zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová
Ječmen. Rostlinka, která nám je jako lidstvu věrně známá už od starověku. Obhájí si i mladé výhonky ječmene své místo v našem stravování? Jeho účinky jsem si vyzkoušela v jeho nejkoncentrovanější podobě - v nasušené šťávě.
Mladý ječmen patří stejně jako další věrtel zelených potravin mezi tzv. superfoods/superpotraviny. Ty jsou supernadupané vitaminy, minerály, enzymy, vlákninou, aminokyselinami i stopovými prvky. Mezi nejznámější patří mladá pšenice, alfalfa neboli vojtěška, chlorela a spirulina. Každý z těchto druhů má jiné složení, jiné vitaminy a tudíž i různé přednosti. Mladý ječmen je ovšem, nebojím se tvrdit, ze všech uvedených nejvšestrannější :).
Co mladý ječmen dokáže pi pravidelném užívání:
- Je to ten nejlepší komplex živin, jehož složky se ještě navzájem podporují ve vstřebatelnosti a využitelnosti. Naše tělo tak z něj dostane maximum (narozdíl od syntetických vitaminů)!
- Dodává energii a vitalitu!
- Podporuje fungování všech pochodů v organismu, regeneruje a posiluje imunitu!
- Zmírňuje alergie, kožní nemoce i infekce dýchacích cest!
- Má pozitivní vliv na revmatická onemocnění a problémy pohybového aparátu!
- Příznivě působí při vyčerpání a únavě, psychických problémech i bolestech hlavy!
- Pozitivní vliv má na gynekologické a klimakterické potíže!
- Pomáhá při zánětech močových cest, potížích s prostatou i špatnou funkcí jater!
- Zlepšuje stav diabetu, dny a trávicích obtíží a nemocí!
- Pozitivní účinky byly též zaznamenány u srdečně cévních chorob, nádorových onemocnění, zrakových potíží i při roztroušené skleróze!
- Pomůže při chudokrevnosti, detoxikuje a omlazuje náš organismus!
- Perfektně nahradí ranní kávu se všemi jejími pozitivními vlastnostmi a bez všech jejich negativ :)!
- Chuť
Prášek má napoprvé takovou trošku divnou trávovou chuť, musím ovšem dodat, že po dvou prvních zkušenostech mi chuť přestala připadat podivná a začala mi docela chutnat. A teď tu chuť prostě zbožňuji a pomerančový džus mi bez ní nepřipadá už tak dobrý. Takže se dá říct, že na té chuti vzniká taková malá, ale naprosto bezpečná závislost :)!
- Užívání
Mladý ječmen si můžeme pěstovat doma a každý den vhodit do ranního koktejlu a udělat tak z něj ještě větší vitaminovou bombu, nebo stébla prohnat odšťavňovačem s určitou ztrátou obsažené vlákniny. Pro ty pohodlnější tu jsou Nástroje Zdraví, které nabízí prášek z nasušených a namletých výhonků, nebo dokonce koncentrovanější podobu ve formě odšťavněných výhonků, kdy prášek vzniká nasušením této šťávy.
- Účinky
Nejlepší účinky má takový zelený drink ráno nalačno. Prášek může být zamíchaný do vody, ovocného/zeleninového džusu nebo smoothie. Za mě ovšem doporučuji šťávu z vymačkaných pomerančů, která se s chutí mladého ječmene skvěle doplňuje. Stačí dvě lžičky denně zamíchané do tekutiny a i přes to, že příliv energie je pozorovatelný téměř okamžitě, pro výraznější zdravotní účinky je dobré vydržet minimálně dva až tři měsíce. Tak dlouho prý také trvá, než se tělo a orgány pročistí.
- Pleť
Skvělý a rychlý detoxikační účinek má mladý ječmen na pleť. Sice pokud se většinu času nestravujeme jen vesmírnou energií, nejspíš naše pleť bude na začátku užívání projevovat mírné nebo větší zhoršení, ale to je správně! Tělo se čistí a pak už to bude jen a jen lepší :)! Důležité je vydržet! Mladý ječmen si dokonce můžeme smíchat společně s vodou, Aloe vera šťávou, koloidním stříbrem nebo květovou vodou a nanést jako čistící a detoxikační masku přímo na pleť a to jak na celý obličej, tak lokálně na problematická místa. Maska dodá pleti vitaminy a minerály, stabilizuje produkci mazu, čistí do hloubky a naše pokožka je po omytí hebká, čistá a plná života!
- Složení
Mladý ječmen je doslova našlapaný k prasknutí pro nás důležitými živinami. Najdeme v něm nespočet vitaminů: vitaminy B1, B2, B3, B5, B6, B8, dále také vitaminy C, E, H, K i beta karoten a cholin.
Z minerálů je to především draslík, fosfor, hořčík, chrom, jod, kobalt, mangan, měď, selen, vápník, zinek a železo. Obsahuje všech 20 aminokyselin, včetně těch esenciálních. Důležitý je pro nás i obsah chlorofylu, který je velice účinným protizánětlivým a antibakteriálním prostředkem. A nakonec až 40 % složení mladého ječmenu tvoří aktivní enzymy, které působí jako katalyzátor biochemických tělesných procesů. Poměr účinných látek se liší podle místa pěstování a způsobu zpracování. Stejně tak jako je mladý ječmen koncentrát zdraví prospěšných látek, stejnou měrou může být plný i těch látek nežádoucích (pesticidů, fungicidů,...). Proto lpěte na kvalitě a pátrejte po původu surovin a dejte přednost dražší organické verzi před tou levnější plnou chemie.
- Závěr
Mladý ječmen není všelék, ale rozhodně má k němu blízko :)!
Osobní tip: Použití se neomezuje jen na pití s vodou nebo džusem. Mladý ječmen můžete rozmixovat společně s trochou vody a zmraženým banánem a vytvořit tak zelenou banánovou zmrzlinu nebo shake. Prášek smíchaný s tekutinou ale může posloužit i jako vnější lék při zánětlivých procesech kůže. Jediné, čemu se vyhněte je tepelná úprava, protože tím přijdete o to nejcennější, co nám mladý ječmen nabízí.