Aromaterapie je stará jako lidstvo samo. Lidé přišli na to, že bylinky a jejich vůně dokáží pomáhat při různých zdravotních problémech a pozitivně ovlivňovat mysl. Podstatou je využívání éterických olejů neboli silic, které se získávají lisováním nebo destilací různých částí rostlin. Ačkoli jde o neškodnou metodu, i tak je dobré znát účinky jednotlivých silic, abyste se vyhnuli případným kontraindikacím.
Jak aromaterapie pomáhá?
Umožňuje relaxovat, harmonizovat psychiku, podpořit koncentraci, zlepšit náladu, dodat potřebný odpočinek a povzbudit tělo i duši. Ovlivňuje krevní oběh, hormony, nervový systém, tok lymfy, trávení, krevní tlak i činnosti mozkových buněk. Skvěle pomáhá na premenstruační syndrom, zmírňuje bolest, pomáhá při poruchách spánku, depresích a špatné náladě – jednoduše zlepšuje rovnováhu těla, mysli i ducha.
Jak správně používat esenciální oleje?
Nejběžnějšími způsoby využití aromaterapie je inhalace, masáže, kožní aplikace a koupele. Někdy stačí nádobku s olejem položit na ústřední topení nebo nakapat esenciální olej na papírový kapesník a nosit s sebou. Vždy je důležitá pozornost při nákupu esenciálních olejů, na trhu je spousta olejů s přidanými syntetickými látkami, případně i oleje zcela syntetické, které nejen že nemají efekt, ale mohou být i zdraví škodlivé. 100% esenciální olej je vždy označen českým i latinským názvem a také zemí původu. Dávkování je různé, ale obecně platí, že pro těhotné a děti je vhodnější dávat pouze poloviční množství kapek.
Pomoc při nachlazení a posílení imunity
Esenciální oleje jsou známé pro svoji sílu při ničení virů a bakterií, zároveň mají velký podíl na posílení imunity. K pravidelné očistě vzduchu skvěle poslouží aromalampy a difuzéry. Ale pokud jste nachlazení, tak nejrychlejší cestou, jak dostat éterický olej do krve, je přímá inhalace. Přidejte jednu či dvě kapky oleje do misky s horkou vodou, hlavu i s miskou si přikryjte ručníkem a vdechujte asi 5 minut – uleví se vám okamžitě.
Borovice – účinkuje na širokou škálu dýchacích potíží: zápal plic, astma, kašel, zahlenění, ulevuje nosní sliznici, uvolňuje dýchání.
Citron – působí antisepticky, ničí bakterie ve vzduchu, podporuje tvorbu bílých krvinek, čímž se zvyšuje odolnost imunity. Naředěný vhodný i jako kloktadlo při bolesti v krku.
Eukalyptus – hlavní olej pro léčbu dýchacích cest. Pomáhá odkašlávání, ulevuje při zánětech dutin, hrtanu a bronchitidě. Ničí choroboplodné zárodky ve vzduchu.
Tea Tree – silně antiseptický, používá se k ošetření drobných ran a zánětů kůže. Pomáhá při štípnutí hmyzem a oparech.
Máta peprná – podporuje vykašlávání, pomáhá při kašli, bronchitidě a opakovaných infekcích, působí lehce analgeticky. Podporuje také trávicí systém a ulevuje při bolestech hlavy.
Rozmarýn – uvolňuje hlen, napomáhá dýchání, blahodárně působí i proti bolestem pohybového aparátu, zvyšuje krevní tlak.
Relaxace proti stresu a únavě
Když jste celý den na nohou, můžete s sebou nosit kapesníček pokapaný silicí, nebo mít po ruce praktický roll-on. Večer si připravte skvělou antistresovou koupel – nejpohodlnější je použít některý z koupelových olejů, které mají vyvážené složení a není třeba je dál ředit. Pokud zvolíte čistý olejíček, doporučujeme 3 až 10 kapek rozmíchat ve 1 dcl mléka nebo na lžičce medu. Med a mléko jsou přírodní emulgátory, proto se v nich silice lépe rozpouští.
Levandule – patří mezi nejpoužívanější silice. Má výrazné hojivé účinky, snižuje krevní tlak a je účinná proti molům. Výborná na uklidnění po náročném dni.
Zázvor – uvolňuje napětí, používá se při bolestech hlavy, brání tvorbě jizev.
Ylang–ylang – působí antidepresivně, zmírňuje nervové napětí.
Šalvěj – působí sedativně na nervový systém a navozuje až euforii.
Pačuli – působí antidepresivně a je vhodná k meditacím.
Neroli – působí výrazně pozitivně na psychiku, uklidňuje, pomáhá koncentraci.
Meduňka – snižuje horečku, podporuje pocení, je vhodná pro zklidnění a při nespavosti.
Rozmarýn – silně stimuluje při únavě, afrodiziakum. Nevhodný pro těhotné ženy, při vysokém krevním tlaku a epilepsii.
Bazalka – je výborná na nervové zklidnění, při úzkostech a bolestech hlavy. Odpuzuje hmyz a podporuje pocení. Nepoužívejte v těhotenství.
Jasmín – povzbuzuje srdeční činnost, navozuje euforii a optimismus. Je to zároveň silné afrodiziakum.
Hřebíček – pomáhá při celkové slabosti, svalovém vypětí. Není vhodný v těhotenství a pro epileptiky.
Citron – je velmi vhodný při duševní námaze, má antiseptické účinky a příznivě působí na pleť.
Čemu se vyvarovat v těhotenství
Některé silice mohou při větší koncentraci způsobit bolesti hlavy a pocit na zvracení. Všeobecně platí, že méně někdy znamená více. Během prvních dvaceti týdnů těhotenství se nesmí užívat tyto oleje: bazalkový, cedrový, cypřišový, myrtový, niaouli, rozmarýnový, šalvějový. Během celého těhotenství neužívejte: andělikový, anýzový, citronelový, dobromyslový, estragonový, fenyklový, hřebíčkový, jalovcový, kafrový, kmínový, polejový, saturejkový, skořicový, yzopový, z muškátového oříšku. Informace je vždycky uvedená na lahvičce, ale raději si také sami ověřte.
Olejíčky pro dětičky
Dětem můžete provonět pokojíček, aby se jim lépe spalo, nebo jim připravit aromaterapeutickou koupel. Nejvhodnější éterické oleje pro děti jsou meduňka, mandarinka, pomeranč, vanilka, citron a levandule.
Aromaterapie je skvělým každodenním doplňkem pro péči o tělo i mysl. Tea tree olejíček a levandule jsou základem, který by neměl chybět v žádné domácnosti, ale funkčních silic je mnoho – tak nedejte jenom na nás a přijďte si k nám na prodejnu přivonět.