Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Esenciální olej Hřebíček

Esenciální olej Hřebíček Hřebíček je nejen zdravé a chutné koření, ale především zdroj velmi univerzálního esenciálního oleje.
Renata Ježková
5,0 5
7

hřebíček zdroj: shutterstock.com

Hřebíček zná většina z nás jako koření, ovšem jeho použití v našich kuchyních není úplně běžné. Což je škoda, neboť hřebíček je jedna z těch rostlin, kde se v maličkém objemu skrývá velká síla, která nám může být nápomocna v mnoha ohledech a situacích. Nicméně není potřeba se okamžitě přeorientovat na jiný druh kuchyně, abychom jeho výhod naplno využili, hřebíčkový esenciální olej má daleko širší využití než právě koření a zároveň je cenově dostupný a široce dosažitelný.

Při nákupu můžeme narazit většinou na dva druhy olejů - na olej z plodů nebo z listů. Obojí pochází z rostliny s názvem Syzygium aromaticum a to, co známe jako koření, jsou vlastně nerozvité pupeny květů. Jedná se o stálezelený strom rostoucí v Indonézii, v Zanzibaru nebo na Madagaskaru. Olej má protizánětlivé, protiplísňové, antiseptické, antivirální, afrodisiakální a stimulační účinky. Hřebíček jako takový pak obsahuje značné množství kalcia, železa, fosforu, sodíku, draslíku nebo vitamíny A a C. Určitě se tedy vyplatí vědět o něm více.

Přejít na sekci článku:

Esenciální olej hřebíček v domácí lékárničce

Hřebíček zdroj: shutterstock.com

Esenciální olej z hřebíčku dokáže zničit několik desítek různých kmenů bakterií, plísní a virů, což z něj činí jeden z nejuniverzálněji použitelných léčivých olejů. Tato síle je ovšem samozřejmě něčím vyvážena, takže pokud nepoužívám olej skutečně jen lokálně jako desinfekci, je potřeba jej vhodně ředit, v tomto případě minimálně v poměru 1:4 s nějakým jemným rostlinným olejem, v případě dětské či citlivé pokožky i více.

Vynikajících výsledků dosahuje díky svým vlastnostem v dentální péči. Působí nejen antisepticky, ale i analgeticky, takže v případě, že jste jej začali používat pozdě a již vás od problémů se zuby nezabránil, tak vám alespoň dokáže ulevit od bolesti. V extrémně zředěné formě je možné jej použít na potírání dásní kojenců v době, kdy se jim prořezávají zoubky. V případě zubního kazu je možné jej neředěný nanést přímo na postižené místo, a to nejlépe večer před ulehnutím do postele. V takovém případě je ale potřeba mít na paměti jeho afrodisiakální účinky :-) Můžeme jej přidat do domácích i konvenčních zubních past nebo ústních vod, kloktání ředěným olejem přináší úlevu při zánětech a bolestech v krku. Bonusem je pak jeho specifická vůně, která pomáhá odstranit zápach z úst.

Je velmi účinný i vnitřně, ale v tomto případě je nutná být velmi obezřetný k původu oleje a skutečně si pořídit takový, který je ke vnitřnímu užití výslovně určený. Kromě toho, že pomáhá při bakteriálních i virových infekcích a je skvělým pomocníkem při zažívacích obtížích, tak je též vynikajícím imunostimulátorem. Je velice účinným antioxidantem a nejsilnějším ze všech známých éterických olejů, což z něj zároveň činí skvělého spojence v boji proti předčasnému stárnutí. Vzhledem k jeho chuti je vcelku bez problémů zařadit ho do normálního jídelníčku, pokud by nám to z jakéhokoliv důvodu nevyhovovalo, můžeme použít želatinové kapsle (i v tomto případě je lepší jej použít naředěný rostlinným olejem) nebo přidat pár kapek do vody.

Související produkt
Hřebíček esenciální olej 10 ml
Saloos / 95 Kč
Éterický olej z hřebíčku účinně ulevuje od bolestí, uvolňuje svalové stahy a podporuje celkovou relaxaci. Jeho použití je vhodné při stresu a má také repelentní efekt.
Detail produktu