Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Březová šťáva: nápoj bohů

Březová šťáva: nápoj bohů Březová šťáva je pro své léčivé a regenerační vlastnosti hojně využívána v tradiční ruské medicíně.
Martina Koubová
4,6 5
14

Přejít na sekci článku:

Bříza chrání pokožku i vlasy

Péče o pleť a vlasy zdroj: shutterstock.com

Skvělých pečujících účinků březové šťávy a látek v ní obsažených nevyužívají jenom potravinové doplňky, ale i pleťová a vlasová kosmetika. Vzhledem k vysokému obsahu antioxidantů, vitaminů a minerálních látek extrakty z břízy pleť i vlasy skvěle regenerují, posilují a činí odolnější vůči známkám stárnutí. Například lotyšská značka Mádara využívá ve své produktové řadě Time Miracle březovou šťávu místo vody a perfektně tak pečuje o náročnou pleť. To ale neznamená, že by krémy a další produkty s břízou byly určeny výhradně pro zralou pokožku. Naopak, březová šťáva i extrakty jsou vhodné pro všechny typy pleti včetně té mladé, zachovávají její jemnost a pružnost a čím dříve je začněte používat, tím déle udržíte mladistvý pěstěný vzhled pokožky.

Bříza působí jako přírodní tonikum, pokožku lehce stahuje a zachovává ji pružnou a odolnou. A to se hodí nejenom v případě péče o pleť. Výtažky z březových lístků působí blahodárně i na všechny typy vlasů, které posilují a podporují jejich zdravý růst. Březový šampon ocení obzvláště majitelé citlivé vlasové pokožky, neboť obsažený betulin má skvělé zklidňující účinky, vlasovou pokožku regeneruje a chrání před dehydratací i výskytem lupů. Antibakteriální látky si dokonce poradí i s dermatitidou a uleví od nepříjemného svědění a pnutí kůže.

BIOOO tip: Pečující kosmetiku si koupíte již hotovou, ale například odvar z březových lístků si můžete vyrobit i sami doma. Pro sběr jsou nejvhodnější světle zelené mladé lístky, které otrháme v průběhu dubna a května. Necháme volně uschnout a skladujeme na suchém tmavém místě. Odvar vyrobíme 1 polévkové lžíce sušených lístků a 0,2 litru horké čerstvě převařené vody. Necháme 10 minut vyluhovat, přecedíme a používáme k oplachování pokožky obličeje, jako pleťové tonikum či vlasovou vodu.