Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Esenciální olej Cedr

Esenciální olej Cedr Cedrový olej je pro své vynikající účinky používán už od starověku.
Renata Ježková
4,4 5
8

Přejít na sekci článku:

Cedrový olej doma a na zahrádce

Esenciální olej cedr zdroj: shutterstock.com

Cedr je vynikajícím insekticidem a fungicidem. Chemické repelenty jsou často zdraví škodlivé, mohou způsobit podráždění kůže nebo nepříjemně zapáchají, ovšem pokud použijete cedrový olej, zbavíte se spolu s hmyzem i nervového napětí. V domácím prostředí využijete aromalampu, na výlety nebo na cesty si připravte do lahvičky s rozprašovačem levandulovou květovou vodu a přibližně po pěti kapkách cedrového, rozmarýnového a levandulového oleje. Pokud máte velmi přecitlivělou nebo podrážděnou kůži, vynechejte rozmarýn, který silně prokrvuje. Získáte tak odpuzovač nejen na hmyz, ale i na klíšťata, který je absolutně netoxický, nedráždivý a můžete jen bez obav aplikovat i na kůžu nebi do vlasů i u malých dětí.

A abychom se stále nestarali jen o sebe, můžeme podobným způsobem zbavit nepříjemných parazitů i naše zvířecí miláčky. Tentokrát můžeme dát olej přímo do vody (před aplikací je vždy nutno pořádně protřepat, aby voda s olejem vytvořily emulzi) a postříkat přímo zvířata a jejich pelíšky. Neředěný olej můžeme aplikovat i přímo na kůži podobným způsobem, jakým se aplikují ampulky proti blechám a klíšťatům, případně můžeme čistým olejem naimpregnovat obojky.

Cedrový olej využijeme i v boji proti plísním, zejména v místech, která je těžké udržet v suchu, jsou oleje dobrým pomocníkem. Na zahrádce pak jeho kvality oceníme zejména v boji proti mšicím, kdy si můžeme připravit naprosto netoxický postřik na mšice, kterým ochráníme svoji úrodu, ale nemusíme se obávat, že se do plodů a rostlin dostanou nějaké škodlivé látky. Do vody dáme přibližně pětinu plnotučného mléka, které umožní rovnoměrnou aplikaci oleje. Na jeden litr vody a dvě deci mléka pak použijeme 40 kapek cedrového oleje, dobře promícháme a okamžitě aplikujeme. Směs je určena k okamžitému využití, jinak se mléko srazí.

Související produkt
Cedrové dřevo 10 ml
Saloos / 103 Kč
Cedrové dřevo tonizuje nervový systém, pomáhá vyrovnat se s nervozitou a zvyšuje fyzickou aktivitu. Působí jako přírodní repelent.
Detail produktu