Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Esenciální olej neroli

4,7 5
6

Neroli zdroj: shutterstock.com

Esenciální olej neroli je jeden z těch nejluxusnějších olejů na světě a doplňuje tak velkou trojici exkluzivních květinových olejů - růži a jasmín. Již jeho původ je veskrze aristokratický. Neroli je olej z květů hořkého pomeranče (Citrus Aurantium) a do povědomí tehdejší módní smetánky se dostal díky Marie Anne de La Trémoille (1642-1722), která byla mimo jiné princeznou z Neroly a olej z pomerančových květů používala jako přísadu do koupele a k provonění rukaviček. Díky ní se vůně stala známou a oblíbenou a zůstala jí dodnes.

Nicméně neroli není jen luxusní vůní, jeho účinky znali už staří Egypťané, kteří jej využívali ke zklidnění mysli a byl velice ceněn mezi knězi. Jeho použití je velmi široké a díky jeho intenzitě je možné dosáhnout žádaných účinků již při nízkých koncentracích, což je s ohledem na jeho cenu, velmi žádoucí. Olej je nejčastěji získáván enfleuráží a je získáván z květů. Jeho vůně je zvláštně hořko-sladká a ve vyšších koncentracích není výrazně příjemná, bývá tedy většinou součástí směsí olejů či přidáván do jiných přípravků.

Přejít na sekci článku:

Neroli v kosmetice

Neroli v kosmetice zdroj: shutterstock.com

Esenciální olej neroli je velmi oblíbeným prostředkem k revitalizaci křehké, citlivé nebo stárnoucí pleti. Stimuluje mikrocirkulaci a podporuje růst nových buněk a zároveň působí preventivně proti poškození pleti, regeneruje jizvy a zabraňuje vzniku strií. Ve vhodně zvolených přípravcích je potom velmi prospěšný i mastné pleti, neboť působí antisepticky, reguluje kožní mazotok, stahuje rozšířené póry a působí proti akné.

Vzhledem k ceně je u neroli vhodnější se poohlédnout po již připravených směsích. Přestože je nejčastěji zastoupen v produktech proti prvním vráskám nebo pro zralou pleť, pokud si vybereme správnou kombinaci přídavných látek, je velmi vhodný i k péči o mladou pokožku. V takovém případě hledejte směsi založené na jojobovém oleji a používejte na noc nebo jako sérum pod krém. Jako u každého jiného oleje platí, že ať čistý olej nebo směs olejů, je třeba pokožku napřed navlhčit (ideálně květovou vodou) a až pak aplikovat olej. Olej s vodou vytvoří na pokožce emulzi, kterou jemně vmasírujeme.

Neroli využijeme i v péči o tělo a díky svojí regenerační schopnosti je velmi účinným pomocníkem pro regeneraci kůže v těhotenství a po porodu. Někteří autoři dokonce uvádějí, že dovede zmírnit a zredukovat popraskané žilky a křečové žíly. Jeho vůně v přípravcích pak působí velmi pozitivně na psychiku, nicméně pouze v případě, že je k výrobě použit skutečně čistý a pravý neroli.