Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Lapacho, magická rostlina z pralesa zvyšující imunitu

Lapacho, magická rostlina z pralesa zvyšující imunitu Lapacho je díky svým posilujícím účinkům považováno za strom bohů. Výrazně posiluje imunitu, využívá se jako prevence proti rakovině a při dalších četných neduzích.
Iva Lhotská
5,0 5
1

Lapacho, magická rostlina z pralesa zvyšující imunitu zdroj: flickr.com

Už před nějakým časem různé studie prokázaly, že lapacho natolik dokáže zvýšit obranyschopnost organismu, že se začalo využívat k prevenci před rakovinou, ale také jako doprovodný prostředek při léčbě a k jejímu doléčení. Ovšem lapacho má mnohem širší záběr.

Lapacho rudé

Lapacho rudé je vnitřní vrstva kůry stromu Lapacho, kterou znali domorodí obyvatelé z oblastí jihoamerických tropických deštných pralesů už v dobách dávno minulých. Jeho léčivého působení využívali Inkové, ale též indiáni kmenů Tupí a Guaraní, kteří tento strom považovali za velmi silný a mocný. Lapacha využívali při nachlazení, bronchitidě, chřipce, problémech s dýcháním, revmatismu, chudokrevnosti, ale rovněž v případě hadího uštknutí. Pravděpodobní potomci Inků, indiáni kmene Callawaya, zjistili, že lapacho funguje jako skvělý prostředek k léčbě rakoviny.

I v současné době se používá v případě rakoviny prsu, děložního čípku, prostaty, jater a ledvin, leukémie nebo u tzv. Hodgkinově nemoci neboli maligního lymfogranulomu, který patří k nádorovým onemocněním lymfatické tkáně. Jeho protinádorové působení je nadále podrobováno dalším výzkumům.

Jakými dalšími schopnostmi lapacho oplývá?

Lapacho se dá využít jako velmi silný prostředek v období rekonvalescence po prodělaných chorobách, jako jsou třeba mononukleóza či lymská borelióza. Pomáhá při alergiích a astmatu, příznivě působí při zánětu žaludku a zabírá při infekcích způsobených kvasinkou candida albicans. Lapacho příznivě ovlivňuje průběh onemocnění revmatem, revmatismem či revmatoidní artritidou a pomáhá při infekčních onemocněních způsobených bakteriemi, viry i plísněmi. Působí detoxikačně a eliminuje parazity. Údajně je účinné i při Parkinsonově nemoci. Lapacho se dá využít též při léčbě některých typů ekzémů, např. stresové neurodermatitidy či lupénky a u bércových vředů, kdy se doporučuje kombinace vnější a vnitřní aplikace. V případě gynekologických obtíží jsou uplatňovány sedací koupele, výplachy nebo lze zavádět i vaginální tampóny.

Lapacho, legendární strom bohů na posílení a různé neduhy

Lapacho je považováno za strom bohů, asi pro své posilující účinky. Dokáže totiž vyrovnat různé disharmonie v organismu, pomoci navrátit sílu po chemoterapii, ozařování nebo po dlouhodobém užívání psychofarmak. Lapacho napomáhá odstraňování těžkých kovů z těla, normalizuje činnost vnitřních orgánů, jako jsou játra, ledviny či žaludek a slezina. Lapacho vám může pomoci uzdravit a zregenerovat ledviny a močové cesty. Když si připravíte čaj z kůry lapacha ve větším množství a vypijete za den 1 litr, příznivě to ovlivní váš močový měchýř i ledviny. Tato očistná a posilující kůra by se měla držet po dobu 1 měsíce. Vzhledem k tomu, že lapacho napomáhá detoxikaci, pomůže vám vyčistit a zregenerovat játra a zlepší látkovou výměnu. Léčitelé a bylináři doporučují k tomuto účelu pít čaj nebo brát tinkturu, a to po dobu 6 týdnů. Stejným způsobem a stejně dlouhou dobu ho lze užívat, abyste se zbavili kvasinek.

Jak lapacho vypadá a kde roste?

Lapacho nebo lapačo, latinsky Tabeuia serratifolia nebo též Tabebuia impetiginosa je strom z čeledi trubačovitých, Bignoniaceae, který má kulovitou korunu a roste až do výšky 20 metrů. Kůra na kmeni i větvích je slabší a hladká, zvenku má světle hnědou až světle šedou a uvnitř červenohnědou barvu. Listy jsou vstřícné, eliptické, popř. oválné a vroubkované. Lapacho kvete trubkovitými, oboupohlavními květy uspořádanými v latách, které mají růžovou až nafialovělou barvu. Plody jsou lusky protáhlého tvaru, dlouhé až kolem 30 cm. Lapacho voní trochu po vanilce a má trpkou, stahující chuť. Původním domovem lapacha jsou nejspíš tropické deštné pralesy ve Střední Americe. Vyskytuje se od Floridy, přes severovýchodní pobřeží Mexika až na sever Argentiny. V dnešní době tento strom přirozeně roste v Brazílii, Peru, Bolívii, Paraguayi a právě Argentině.

