Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Esenciální olej neroli

Esenciální olej neroli Esenciální olej neroli patří k nejluxusnějším olejům na světě.
Renata Ježková
4,7 5
6

Neroli zdroj: shutterstock.com

Esenciální olej neroli je jeden z těch nejluxusnějších olejů na světě a doplňuje tak velkou trojici exkluzivních květinových olejů - růži a jasmín. Již jeho původ je veskrze aristokratický. Neroli je olej z květů hořkého pomeranče (Citrus Aurantium) a do povědomí tehdejší módní smetánky se dostal díky Marie Anne de La Trémoille (1642-1722), která byla mimo jiné princeznou z Neroly a olej z pomerančových květů používala jako přísadu do koupele a k provonění rukaviček. Díky ní se vůně stala známou a oblíbenou a zůstala jí dodnes.

Nicméně neroli není jen luxusní vůní, jeho účinky znali už staří Egypťané, kteří jej využívali ke zklidnění mysli a byl velice ceněn mezi knězi. Jeho použití je velmi široké a díky jeho intenzitě je možné dosáhnout žádaných účinků již při nízkých koncentracích, což je s ohledem na jeho cenu, velmi žádoucí. Olej je nejčastěji získáván enfleuráží a je získáván z květů. Jeho vůně je zvláštně hořko-sladká a ve vyšších koncentracích není výrazně příjemná, bývá tedy většinou součástí směsí olejů či přidáván do jiných přípravků.

Přejít na sekci článku:

Neroli v kosmetice

Neroli v kosmetice zdroj: shutterstock.com

Esenciální olej neroli je velmi oblíbeným prostředkem k revitalizaci křehké, citlivé nebo stárnoucí pleti. Stimuluje mikrocirkulaci a podporuje růst nových buněk a zároveň působí preventivně proti poškození pleti, regeneruje jizvy a zabraňuje vzniku strií. Ve vhodně zvolených přípravcích je potom velmi prospěšný i mastné pleti, neboť působí antisepticky, reguluje kožní mazotok, stahuje rozšířené póry a působí proti akné.

Vzhledem k ceně je u neroli vhodnější se poohlédnout po již připravených směsích. Přestože je nejčastěji zastoupen v produktech proti prvním vráskám nebo pro zralou pleť, pokud si vybereme správnou kombinaci přídavných látek, je velmi vhodný i k péči o mladou pokožku. V takovém případě hledejte směsi založené na jojobovém oleji a používejte na noc nebo jako sérum pod krém. Jako u každého jiného oleje platí, že ať čistý olej nebo směs olejů, je třeba pokožku napřed navlhčit (ideálně květovou vodou) a až pak aplikovat olej. Olej s vodou vytvoří na pokožce emulzi, kterou jemně vmasírujeme.

Neroli využijeme i v péči o tělo a díky svojí regenerační schopnosti je velmi účinným pomocníkem pro regeneraci kůže v těhotenství a po porodu. Někteří autoři dokonce uvádějí, že dovede zmírnit a zredukovat popraskané žilky a křečové žíly. Jeho vůně v přípravcích pak působí velmi pozitivně na psychiku, nicméně pouze v případě, že je k výrobě použit skutečně čistý a pravý neroli.