Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Čaga neboli rezavec šikmý

Čaga neboli rezavec šikmý Rezavec šikmý , známější jako čaga, je dřevokazná houba s pozitivními účinky na celý organismus.
Ina Havránková
5,0 5
6

Čaga neboli rezavec šikmý zdroj: wikipedia.org

Rezavec šikmý je cizopasná dřevokazná houba a konkrétně patří mezi choroše, které rostou na kmenech stromů. No… to nezní moc přitažlivě, že? Ale vězte, že tento cizopasník je vysoce ceněnou houbou s řadou pozitivních účinků na lidský organismus. Že vám jméno rezavec nic neříká? A co takhle Čaga? Jde o ruský lidový název a používá se daleko častěji než ten botanický. Je totiž lépe zapamatovatelný, kratší a tak nějak zajímavější, i přesto (nebo právě proto), že trochu zní jako část nějakého čarodějnického zaklínadla.

Přejít na sekci článku:

Čaga ze Sibiře

Čaga ze Sibiře zdroj: shutterstock.com

Rezavec nejvíce roste právě v Rusku, a to zejména na Sibiři, u nás se s ním můžete setkat jen vzácně. Roste až deset let, jeho plodnice dorůstá velikosti od třiceti do padesáti centimetrů a váží až tři kilogramy! Živí se šťávami hostitele, tedy stromu, na kterém roste. Sbírá se na jaře a na podzim, kdy má nejvyšší koncentraci účinných látek. Nejčastěji je možné ho najít na jilmu, jeřabině, jasanu nebo na bříze. A podle zkušeností ruských léčitelů má právě rezavec rostoucí na břízách nejvyšší léčivé účinky.

Čaga má velmi významné postavení v ruském přírodním léčitelství. Obsahuje totiž fenolické sloučeniny a fenoly, které jsou silnými antioxidanty. Jak je již poměrně dobře známo, jsou to právě antioxidanty, které pomáhají zpomalovat proces stárnutí a pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály. Čaga navíc obsahuje celou řadu minerálů, jako jsou křemík, hořčík, železo, vápník, zinek, mangan a draslík. Mezi obsažené vitaminy pak patří vitamin B1, B2, B5, B6, B9, D a K.

Sibiřská Čaga je považována za nejkvalitnější a nejúčinnější. Proč? Čistota sibiřské divočiny a extrémní chlad zdejších zim dělá z houby velmi silný antioxidant. Dá se tedy říct, že v čím drsnějších klimatických podmínkách vyrostla, tím silnější má účinky. Nejúčinnější je Čaga z oblastí, kde v zimě klesá rtuť teploměru pod - 45° C a kde jsou extrémní výkyvy teplot.

Související produkt
Čaga sibiřská, kapsle 90 ks, 45 g
Superionherbs / 952 Kč
Čaga sibiřská je potravinovým doplňkem oblíbeným obzvláště v Rusku. Obsahuje přes 200 bioaktivních látek, především polysacharidy, a je bohatá také na minerální látky.
Detail produktu