zdroj: pixabay.com
Kdo by neznal příjemně vonící koření kardamom. Řekové, Turci a Izraelci ho s oblibou přidávají do tradiční kávy i sladkého pečiva. Je také nedílnou součástí indické a asijské kuchyně. Esenciální olej z kardamomu má v aromaterapii mnoho různých využití, funguje na více frontách, ať už jako tonikum pro trávicí soustavu nebo afrodiziakum. Získává se parovodní destilací ze semen rostliny, jejíž botanický název je Elatteria cardamomum. Domovem kardamomu je Indie. Hlavními složkami jeho silice jsou: sabinen, limonen, terpenen, eugenol, cineol, nerol, geraniol, linalool, nerodilol, neptenon, borneol, alfa terpineol, beta terpineol, terpinylacetát, alfa-pinen, myrcen, cymen, neryl acetát, methyl heptenon, linalylacetát a heptakosan.
Kardamom a léčení duše
Kardamomový éterický olej se používá hlavně při nervovém vyčerpání, obavách a neschopnosti udržet koncentraci. Projasňuje duši, dodává jí potřebný pocit tepla a energie, je spojovaný s láskou, soucitem, intimitou. Pomáhá nalézat starou víru v dobro, zvednout po špatných zkušenostech, zmírňuje emocionální traumata. Obnovuje chuť k životu. Používá se při dysfunkcích narušujících intimní život, protože tyto poruchy ve valné většině souvisí se stresem. Kardamomová esence působí relaxačně a povzbuzuje. Posiluje vlastní já. Další zajímavostí na poli lásky je, že se kardamom používal do amuletů pro přilákání vytouženého milence.
Další využití kardamomu
Kardamomový éterický olej se používá při křečích trávicího systému, onemocnění žaludku nervového původu, chrání ho před infekcemi, udržuje jeho zdraví, podporuje správnou sekreci žaludečních šťáv, kyselin a žluči. Je také výborný při dýchacích problémech, uvolňuje hlen, je dezinfekční a napomáhá vykašlávání. Osvědčil se při astmatu a černém kašli. Podporuje funkci nadledvinek. Zvyšuje noradrenalin, hormon, který nás umí udržet „v pozoru“, čímž nás nutí překonat únavu. Má pozitivní vliv na mozkové funkce, játra, nastartuje tělo k vylučování odpadních látek, působí také na dolní část zad, sedací nerv a nohy. Jogíni jej mohou využít, pokud chtějí posílit „třetí oko“ a solar plexus. Ovlivňuje i brzlík, léčí záněty, odvodňuje, napomáhá vylučování hormonů, což je důležité pro endokrinní systém. Uklidňuje syndrom dráždivého tračníku. Zlepšuje pozornost a soustředění, funguje jako jemné tonikum pro mozek a nervový systém, stará se o dobré funkce sleziny, slinivky břišní a celé trávicí soustavy, snižuje chuť na sladké. V mírných koncentracích může pomoct proti těhotenským nevolnostem. Kardamomová esence také neutralizuje škodlivé účinky chemoterapie. Je silně antiseptická a antibakteriální. Jako diuretikum podporuje močení, pomáhá ve ztrátě hmotnosti, snižuje krevní tlak, odstraňuje toxiny a usazeniny z ledvin.
Kardamom jako ústní voda
Kapka kardamomu ve sklenici vody funguje jako ústní voda ničící choroboplodné zárodky. Po přidání do pitné vody zabíjí bakterie. V potravinách zabraňuje množení choroboplodných zárodků a plísní. Ve formě mírného roztoku se také používá k dezinfekci vlasů a pokožky. V zimních dnech prohřívá a mírní příznaky běžného nachlazení, poskytuje úlevu při bolestech hlavy, které ho provází, a může zastavovat průjmy, které se mohou objevit jako reakce organismu na prochladnutí. Další nespornou výhodou je, že eliminuje a neutralizuje účinky tabáku a také zmírňuje bolesti zubů. Kardamomový éterický olej lze použít zředěný v nosném oleji i po bodnutí hmyzem.
Směsi s kardamomem
Kardamom si rozumí s cedrovým dřevem, šalvějí, kadidlem, skořicí, hřebíčkem, kmínem, citrusy i květinami, například neroli, růží nebo ylang-ylangem. Vedlejší účinky u kardamomu nebyly zaznamenány, ale v těhotenství se musí používat velmi opatrně. Nicméně nadměrné množství kardamomového esenciálního oleje může vést k předávkování.