zdroj: pixabay.com
Měsíček lékařský, nádherná a jemná květina se žlutooranžovými květy zdobící nejednu zahradu nám přináší své léčivé kvality. Už proto by neměl chybět v žádné domácí lékárničce. A právě květy měsíčku jsou jeho nejcennější součástí.
Měsíček lékařský
Nejspíš budete vědět o tom, že má měsíček lékařský antibakteriální, protizánětlivé, antiseptické a silně hojivé vlastnosti. Asi nejznámější je ve formě měsíčkové masti, která je osvědčeným přírodním přípravkem na různé kožní problémy, záněty, praskliny a suchou pokožku, kožní choroby, drobná poranění, špatně se hojící rány, vředy, otoky, proleženiny, popáleniny i omrzliny. Měsíček je též účinným antioxidantem či přírodním antibiotikem.
Z měsíčku si můžete připravit čaj, nálev, mast nebo tinkturu a odvar přidat do koupele. Kromě svého léčivého působení se měsíček uplatňuje i v kuchyni při přípravě jídel nebo k domácímu barvení. Tato přitažlivá léčivá bylinka se velmi často přidává do přípravků přírodní kosmetiky, kde napomáhá zvláčnění a zjemnění pokožky.
Jak měsíček vypadá, co obsahuje a jaké jsou kontraindikace?
Měsíček lékařský, latinsky Calendula officinalis je jednoletá nebo dvouletá rostlina vysoká až 50 cm z čeledi hvězdnicovitých, Asteraceae. Má vřetenovitý, chlupatý a na omak lepkavý kořen, z něhož vyrůstá přímá, hranatá a obvykle větvená lodyha. Listy měsíčku jsou kopinaté až úzce obvejčité, střídavé. Květenství je složnokvěté, čítající zelený kalich a žluté i oranžové, terčové květy. Plody jsou malé nažky.
Měsíček lékařský kvete od června až do podzimu. Předmětem sběru je samotný květ nebo květ s kalichem. Daří se mu na teplých, slunečných stanovištích s dostatkem živin a vláhy v půdě. Sami si ho můžete vysadit v průběhu března a dubna, ale nezapomeňte každým rokem měnit místo, aby se půda nevyčerpávala. Měsíček pochází původně z Orientu, v dávných dobách se hojně pěstoval v antickém Římě, Persii, Egyptě i dalších zemích v oblasti Středomoří.
V měsíčku lékařském jsou přítomny flavonoidy, flavonoidové glykosidy, karotenoidy, hořčina calenden, žluté barvivo kalendulin, triterpenové saponiny (kalendulosid), silice, slizovité látky, vitamin C, kyselina salicylová a jiné. Měsíček a přípravky z něj vyrobené nemají žádné vedlejší účinky ani kontraindikace, mohou se bez obav podávat dětem i aplikovat na jejich pokožku. Je vhodný i pro těhotné a kojící ženy.
Jaké je nejčastější využití měsíčku?
V dnešní době se měsíček asi nejčastěji uplatňuje při jaterních a žlučníkových obtížích, gynekologických i kožních onemocněních. Upravuje bolestivou či nepravidelnou menstruaci, zmírňuje potíže spojené s menopauzou, eliminuje záněty ženských orgánů. Dá se užívat při žloutence, ale třeba i jako podpůrný prostředek při rakovině prsu. Má totiž protirakovinné působení, a to hlavně na oblast žaludku a vnitřních orgánů.
Vnitřní užívání se doporučuje v případě nemocí žaludku a střev, při žaludečních křečích a vředech nebo při zánětu tlustého střeva. Přípravky z měsíčku můžete užívat také při onemocněních virového původu, otravě krve, škrkavkách, ale i když se vám objeví krev v moči. Pomáhá též při jaterních chorobách, dobře funguje při očních zánětech, zlepšuje ostrost vidění a pomáhá při problémech po očkování. Vlažným měsíčkovým odvarem můžete kloktat při zánětech v dutině ústní a bolestech v krku. Hořký čaj z měsíčku lékařského příznivě působí na trávení, žlučník, játra, ale též ledviny a pomáhá při stavech úzkosti a depresích.
Čerstvou měsíčkovou šťávou nebo tinkturou můžete potírat pigmentové skrvny nebo pihy. Jelikož má opravdu dobré hojivé účinky na kůži, dokáže zacelovat jizvy po různých zraněních nebo i pooperační. Pomáhá při zánětu žil, bércových vředech či hemoroidech. Eliminuje plísně, modřiny, krevní výrony apod. Měsíčková mast je skoro až divotvorným přípravkem! Dá se aplikovat třeba i na stařecké skvrny, bradavice, při svrabu či jako pomocný prostředek při rakovině kůže.
Využití měsíčku v kosmetice a kuchyni
Měsíček lékařský a z něj připravené oleje se přidávají do krémů na suché a popraskané ruce či paty, popáleniny či omrzliny. Jestli mají vaše děti suchou pokožku nebo trpí na opruzeniny či atopický ekzém, klidně jim zasažená místa natírejte měsíčkovým olejem nebo mastí. Nejen, že se jejich kůže zahojí, ale také zvláční a opět se stane jemnou.
Když si uděláte odvar z měsíčku, můžete ho, samozřejmě vypít, ale rovněž si jím lze oplachovat vlasy po umytí. A nezapomeňte na to, že je měsíček také dobrým barvivem. Měsíček tvoří součást pleťových a opalovacích krémů či olejů, pleťových mlék, mýdel, šamponů apod. Léčí, zvláčňuje a zjemňuje pokožku celého těla.
V kuchyni měsíčkové květy mohou nahradit šafrán, který se používá k obarvení různých pokrmů, jako např. rýže, másla nebo pomazánek. Čerstvými květy lze zdobit saláty, měsíček se dá dokonce použít jako koření do polévky. Do jídel můžete kromě nasekaných okvětních lístků přidat i čerstvé mladé listy. Třeba jen na takový jednoduchý chléb s máslem...
Recepty na čaje z měsíčků lékařského
Čaj z měsíčku
1 ČL čerstvých nebo nasušených květů měsíčku zalijte 1/4 litrem vroucí vody a nechte 10-15 min vyluhovat. Pak sceďte a popíjejte 2x denně. Pokud byste chtěli použít odvar k omývání pokožky, stačí když zalijete 1 PL 1/2 litrem vroucí vody, po 10 min scedíte a necháte mírně vychladnout. Pak můžete postiženou kůži omývat tamponem nebo jemnou látkou namáčenou ve vlažném odvaru.
Čaj při menstruačních bolestech
Smíchejte po stejných dílech květu měsíčku, natě hluchavky a meduňky. 1 PL směsi přelijte šálkem vroucí vody a nechte vyluhovat. Asi po 10 min sceďte a popíjejte 2x denně.