Zázračný sibiřský cedr (Pinus sibirica)

4,2 5
6

Zázračný sibiřský cedr (Pinus sibirica)zdroj: shutterstock.com

Cedrový olej je doslova přírodní zázrak. Cedr se hojně vyskytuje ve své domovině na Sibiři, kde svým obyvatelům dělá skutečnou radost. Na Sibiři jsou již tradičně sklízeny šišky z cedru, jejichž semínka, které Sibiřané označují za oříšky, tvoří hlavně v zimním období důležitou součást jejich stravy. Sibiřské vesničky na míle vzdálené obchodním koncernům jsou totiž v zimě doslova odříznuty od okolí, vesničané jsou tedy závislí jen na tom, co si vypěstovali nebo nasbírali.

I proto mají výrobky ze sibiřského cedru takový zázračný náboj - jakémukoliv zpracování totiž vždy předchází ruční sběr, jsou zde zachovány původní tradice a k přírodě se přistupuje ohleduplně. I samotné dřevo ze sibiřských cedrů se považuje za léčivé - stačí ho nosit při sobě třeba jako přívěsek a jeho energetická vibrace na vás bude působit celý den. V tomto článku se však zaměřím jen na blahodárné působení cedrového oleje a drti z oříšků sibiřského cedru.

Přejít na sekci článku:

Co cedr dodává?

Co cedr dodává?zdroj: shutterstock.com

Cedr má vysoký obsah vitaminu A (zdravý zrak, dobrý růst), vitaminu B a D (kvalita krve, stimulace nervové soustavy) a vitaminu E (podpora reprodukčních procesů, příznivý vliv na pohlavní systém, zdravý rozvoj plodu, růst organismu a tvorba mateřského mléka), vitamin F obsahuje dokonce 3x více než v produktech z rybího tuku (snižuje hladinu cholesterolu v krvi). V cedru také najdeme mastné kyseliny (růst a obnova buněk) a 19 aminokyselin z nichž je 70 % nenahraditelných, dále uhlovodany, jód, zinek, železo, měď, mangan, hořčík, křemík, vanad, fosfor, draslík, molybden, nikl, vápník, olovo, bor, baryum, titan, stříbro, hliník, jodidy, kobalt a sodík. Cedrový olej podporuje obranyschopnost organismu, stimuluje trávicí procesy a pomáhá při poruchách trávení, podporuje činnost ledvin a funkci štítné žlázy, posiluje oběhový a nervový systém.

Kde cedr pomáhá?

Nejen obsah chemických látek, ale především také energetický náboj cedrového oleje, umí posilovat lidi žijící v ekologicky špinavých oblastech, v aglomeracích, ale i průmyslové krajině a vesnicích s vysokou chemizací. Cedr vnitřně posílí všechny lidi, kteří jsou fyzicky či psychicky vytížení, čili podléhají tlaku na výkon a pracovnímu stresu. Cedrový olej výborně pomáhá také při žaludečních a dvanácterníkových vředech, dále při tuberkulóze plic, upravuje tlak a slouží jako prevence při arteroskleróze. Cedrový olej je vhodné také aplikovat na pokožku (vmasírujte cedrový olej do vlhké pokožky kruhovými pohyby a takto ošetřenou pokožku chraňte jemnou gázou před otřením), jelikož výborně pomáhá na problémy jako jsou jizvy, popáleniny, lupénka a také při lámavých vlasech a jejich nadměrném padání.