Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Řepík lékařský

5,0 5
2

Řepík lékařský zdroj: shutterstock.com

Řepík lékařský je jednou z oblíbených léčivých bylin a má celou řadu příznivých účinků na celý lidský organismus. V Německu je znám jako Königskraut - královská bylina a již tento název naznačuje, s jak velkolepou bylinou máme tu čest. Řepík je rozšířený v celé Evropě, v mírném pásmu Asie a v Severní Americe. U nás roste na slunečných a suchých místech na okrajích lesů a cest, na mezích a chodnících, na kopcích a svazích, v prosvětlených lesích i na rumištích.

Řepík je vytrvalá rostlina. Lodyhu má až přes metr vysokou a přízemní listy zpeřené jednoduše v růžici. Celá rostlina je jemně chlupatá, lístky jsou stříhaně pilovité, podlouhle vejčité, na líci zelené, na rubu šedoplsnaté. Drobné žluté kvítky jsou v klasovitém hroznu a rozvíjejí se od června do září. Květy jsou pětičetné, tyčinek je 10-20. Plod je vytrvalá číška kališní, chovající 1-2 nažky. Tato léčivá bylina byla používána již ve starověku a znali ji už staří Egypťané.

Přejít na sekci článku:

Všestranná léčivka

Všestranná léčivka zdroj: shutterstock.com

Řepík má celou řadu léčivých účinků a pomáhá zejména při všech zánětech v krku, ústech, v hrtanu. Měli bychom na tuto rostlinu pamatovat při angíně, onemocnění krku a zápalech sliznice ústní dutiny. Lidé, kteří při svém povolání hodně hovoří nebo zpívají a mají přetížené hlasivky, by měli denně preventivně kloktat řepíkem. Řepík dobře účinkuje při chudokrevnosti, pomáhá hojení ran a s úspěchem se užívá při revmatismu, bolestech v kříži, těžkostech při trávení, tvrdnutí jater a při chorobách sleziny.

Řepík patří mezi naše nejlepší léčivky, a to pro svoje svíravé účinky a vysoký obsah účinných látek. Obsahuje třísloviny, hořčiny, silice, flavonová barviva a fytoncidy. Při křečových žilách a bércových vředech je vhodné použít řepíkovou mast, která má podobné užití jako mast z měsíčku lékařského. Řepík působí svíravě, protizánětlivě, dezinfekčně a proti průjmům. Zvyšuje sekreci žluči a pomáhá vylučovat moč.