, lépe než razantní detoxikační metody a vehementní očisty střev, si dopřejte raději produkty, které cílí na regeneraci a fungování jater. Cílené byliny, jako jsou artyčok, nebo pampeliška a antioxidant L-cystein na podporu funkce jater, najdete například v Synergii pro játra. Harmonizaci trávicího traktu na jaře podpoří Regalen s řepíkem, bedrníkem a pampeliškou. Pro posílení jater při jarních alergiích, kopřivce nebo jako podpora při léčbě astmatu či mononukleózy je nedocenitelným pomocníkem ostropestřec mariánský. Ten je vhodné konzumovat ve formě suplementů nebo čaje z drceného semínka. V této podobě je snadno stravitelný a organismus z něj dobře vstřebá všechny živiny.