Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Adaptogeny, bezbolestné nakopnutí

Adaptogeny, bezbolestné nakopnutí Adaptogeny, to jsou takové přírodní nakopávače. Podpoří imunitu, zklidní pocuchané nervy i zlepší vaši celkovou odolnost.
Zuzana Holmanová
5,0 5
2

Adaptogeny, bezbolestné nakopnutí zdroj: pxhere.com

Adaptogeny přirozeně a bezbolestně “nakopnou” vaši imunitu i energii. Že nevíte, o co se jedná? Adaptogeny jsou takové přírodní nakopávače. Zejména teď na podzim většina z nás zažívá stavy, kdy jsme celkově jako bez energie, a častokrát nás potrápí i nějaké to nachlazení. Působení adaptogenů se ale neomezuje jen na fyzickou rovinu. Nabízejí totiž příznivé účinky i na psychiku. V obdobích zvýšeného stresu, kdy se cítíme zahlcení a máme prostě všeho dost, přináší zklidnění a zároveň i povzbuzení.

Co je zač ten adaptogen?

O bylinkách jako goji nebo ženšen jste asi už někdy slyšeli. Mezi adaptogeny patří i rostliny s takovými exotickými jmény jako ašvaganda, maca či schizandra. Řadí se sem ale i u nás dobře známý rakytník, stejně jako kotvičník či houba hlíva ústřičná. Jako adaptogeny se označují látky přírodního původu, které pozitivně ovlivňují více rovin v našem organismu. Obsahují celé spektrum účinných látek, ale zároveň nemají nežádoucí vedlejší účinky ani na nich nevzniká závislost. Když vezmeme v potaz, že označení "adaptogen" vychází ze slova adaptovat, dá se zjednodušeně říct, že tyto látky nám pomohou se přizpůsobit určitým podmínkám.

A co přesně adaptogeny umí? Kupříkladu dokáží pozitivně ovlivnit náš imunitní systém. Ten je pak odolnější vůči bakteriím a virům, tím pádem si na vás nějaká ta chřipka jen tak nepřijde. Adaptogeny také pomáhají tělu lépe se zbavit zánětů, ale rovněž ho dokáží čistit od toxinů, těžkých kovů i některých parazitů apod. Mnohé z nich podporují činnost celého kardiovaskulárního systému, ale i plic, slinivky, jater, ledvin nebo střev. Působí příznivě na metabolismus, vyrovnávají krevní tlak a hladinu cholesterolu, a navíc dokáží ulevit namoženým svalům i zklidnit pocuchané nervy.

Adaptogeny také obsahují nezanedbatelné množství vitaminů či minerálních látek a řadí se mezi antioxidanty. To znamená, že zpomalují stárnutí buněk. A o trochu oddálit čas, kdy se objeví první vráska na čele, to není od věci, že? Adaptogeny se také doporučují jako doplněk stravy v případech, kdy člověk trpí některou z autoimunitních nemocí. Dokáží zmírnit jejich projevy a ulevit tělu od negativních dopadů imunosupresivních léků. Adaptogeny lze užívat také během terapie nádorových onemocnění, protože působí jako celkové tonikum a údajně dokáží zmírnit negativní vedlejší účinky chemoterapie.

O důvod víc, proč si adaptogeny zamilovat

Nemusíte mít jen oslabenou imunitu nebo trpět ucpaným nosem. Dvakrát hej vám nejspíš nebude ani v situaci, kdy budete mít práce až nad hlavu a šéf na vás bude obden protivný. K tomu si představte, že nebudete schopni se pořádně uvolnit, a ještě do toho budete mít potíže se spánkem… I tady pomohou adaptogeny. Působí totiž pozitivně na nadledvinky, které produkují kortizol, tzv. stresový hormon. Adaptogeny nadledviny zklidní a posílí, takže díky tomu budete stresové situace zase zvládat mnohem lépe, budete schopni se uvolnit a snadněji dosáhnete vytoužené duševní rovnováhy. Stejně tak ale posílí i vaši vytrvalost na cestě za vytyčenými cíli.

Stále vám to nestačí a chcete další důvod, proč adaptogenům propadnout? Bylinky jako maca nebo ašvaganda nemají, na rozdíl od kávy a dalších stimulantů, nepříjemné vedlejší účinky například v podobě rozdivočení srdečního tepu. Adaptogeny vás nakopnou, to ano, ale nezpůsobí nepřirozené vychýlení tělesných funkcí, takže se nemusíte bát, že to s vámi po dvou kapslích s maca práškem klepne. Navíc nejsou návykové, takže když je po nějaké době vysadíte, žádný abstinenční syndrom se konat nebude.