Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Řepík lékařský

Řepík lékařský Řepík je rozšířenou bylinkou, kterou potkáte na slunečných okrajích lesa a na loukách.
Ina Havránková
5,0 5
2

Řepík lékařský zdroj: shutterstock.com

Řepík lékařský je jednou z oblíbených léčivých bylin a má celou řadu příznivých účinků na celý lidský organismus. V Německu je znám jako Königskraut - královská bylina a již tento název naznačuje, s jak velkolepou bylinou máme tu čest. Řepík je rozšířený v celé Evropě, v mírném pásmu Asie a v Severní Americe. U nás roste na slunečných a suchých místech na okrajích lesů a cest, na mezích a chodnících, na kopcích a svazích, v prosvětlených lesích i na rumištích.

Řepík je vytrvalá rostlina. Lodyhu má až přes metr vysokou a přízemní listy zpeřené jednoduše v růžici. Celá rostlina je jemně chlupatá, lístky jsou stříhaně pilovité, podlouhle vejčité, na líci zelené, na rubu šedoplsnaté. Drobné žluté kvítky jsou v klasovitém hroznu a rozvíjejí se od června do září. Květy jsou pětičetné, tyčinek je 10-20. Plod je vytrvalá číška kališní, chovající 1-2 nažky. Tato léčivá bylina byla používána již ve starověku a znali ji už staří Egypťané.

Přejít na sekci článku:

Všestranná léčivka

Všestranná léčivka zdroj: shutterstock.com

Řepík má celou řadu léčivých účinků a pomáhá zejména při všech zánětech v krku, ústech, v hrtanu. Měli bychom na tuto rostlinu pamatovat při angíně, onemocnění krku a zápalech sliznice ústní dutiny. Lidé, kteří při svém povolání hodně hovoří nebo zpívají a mají přetížené hlasivky, by měli denně preventivně kloktat řepíkem. Řepík dobře účinkuje při chudokrevnosti, pomáhá hojení ran a s úspěchem se užívá při revmatismu, bolestech v kříži, těžkostech při trávení, tvrdnutí jater a při chorobách sleziny.

Řepík patří mezi naše nejlepší léčivky, a to pro svoje svíravé účinky a vysoký obsah účinných látek. Obsahuje třísloviny, hořčiny, silice, flavonová barviva a fytoncidy. Při křečových žilách a bércových vředech je vhodné použít řepíkovou mast, která má podobné užití jako mast z měsíčku lékařského. Řepík působí svíravě, protizánětlivě, dezinfekčně a proti průjmům. Zvyšuje sekreci žluči a pomáhá vylučovat moč.