Jaké látky lapacho obsahuje?

Nejdůležitější látkou obsaženou ve vnitřní části kůry lapacha, která má červenou barvu, je lapachol, který mu právě dodává protinádorové vlastnosti. Dále jsou přítomny bioflavonoidy, např. quercetin, vitaminy skupiny B, vitamin C a provitamin A, minerály a stopové prvky, jako třeba vápník, draslík, fosfor, hořčík, mangan, křemík či cín. V lapachu se též vyskytují vanilin, organické kyseliny, furan, katechiny, saponiny aj. látky. K farmaceutickým účelům byly z kůry a dřeva lapacha izolovány naftochinony jinak označované jako N-faktory a antrachinony, což jsou A-faktory. Ojedinělé léčebné účinky těchto látek se připisují jejich vzájemnému spolupůsobení. Onkologičtí pacienti by však měli respektovat doporučení svého ošetřujícího lékaře a neprovádět při tak závažné chorobě, jakou je rakovina, domácí léčení. Lapacho by se nemělo užívat při horečnatých a průjmových chorobách a těžších infekcích. S lapachem se můžete setkat ve formě sypaného čaje, čajových směsích, tinktuře nebo tobolkách.

Něco málo zajímavostí ze života lapacha

  • Lapacho se začalo v medicíně používat někdy v 80. letech 19. století.
  • Lapachol, významná obsahová látka, byl izolován už v roce 1884.
  • Velkých úspěchů při léčbě více než 10 druhů rakoviny pomocí lapacha dosáhl argentinský botanik a fytograf německého původu profesor Teodoro Meyer.
  • Brazilský lékař Orlando dei Santi použil lapacha v roce 1960 k léčbě svého bratra, který onemocněl a umíral na rakovinu. Za nějakou dobu byl zázračně uzdraven! Tento lékař pak se svým týmem vypracoval metody standardní léčby v případě infekčních onemocnění a některých forem rakoviny.
  • Natolik hmatatelné úspěchy při využívání lapacha při léčbě nádorových onemocnění způsobily, že bylo zakázáno zveřejňovat výsledky výzkumů. Ke změně došlo v roce 1981.
  • Důležitou a rozsáhlou studii o klinických výsledcích s použitím lapacha publikoval doktor Alec de Montmorency, čímž přispěl ke zvýšení pozornosti o tuto pralesní rostlinu.

Pár receptů a doporučení na závěr

Odvar z kůry lapacha
2 ČL kůry lapacha dejte do 0,5 litru studené vody a cca 5-8 minut povařte na mírném ohni. Poté nechejte asi 15 minut přikryté vyluhovat a přeceďte. Nejlepší je přelít čaj do termosky a popíjet během dne. Běžné jsou 2-3 šálky. Po nějaké době užívání odvar výrazně posiluje imunitní systém. V příp. nádorových onemocnění se doporučuje dávku zvýšit na 3 PL na 1 litr vody. Léčebná kúra by měla trvat 2 měsíce, pak je nutné udělat měsíční pauzu a znovu opakovat. Vychladlý odvar se dá využít při vaginálních infekcích - vaginální tampony namočené v odvaru se zavedou do pochvy a nechají přes noc. V rámci tradiční medicíny se sušená drcená kůra lapacha kombinuje s čajem yerba maté. Touto kombinací se prý ještě zesiluje léčebná aktivita lapacha.

Obklad z lapacha na oči

Do připraveného vlažného odvaru z lapacha namočte bavlněný hadřík nebo lněné plátno a přiložte asi na 15 minut na oční víčka. Vychladlým odvarem lze oči též vyplachovat. Obklad i výplach pomáhají při unavených, oteklých, začervenalých a bolavých očích. Eliminují slzení a pálení po dlouhém sezení a koukání do počítače nebo při alergii.

Lapachová koupel
Smíchejte 1,5 litru odvaru z lapacha, 3 PL medu a 3 dl plnotučného mléka. Směs nalijte do vody ve vaně teplé okolo 36°C a dejte si čtvrthodinovou lázeň. Tuto koupel můžete využít pro lepší stav pokožky nebo po chytání broznu na sluníčku.

Související produkt
Korolen 30 ml
Energy / 650 Kč
Korolen má díky pečlivě zvolené kombinaci bylin mnoho pozitivních účinků na organismus. Obsahuje jinan dvoulaločný, který podporuje mikrocirkulaci krevního systému, krevní oběh a normální činnost mozku a paměť.
Detail produktu