Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Esenciální olej Cedr

Esenciální olej Cedr Cedrový olej je pro své vynikající účinky používán už od starověku.
Renata Ježková
4,4 5
8

Přejít na sekci článku:

Cedrový olej v aromaterapii

Cedrový olej v aromaterapii zdroj: shutterstock.com

Při kašli, bronchitidě nebo astmatu je cedrový olej vynikajícím prostředkem ke zklidnění kašle a usnadnění dýchání. Ulehčuje vykašlávání a rozpouští hleny. Je možné ho použít buď do aromalampy, ovšem účinějším způsobem je přímá inhalace - do nádoby s vařící vodou přidejte cca 5 kapek oleje, zakryjte si hlavu nad párou ručníkem či jinou pokrývkou a přibližně 3-4 minuty vdechujte páru. Opakujte s rozpětím minimálně dvou hodin tak často, jak je vám příjemné a podle vývoje obtíží.

Cedrový olej je výborné nervové tonikum, které dokáže zklidnit a uvolnit celý nervový systém. Má výrazné zklidňující účinky, ale nenavozuje přímo spánek, takže je velmi vhodný pro vytvoření atmosféry k duševní práci nebo k meditaci. Dokáže obnovit sebedůvěru, navrátit víru ve vlastní schopnosti, ukotvit v realitě. Povzbuzuje ducha a zahání letargii a je vhodným podpůrným prostředkem, chcete-li skoncovat s prokrastinací. V případě strachu či velkého neklidu pomůže masáž pár kapkami cedrového oleje v oblasti srdeční čakry. Může také nosit lahvičku s olejem při sobě a při záchvatu stresu nebo paniky si vždy přičichnout.

Málo známým je jeho použití pro zmírnění hyperaktivity u dětí a jako podpůrné léčby ADHD nebo poruch pozornosti. V tomto případě aplikujeme dítěti na zadní stranu krku 1-2 kapky neředěného oleje hned ráno a v případě potřeby opakujeme znovu po poledni. Stejným způsobem můžeme olej využít je-li dítě vystrašené, rozrušené nebo se něčeho velmi vylekalo. Stejným způsobem funguje i preventivně, pokud nás čeká nepříjemná návštěva lékaře, očkování nebo jiná akce, které se dítě předem obává. Je však třeba si uvědomit, že přes svůj přírodní původ se stále jedná o určité ovlivnění nervového systému a je tedy nutné mít na zřeteli nejen věk dítěte, ale i příčiny, které k nervozitě a strachu vedou a ty řešit primárně.