Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Proč to nejde bez potu?

Proč to nejde bez potu? Pocení je přirozený proces, který je potřebný k našemu přežití. Co když je ale potu tak nějak moc?
Pavlína Klaudová
5,0 5
2

Proč to nejde bez potu? zdroj: unsplash.com

Pocení je pro mnoho z nás noční můrou. V návaznosti na spoustu reklam se snažíme tento přirozený projev lidského těla co nejvíce potlačit. Až na extrémní projevy pocení, které mohou znamenat, že hrozí nějaké onemocnění, bychom měli spíše vnímat benefity, které pocení přináší. Pocení tu není proto, aby nás otravovalo, ale proto, aby nám bylo dobrým pomocníkem.

Pocení jako sebeléčení těla

Pocení je přirozený proces ochlazování organismu, chrání nás před přehřátím, které by způsobilo smrt. Naše tělo obsahuje až 3 miliony potních žláz, které jsou rozděleny do dvou skupin ekrinní (pravé potní) a apokrinní (pachové). Potní žlázy jsou rozvedeny po celém těle, nejvíce jich je umístěno na čele, dlaních a ploskách nohou. Zatímco ženy mají obecně více potních žláz než muži, mužské žlázy mají tendenci být aktivnější a produkují více potu.

Pot obsahuje 99% vody a 1% směsi soli, draslíku, hořčíku, chlóru a sacharidů. Jedná se o samoochranný mechanismus, který pomáhá vlastnímu vnitřnímu i vnějšímu ochlazování těla. To se automaticky pokryje vrstvou potu, kdykoli vystoupá jeho přirozená vnitřní teplota. Třeba při cvičení, stresu nebo v ohrožení života. Pocení nás chrání před přehřátím a hyperventilací a pomáhá našemu mozku, aby svou činnost přizpůsobil měnícím se teplotám.

Pocení je také bráno jako samoléčivý proces těla, který napomáhá hojení kožních poranění. Funguje jako první pomoc při vzniku ran. Pokud se říznete nebo vás štípne komár, začnou vaše potní žlázy vylučovat antibiotický sekret dermicin, který zabíjí patogeny a v rámci několika hodin omezí možnost rozvoje infekce. Podle některých studií se ukazuje, že lidé s dermatitidou, mají zároveň problém s deficitem dermicinu v potu. Tímto deficitem se poškozuje vrozený ochranný systém lidské pokožky a ta ztrácí svoji přirozenou antibakteriální odolnost. Co se týče dalších kožních problémů, jako jsou černé tečky nebo sklony k tvorbě akné, je pocení důležitou součástí jejich eliminace. Je to proto, že funguje jako přirozený způsob detoxikace.

Pocení jako detoxikační proces

Detoxikace je spojena převážně s propagací detoxikačních prostředků, ale už se tolik nezaobírá přirozenou schopností těla zbavovat se svépomocí škodlivých látek. Pocení je schopné se postarat o vyloučení širokého spektra patogenů, včetně alkoholu, cholesterolu a některých druhů solí. Je také důležité pro odstraňování chemikálií z kosmetiky, jídla i ze vzduchu. Ačkoli si často spojujeme pocení s nepříjemným tělesným pachem, může nám naopak díky svému detoxikačnímu potenciálu pomoct tento pach snížit. Nedobré aroma kůže souvisí právě s přemnožením toxických látek, není to naše přirozená vůně. Pot může také obsahovat opravdu vysoké množství toxických látek (včetně kadmia, rtuti, olova a arzenu), které často nejsou medicínsky odhalitelné v krvi. Proto se mu v moderním lékařství a léčitelství začíná přikládat daleko důležitější význam, než tomu bylo před několika lety.

Při snaze o detoxikaci organismu jsou kromě vnitřní podpory v podobě potravinových doplňků doporučovány i různé tepelné kůry. Prakticky se jedná o návrat k tradicím, které byly praktikované po celém světě, ať už mluvíme o římských lázních, skandinávské sauně (se suchým teplem a vlhkostí od 40 do 60%) nebo tureckých parních lázních. Všechny tyto ozdravné procesy jsou velmi dobrým prostředkem pro posílení lidského zdraví a jsou prospěšné pro naši pokožku. Pocení by mělo být doporučováno hlavně u lidí s vysokými hladinami rtuti a jiných toxických stopových prvků v moči. Pocení je efektivním prostředkem k vylučování ftalátů a bisfenolu-A (BPA), jednoho z nejrozšířenějších toxinů. Pocení také snižuje riziko ledvinových kamenů. Lidé, kteří pravidelně sportují, se s tímto problémem potýkají v menší míře než ti, kteří se nevěnují žádnému cvičení. Sportující lidé mají potřebu více pít, aby doplnili do těla chybějící tekutiny. Podporují tím činnost ledvin, kde se pak nemá tendenci usazovat sůl.

