zdroj: flickr.com
Lesklokorka lesklá neboli reishi je známým a velmi účinným léčivem tradiční čínské medicíny (TČM), které je využíváno už po tisíce let. Je vynikajícím preventivním prostředkem před celou řadou onemocnění, posiluje imunitní systém a chrání náš organismus před škodlivými útoky bakterií i virů.
Reishi z pohledu TČM harmonizuje funkce orgánů srdce, plic, sleziny a slinivky, ledvin a jater i jejich meridiánů a zajišťuje jejich dobrou vzájemnou provázanost a spolupráci. Napomáhá léčbě onemocnění dýchacích cest, trávicí, oběhové, nervové i pohybové soustavy. Reishi se právem nazývá "houbou nesmrtelnosti", protože se v rámci TČM doporučovala k dlouhodobému pravidelnému užívání za účelem prodloužení života. Působí antibakteriálně a je rovněž účinným antivirotikem, které lze využít k prevenci i léčbě chorob způsobených škodlivými bakteriemi a viry. Reishi se tradičně doporučuje při potížích s pamětí, může pomoci seniorům se stařeckou demencí, pozitivně ovlivňuje průběh Alzheimerovy choroby. V těchto případech ji lze brát i preventivně. Dokáže rovněž zamezit vzniku trombózy nebo nadměrnému uvolňování histaminu, proto je nanejvýš vhodná pro alergiky, astmatiky a při kašli.
Jaké dary nám ještě lesklokorka přináší?
Reishi zvyšuje odolnost vůči stresu a má silné protinádorové vlastnosti. Je vynikajícím preventivním prostředkem pro léčbu chronického únavového syndromu, chronické hepatitidy, eliminuje nepříznivé působení chemoterapie a ozařování. Díky obsaženým triterpenům napomáhá léčení jaterní nedostatečnosti, snižování hladiny vysokého krevního tlaku, "zlého" LDL cholesterolu a krevního cukru. Podporuje detoxikaci organismu, pomáhá při poruchách spánku a příznivě ovlivňuje stav organismu ve vysokých nadmořských výškách.
Z pohledu TČM je lesklokorka lesklá neutrální povahy, to znamená, že jí lze léčit nemoci s příznaky chladu i horka. Její chuť je sladká a lehce nahořklá. Kombinace obou chutí, hořké, jež znamená sestup, vyprázdnění, pročištění a vysušení vlhka a sladké, značící doplnění, zvlhčování a harmonizaci, doplňuje jin. Této kombinace se právě využívá v TČM, dochází tak k vyvážení jin a jang polarit. Takovou malou perličkou může být zmínka o tom, že lesklokorka prý měla zmírňovat následky nemírného popíjení alkoholu ve staré Číně. Prostě a jednoduše: Dokáže zregenerovat játra.
Jak reishi vypadá a odkud pochází?
Lesklokorka lesklá, latinsky Ganoderma lucidum má čínské jméno língzhī nebo Ling zhi a japonsky se nazývá reishi. Zažila se pro ni i další jména, jako např. zázračná houba, houba věčného mládí, císařská houba nesmrtelnosti aj. Jedná se o parazitickou, dřevokaznou, chorošovitou houbu z čeledi lesklokorkovitých, Ganodermataceae pocházející z Asie. Nadzemní část rostliny neboli plodnice tvoří pronikavě lesklý klobouček, který vypadá, jako by byl nalakovaný. Právě podle něho dostala tato houba své české jméno. Klobouk má cca 30 cm v průměru a je polokruhovitého nebo vějířovitého tvaru.
Zbarvení reishi se během vývoje mění. Nejdříve má špinavě žlutou barvu, pak se mění od kaštanové, přes hnědou až po černou. Okraj je měkký a ostrý. Plodnice lesklokorky se nedají konzumovat přímo, neboť mají dřevnatou konzistenci, navíc jsou díky některým obsahovým látkám výrazně hořké chuti. Ačkoli je lesklokorka v čerstvém stavu měkká, po usušení značně ztvrdne. Dužina má žlutohnědou barvu. Reishi se vyskytuje zejména na poraněných nebo odumřelých kmenech stromů, popř. pařezech. Nejčastěji ji najdete na listnáčích, především na dubech, habrech a bucích, ovšem ve volné přírodě je velmi vzácná. Protože je kvůli svým zdravotním přínosům hodně žádaná, pěstuje se ve velkém v pěstírnách. Umělé pěstování a kultivace této houby začaly počátkem 70. let minulého století.
Pár informací z historie reishi
V době před více než 2000 lety ještě nebylo složení reishi známé, a přesto ji obyvatelé Asie intuitivně používali k léčbě bezpočtu zdravotních problémů. O jejím blahodárném působení na lidské zdraví se zmiňuje celá řada historických pramenů. Jedním z nich je, např. čínská kniha o zemědělství a léčivých rostlinách Shennong Ben Cao Jing, jež vznikla během období vlády východní dynastie Chan, tedy v letech 25-220 n. l. Reishi se objevuje i v dalších písemných textech, třeba v "mistrovském díle orientální medicíny" Ben Cao Gang Mu. Ale pro západní civilizaci ji popsal až roku 1781 botanik a entomolog William Curtis. V současné medicíně je, bohužel, lesklokorka lesklá dosud přehlížena. Naštěstí došlo v 60. letech 20. století k zásadnímu obratu a reishi se začala více prozkoumávat vědecky i klinicky.
Jaké látky reishi obsahuje?
Lesklokorka lesklá je doslova nabitá přírodními polysacharidy, hlavně betaglukany nacházejícími se v jejích buněčných stěnách. Dále obsahuje fytosteroly, triterpenoidy, zejména kyseliny ganoderovou a lucidenovou, vitaminy skupiny B, vitaminy A a D, minerály a stopové prvky, např. vápník, hořčík, draslík, železo a selen. Její součást jsou též antioxidanty, vláknina, enzymy, adenosin, vzácný stopový prvek germanium ve formě organických sloučenin, jenž zvyšuje produkci interferonů a působí proti nádorům. Přítomny jsou též glykoproteiny, esenciální aminokyseliny apod.
Vedlejší či nežádoucí účinky lesklokorky jsou minimální. U velmi citlivých jedinců může zřídka dojít k vyrážkám, mírně zvýšené teplotě, bolestem žaludku či kolísání krevního tlaku. Většinou jde jen o dočasné potíže, které by měly za krátkou dobu vymizet. Reishi a přípravky z ní by neměli užívat lidé po transplantaci orgánů, kteří užívají imunosupresivní léky, jež omezují činnost imunitního systému. Je rovněž nevhodná pro děti do 3 let, těhotné a kojící ženy.