zdroj: pixabay.com
Květy lípy jsou snad odjakživa známé především jako bylinky proti nachlazení, které zabírají rovněž při horečce, protože podporují pocení a působí blahodárně na nemocné průdušky.
Jak lípa vypadá a co obsahuje za látky?
Lípa srdčitá nebo malolistá, latinsky Tilia cordata je až 30 metrů vysoký listnatý, opadavý strom z čeledi lípovitých, Tiliaceae. Kůra jejího kmene v mládí je hladká, světle šedá, postupem času podélně popraskaná a tmavě šedá. Střídavé, řapíkaté listy s pilovitými okraji mají srdčitý tvar, květenství je tvořeno 5-15 květy vyrůstajícími z úžlabí listů a zakončeno blanitým listenem. Sladce vonící lipové květy objevující se od konce května do července mají světle žlutou barvu. Po odkvětu se vytvářejí plody - malé kulaté nažky. Sklízí se především květ.
Lípy rostou nejčastěji v lužních lesích, v humózních a propustných půdách. Naleznete je snad po celé Evropě kromě těch nejsevernějších a nejjižnějších částí. U nás se vyskytují od nížin až po pahorkatiny, max. do výšky 900 metrů n.m. Z čerstvých listů lípy lze připravit čaj nebo sirup. Výborné je si květy nasušit v dostatečném množství na zimu. Léčitelé a bylinkářky radí lipový květ kombinovat spolu s květem černého bezu, který má obdobné vlastnosti. Z lipového květu si můžete v období podzimních a zimních plískanic připravovat účinné lektvary. Dá se připravit čaj, odvar nebo si ho můžete naložit do vína či lihu. Květy lípy obsahují flavony, např. kvercetin, rutin či hesperidin, glykosidy, saponiny, třísloviny, sliz, silice s farnesolem, geraniolem a nerolidolem, dále fytosteroly, organické kyseliny, např. kyselinu kumarovou a chlorogenovou a jiné látky.
Lípa jako lék
Věděli jste však, že květy z lípy mají mnohem širší pole působnosti? Lipový čaj vám může pomoci i při onemocněních ledvin a močového měchýře. Je naprosto jedinečný pro posílení imunitního systému u dětí, napomáhá zklidnění a naše malé lasičky pak po tomto čajíčku Iépe spí. A abychom nezapoměli, květy lípy se dokonce uplatňují v domácí kosmetice! Díky obsahovým látkám vás květy lípy srdčité či malolisté spolehlivě ochrání před dráždivým a úporným kašlem. Jak jsme již zmínili, lípa snižuje horečku a usnadňuje pocení, ale také odhleňuje. Rovněž působí močopudně a má i mírně projímavé vlastnosti, takže ji lze využít i při redukční dietě. Lipový květ ředí krev a podporuje správnou krvetvorbu, takže se může s přehledem uplatnit i jako účinný preventivní prostředek proti infarktu a angině pectoris. Lípa umí spoustu dalších věcí: Dokáže snižovat krevní tlak, blahodárně působí na ledviny a žlučník, eliminuje bolesti hlavy, záněty žil a další choroby související s oběhovým systémem.
Co kouzelná lípa ještě všechno dokáže?
Čaj z květů lípy se zcela běžně užívá v období chřipek, ale můžete ho popíjet klidně mnohem častěji jako velmi chutný, lahodný čaj podporující prevenci u dětí i dospělých. Lípa je účinná totiž nejen v případě nachlazení, kašle a bronchitidy, ale s přehledem ji lze nasadit, když onemocníte angínou. A můžete si z ní připravit i skvělý med! Lípa a její voňavé květy vám též mohou pomoci ulevit při křečích trávicího ústrojí i močových cest. Reguluje také tvorbu žaludečních šťáv. Léčivých vlastností lípy lze využít i zevním způsobem. Používá se k výplachům úst, kloktání, potírání kožních vyrážek či popálenin. Vhodná je i k přípravě obkladů při svalových bolestech nebo k inhalacím. Z lipových kvítků si můžete připravit domácí bylinné lázně a kosmetiku. Napomáhají totiž zjemnění a regeneraci pokožky a podporují lepší kvalitu vlasů. Ostatně lípa našla široké uplatnění i v kosmetickém průmyslu; využívá se k výrobě pleťových krémů, gelů či pěn do koupele.
Květy lípy hlavně proti nachlazení!
Pokud trpíte na podzim či z jara na častá nachlazení, určitě byste neměli příliš holdovat lékům s obsahem paracetamolu! Úleva se sice dostaví skoro okamžitě, ale vedlejší působení této látky na vaše tělo není úplně příznivé. Při častém užívání se totiž zatěžují játra. Ale vždyť nachlazení a podobné patálie můžete s přehledem vyléčit bylinkovými čaji s obsahem lipového květu, tinktury apod. A hlavně zcela bez vedlejších účinků!
Pár receptů
Lipový čaj si připravíte tak, že 1 ČL sušených květů lípy přelijete 2 dl vroucí vody a necháte 15 minut vyluhovat. Pak se čaj scedí a lze ho popíjet.
Lipovou pleťovou vodu si připravíte tak, že 2 PL lžíce květů přelijete 3 dl vroucí vody a necháte 20 min louhovat. Poté přecedíte a květy ještě vymačkáte. Pleťovou vodou z lipových květů můžete oplachovat pokožku obličeje, dekoltu i rukou a nohou.
Pleťovou masku připravíte tak, že lipové květy rozmělníte, smícháte s medem, smetanou a troškou ovesných vloček. Taková vyhlazující, výživná maska se nanáší na obličej a nechá cca 15 minut působit. Poté se smyje vlažnou vodou a pokožka ošetří pleťovým krémem.
Zajímavosti
- Již ve starověkém Řecku a Římě bývala lípa spojována s legendou o věčné lásce stařenky Bauko a staříka Filemona.
- Lípa byla též zasvěcena bohyni lásky Venuši.
- Staří Slované považovali lípu za svůj posvátný strom a je tomu tak vlastně dodnes.
- Dávní Keltové pokládali místa, kde rostly lípy, za magická. Prý se tam soustředila pozitivní energie, chránící před zlem a temnotou.
- Ve stínu lip často odpočívali poutníci na cestách.
- Lipové dřevo, které je měkké, se také nazývá "svatým dřevem" a s oblibou je využíváno řezbáři, kteří z něj vyřezali nejednu sochu svatého či známý oltář.
- Lípa se odedávna používá i k výrobě nábytku či hudebních nástrojů.
- V Německu se lípa zasazovala spolu se zrozením mužského potomka do rodiny.
- V některých krajích se lípě říká "strom milenců".
- Čaj z lipového květu se pro léčbu různých druhů nachlazení používá již od dob starověku.
- Odvar z lipového květu a šalvěje se doporučuje užívat ženám od 40 let pravidelně, neboť je skvělou prevencí před problémy v menopauze.