Když je potu moc aneb hyperhidróza

Hyperhidróza neboli nadměrné pocení je stavem, který postihuje asi 3% populace. Zahrnuje noční pocení, silné pocení rukou a nohou, obličeje i podpaží. Člověk trpící hyperhidrózou má poměrně ztížený společenský život a toto onemocnění může silně zasáhnout jeho psychickou pohodu. Podle konvenční medicíny může být příčinou hyperhidrózy neuspokojivý základní zdravotní stav nebo mírná dysfunkce nervového systému. Dalšími příčinami hyperhidrózy může být těhotenství, obezita, menopauza, úzkosti a deprese, drogová a alkoholová závislost, HIV, poruchy krve nebo kostní dřeně (Hodkingův syndrom), DNA, otravy rtutí, lymfatické a endokrinní infekce. Tyto faktory řadíme pod tzv. sekundární hyperhidrózu. Primární hyperhidróza je diagnostikovaná jako aktivita ekrinních žláz, které jsou nadměrně stimulované nervovým systémem, ke které vede genetická dispozice.

Současná běžná (konvenční) léčba příznaků hyperhidrózy zahrnuje používání antiperspirantů s chloridem hlinitým, který je spojovaný se vznikem rakoviny a Alzheimerovy choroby. Pro zvýšené pocení rukou a nohou se používá iontoforéza, což je proces, kdy jsou končetiny ponořeny do vody, do níž je pouštěna nízká dávka elektřiny, takže má pacient pocit brnění. Aplikace se opakuje 2-3x týdně a následně podle výsledků jednou týdně až jednou měsíčně. Hyperhidróza se léčí také botoxovými injekcemi, jejichž účinnost trvá po dobu až pěti měsíců. Nadměrné pocení se řeší i chirurgicky, kdy se oddělí nervy od postižených oblastí a odstraní se potní žlázy. Farmaceutické přípravky sice existují také, ale moc se nepoužívají, protože hrozí, že se pacient může v důsledku jejich užívání přehřívat.

Z holistického hlediska existuje několik přímých příčin nadměrného chronického pocení. Často se tělo zahřívá kvůli špatnému zdraví jater a ledvin, což způsobuje špatnou cirkulaci krve a tím pádem nastává hormonální nerovnováha, která způsobuje nadměrné pocení. Endokrinní nerovnováha je velmi často spojovaná s intoxikací těla, která mu zabraňuje, aby přirozeně fungovalo. Alternativní léčba hyperhidrózy začíná dietou a detoxikací. Následně se hledá bylina nebo léčivý mix, který podpoří řešení problému a schopnost těla se přirozeně léčit. Využívá se léčba pomocí bio stravy, aby se zabránilo dalšímu znečišťování těla, doporučuje se také používat pouze čistě přírodní bio kosmetiku, protože mnoho toxinů přijímá naše pokožka právě z pěsticích a čistících produktů, včetně parfémů. Při detoxu, který má vést k narovnání hormonální rovnováhy jsou zakázány prefabrikáty, které obsahují různá barviva, příchutě a konzervační látky a jsou často příčinami kvasinkové infekce. Typické jídlo pro osoby s hyperhidrózou jsou fazole, ořechy, čerstvé bylinky, různorodé zeleninové a ovocné saláty, quinoa, rýže, bio sýry. Dalším krokem je doplňování vitaminu B a D, které jsou důležité pro správnou činnost endokrinního systému a používání bylinných preparátů. Pro léčbu hyperhidrózy se jako potravinové doplňky používají bylinné prostředky jako vilín, lopuch, kozinec, šalvěj lékařská nebo shizandra. Tyto byliny řeší zdravotní problémy na více úrovních, včetně toho, že pozitivně působí na činnost endokrinního systému.