zdroj: unsplash.com
Éterické oleje jsou stále populárnější součástí jak přírodní kosmetiky, tak domácích lékárniček. Není se co divit - maličká lahvička v sobě skrývá skutečně nevídanou sílu a šíři účinků. Nicméně o jejich používání stále koluje spousta polopravd a mýtů. Pojďme se tedy podívat, jak to s nimi ve skutečnosti je.
1. Proč je dobré používat éterické oleje a co mi to přinese?
Éterické oleje působí komplexně na tělo i ducha. Posilují duševní i tělesné zdraví, dokáží odbourávat psychické bloky a pomáhat při léčbě mnoha problémů. Lze je použít i jako prevenci proti onemocnění. Éterické oleje mají určitou energetickou hodnotu, která dokáže pracovat s informacemi, obsaženými v našem těle a s jejich pomocí lze účinně zvládnout strachy, deprese anebo další problémy, s kterými se v dnešní hektické době prakticky denně potýkáme.
2. Proč nemůžu používat éterické oleje neředěné?
Éterické oleje jsou velmi silné koncentráty, které mohou způsobit popáleniny anebo alergické reakce. Pokud se používají nezředěné, může se u některých silných druhů jako reakce objevit také anafylaktický šok. Školený aromaterapeut anebo i aromaterapeut amatér vám nikdy nedoporučí používat éterický olej na kůži neředěný, s výjimkou dvou druhů a těmi jsou levandule a tea tree, které se mohou používat bez smíchání s nosným olejem. V pravidlech o bezpečném používání se uvádí jako neškodné při použití v neředěné formě také santalové dřevo, růže, geránium a heřmánek. Při použití na děti se doporučují ředit i tyto oleje, protože mají jemnější a citlivější pleť.
3. Proč se nemůžou používat některé éterické oleje v těhotenství?
Ve zkratce lze říct, že stimulují činnost dělohy a mohou vyvolat potrat anebo předčasný porod, případně by mohly mít negativní vliv na vývoj nervové soustavy dítěte. Éterické oleje, které jsou kontraindikované v těhotenství, se ale mohou používat při porodu, protože podporují děložní stahy a také působí jako analgetika.
4. Proč se nedoporučuje užívat éterické oleje vnitřně?
Protože hrozí poleptání sliznic a některé jsou perorálně jedovaté. Pokud se užívá éterický olej vnitřně, tak pouze minimální množství esence, rozmíchané ve lžičce olivového oleje nebo v medu. Éterické oleje se nekapou na kostku cukru ani se neředí do vody. Kromě mátového éterického oleje, jehož kapka ve sklenici vody se dá vypít při žaludečních problémech. K vnitřnímu užívání musíte mít opravdu kvalitní, organický esenciální olej. Nikdy neužívejte vnitřně éterický olej z anýzu, při perorálním užití se jedná o prudký jed. Pro vnitřní užití lze použít třeba oregano, maximálně jednu kapku, rozmíchanou ve lžičce olivového oleje. Éterické oleje by se v žádném případě neměly užívat vnitřně pravidelně a příliš často.
5. Proč musím striktně dodržovat dávkování, když je to „jenom z bylinek“?
Éterické oleje jsou sice z bylinek a květin, ale jedná se o velmi silné koncentráty. Esence může být i 40x silnější než bylinka v sušené či čerstvé formě, kterou přidáváme do jídla a proto je nutné dodržet doporučené dávkování. Příliš mnoho éterického oleje může např. vyvolat bolesti hlavy, zvracení, poškodit nervový systém anebo přivodit otravu. U některých esencí hrozí možnost popálení kůže. Při vnitřním užití se síla esencí může rovnat vypití až 50 šálků bylinného výluhu. Proto by se měly éterické oleje užívat vnitřně pouze ve zcela nezbytných případech a nejlépe pod dohledem odborníka, respektive vyškoleného aromaterapeuta, případně po konzultaci s ním.
6. Proč nemůžu nakapat éterický olej přímo do vany?
Přímo do vany, respektive do vody, když si připravujete koupel, se dá nakapat jen levandule anebo tea tree olej, lze diskutovat i o gerániu. Případně pokud máte zředěnou růži v jojobovém oleji a ne absolut, lze ji přidat do vany také, ale pokud ji smícháte např. s medem, bude čichový zážitek ještě lepší. Přímo do vody se éterické oleje kapat nemohou, protože se s ní dobře nespojí, mohou ulpět na kůži a způsobit popáleniny anebo alergickou reakci. Pro přidání do koupele je nutné použít tukový nosič. Volíme buď med, plnotučné mléko anebo rostlinný olej. Díky němu se esence lépe spojí s vodou. Pokud přidáváte éterický olej do vany, nedávejte ho do ní hned, když ji začnete napouštět, ale těsně před tím, než se jdete koupat. Jedině tak zachováte veškeré léčivé vlastnosti éterického oleje.
7. Proč mám problém se skořicí?
Skořice jako taková je v aromaterapii dobrý sluha, ale může být také zlý pán, pokud ji používáme v rozporu s bezpečnostními doporučeními. Éterický olej z ní krásně voní, a proto se již mnoho lidí nechalo nalákat na to, aby si ho nakapali v množství více než obrovském do vany anebo aby si ji přidali do šamponu či hennového zábalu. Jenže skořice má jedno velké ale. Je to velmi silný zahřívač, který může způsobit popáleniny druhého stupně, pokud se s ní nemanipuluje obezřetně. Přidávat ji do zábalů na vlasy anebo do vany se spíše nedoporučuje a to nejen kvůli tomu, že může popálit kůži, ale hlavně kvůli možné alergické reakci a to i u naprosto zdravých jedinců. Pokud jste prováděli test snášenlivosti a skořice byla v pořádku, nemusí tomu tak být navěky. Skořice totiž obsahuje složku kapsaicin, která se hromadí v těle a na její vyloučení je potřeba určitá doba, aby se nespustila alergická reakce. Pokud použijete skořici např. do zábalu proti celulitidě, nemělo by být častěji než jednou, maximálně dvakrát týdně. Pak je potřeba si udělat týden pauzu, aby se mohl kapsaicin vyloučit z těla. Chcete-li použít skořici do vany, vždy ji míchejte do mléka, medu anebo nosného oleje a nepoužívejte více než dvě kapky. Na masáž plosek nohou při akutním problému postačí jedna kapka, zředěná ve lžíci nosného oleje.
8. Proč je nutné si hlídat certifikáty?
Organicky certifikované éterické oleje jsou bezpečné a neobsahují zbytky pesticidů, herbicidů anebo nebyly pěstovány za použití geneticky modifikovaných látek. Pokud éterický olej organickou certifikaci nemá, neznamená to, že je nutně špatný anebo je pančovaný, některé firmy prostě nemohou vynaložit finanční prostředky k tomu, aby si nechali své výrobky certifikovat. Pokud hledáte kvalitní éterický olej a nejste si jisti, zda je dostatečně kvalitní, lze se ohledně výběru značky poradit se školenými aromaterapeuty. Čistota éterických olejů se hlídá pomocí hmotnostní spektrometrie, senzorického hodnocení a plynové chromatografie.