zdroj: unsplash.com
Pravda, že v dnešní době, kdy se sůl dává do všechno, je v podstatě nemožné mít nedostatek sodíku. I přesto se čas od času objeví někdo s jeho deficitem. K nedostatku sodíku stačí se i pořádně zapotit, neboť potními žlázami je sodík vylučován. Krátkodobý deficit tedy nic zvláštního není. Sodík si velmi snadno doplníte obyčejnou solí - tou, co máte doma na kuchyňském stolu. Tam ji sice máte asi jen na pozdvižení chutí oběda, ale sůl je důležitá i pro správnou funkci organismu, hlavně nervové soustavy, srdce a pohybového aparátu (primárně svaly).
Sodík je velmi důležitý elektrolyt a základní iont, přítomný v extracelulární tekutině (ECF). Hraje klíčovou roli v enzymatických operacích a tvoření zdravé svalové konstrukce. Zlepšuje srdeční činnost, podporuje nervový systém a vstřebávání glukózy. Je potřebný pro regulaci krve, v důsledku nedostatku sodíku se mohou vyskytnout vážná poškození tělesných funkcí. Sodík jako elektrolyt, který reguluje tělesné tekutiny, udržuje jejich rovnováhu a vysílá elektrické impulzy do těla. Sodík je nezbytnou součástí stravy, napomáhající regulaci buněčné aktivity a důležitým prvkem pro správné funkce nervového systému.
Obzvláště důležitý je, když trpíte zvýšeným pocením nebo úpalem, při kterých trpí nadledviny. Když je pravidelně vylučován potními žlázami nebo v moči, nepředstavuje bezpečnostní riziko. Ale jeho nadbytek může naopak způsobit rakovinu žaludku nebo hypertenzi, otok nervových tkání a nervů, může se podílet na vzniku mozkového edému nebo infekci plic. V případě, že není snížen jeho příjem, může dokonce vést až ke kómatu. Lidé, kteří trpí problémy s ledvinami nebo edémy, by měli kvůli zvýšeným rizikům omezit příjem sodíku. To znamená méně solit a vyhýbat se polotovarům. Doporučený příjem sodíku je 2400 mg za den.
Symptomy nedostatku sodíku
Jednou z nejvíce zasažených oblastí při nedostatku sodíku v těle je nervový systém. Tento nedostatek se projevuje různými poruchami a výpadky. Obecně platí, že jej poznáme podle průjmů, bolestí hlavy, zvracení, slabosti, nízkého krevního tlaku, letargie, ztráty hmotnosti, zmatených projevů, závratí a svalové podrážděnosti. Nedostatek sodíku snižuje tuk, který je nahromaděný v okrajových částech těla. Zdroje sodíku najdeme v jablkách, kuchyňské soli, zelí, žloutcích, luštěninách, mrkvi, jedlé sodě, tuřínu, listové zelenině a banánech. Dále v rybách nebo pickles.
Při úpalu hraje sodík opravdu nezastupitelnou roli. Protože se jedná o selhání tepelného regulačního systému lidského těla. Tělo tak ztrácí schopnost si udržet normální teplotu. Tento stav se dále zhoršuje v důsledku ztrát solí a vody. Sodík funguje jako prevence vyčerpání z horka. Důležité je zmínit vliv sodíku na mozkové funkce. Mozek je velmi citlivý na jakoukoli změnu tohoto minerálu v těle a začíná se velmi rychle bránit jeho nedostatku. Člověk se stává zmateným a projevuje se u něho letargie. S nedostatkem sodíku jsou spojovány také svalové křeče, obzvlášť v horkých letních měsících, když málo pijeme a jsme dehydrovaní.
Co vše umí sodík?
Pokud se podíváme na sodík z pohledu kosmetiky, bývá velmi často obsažen v anti-agingových řadách. Chrání před působením volných radikálů, zpomaluje proces stárnutí a obnovuje mladistvý vzhled pokožky. Odstraňuje přebytek oxidu uhličitého nahromaděného v těle. Reguluje absorbování glukózy buňkami, což znamená, že dochází k plynulejší přepravě živin v buněčných membránách. Změnou proporcí acidobazických alkalických fosfátů v těle řídí reakci ledvin, objem a obsah moči. Vyrovnává osmotický tlak v důsledku regulace tekutin v buňkách. Pokud není překročeno rozumné dávkování, napomáhá udržovat rovnováhu obou typů iontů v těle, udržuje srdce v dobré zdravotní kondici, což má velký vliv na normalitu krevního tlaku.