zdroj: unsplash.com
Znáte to, někde jste chytli nějakého toho bacila a ten vám dělá ze života peklo. Ať už jde o střevní chřipku anebo jste prostě jenom něco nedobrého snědli. Nemusíte hned do lékárny. Pokud máte doma éterické oleje, podívejte se na jejich skladbu. Problémy můžete totiž vyřešit poměrně rychle a efektivně s jejich pomocí.
Průjem a jeho příčiny
Průjem můžeme rozdělit na několik stupňů. Akutní, přetrvávající a chronický. Akutní průjem je takový, jehož příznaky se objevují náhle, aniž by byly očekávány a přestane do 48-mi hodin. V závažných případech trvá maximálně dva týdny. Může být způsobený bakteriemi, viry, parazity, kontaminovanými potravinami anebo nápoji.
Přetrvávající průjem trvá od dvou do čtyř týdnů a způsobuje ho např. syndrom dráždivého střeva, vředy, celiakie, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, hypertyreóza. O průjmu chronickém nebo dlouhodobém mluvíme, když jeho trvání přesahuje hranici čtyř týdnů. Je způsoben bakteriálními nebo virovými onemocněními, parazity anebo poruchami trávení. Pro mírnější formy průjmů se dají poměrně dobře použít éterické oleje anebo je kombinovat s konvenční medicínou.
Kromě výše jmenovaných spouštěčů průjmu jako jsou viry, infekce, zkažené jídlo a nemoci, může být průjem čistě psychického původu. Souvisí s fázemi strachu, např. před zkouškami, pracovními pohovory, životně důležitými událostmi. Takové průjmy mohou trvat týden. Právě pro tento typ jsou esenciální oleje vysoce žádané kvůli jejich komplexní péči o tělo i mysl.
Éterické oleje proti průjmu a jak fungují
Esenciální oleje působí proti zánětům, jak virovým, tak bakteriálním infekcím celkově, jsou to antibiotika, mají analgetický účinek. Je důležité si uvědomit, že používání esenciálních olejů provází určité riziko. Před jejich aplikací, ať už vnější nebo vnitřní, musíme znát velmi dobře svůj zdravotní stav a s ohledem na ten je potřeba vyhodnotit, které můžeme použít. Pokud nemáme dostatek zkušeností a znalostí v oblasti aromaterapie, lze kontaktovat ke konzultaci aromaterapeuta. Obzvláště u dětí se nedoporučuje vnitřní užívání éterických olejů a musí se používat jen poloviční ředění, když aplikujeme esence při masáži. Některé éterické oleje nejsou pro děti vůbec vhodné do deseti let. Jaké éterické oleje tedy použít?
Levandule je zvláště vhodná pro ty, kteří trpí průjmem stresového původu. Pro mnoho lidí je stres jedním z největších spouštěčů průjmu. V těchto případech je potřeba podpořit psychickou pohodu postiženého jedince, navodit uklidňující relaxační stav a snížit stresové faktory. Což následně vede k celkovému uklidnění celého těla. Není ale vhodná pro jedince s nízkým tlakem.
Éterický olej heřmánek sice mnohým lidem moc nevoní, ale připisují se mu poměrně silné protikřečové účinky. Používá se při průjmech i zácpě. Je oblíbeným prostředkem proti střevním problémům zvláště u dětí, protože je to velmi bezpečná esence i pro miminka a těhotné ženy. Navíc napomáhá lepšímu spánku.
Esenciální olej kadidlo je velmi oblíbeným protiprůjmovým prostředkem, který navíc nastoluje meditativní stavy a proto je velmi prospěšné pro klidné duševní rozpoložení. Uvolňuje křeče psychického původu.
Éterický olej hřebíček je silný antivirový prostředek, řazený mezi zahřívače. Zabíjí patogeny, které způsobují průjmové stavy. Hřebíček obsahuje látku eugenol, která je jednou z nejlepších pro zastavení průjmu. Hřebíček se nesmí užívat vnitřně, pokud se používá k masáži, vždy se musí míchat do nosného oleje, u dospělého maximálně 2 kapky do lžíce rostlinného nosiče. U dětí se používat nesmí.
Éterický olej kardamom je užitečný pro snižování křečí, které často provází průjmy. Poskytuje pohodlnou a plnohodnotnou úlevu od bolesti a nepohodlí. Není ale vhodný pro malé děti a těhotné ženy.
Esenciální olej citrón detoxikuje jak tělo, tak mysl. Vylučuje z těla toxiny, viry a bakterie, které dráždí žaludek a jeho okolí. Pomáhá potlačovat celkovou nevolnost. Ti, kteří milují kombinaci citrónu a zázvoru, si mohou udělat směs těchto dvou esencí i při žaludečních problémech. Zázvor má zahřívací a silně protizánětlivý účinek, zároveň působí jako analgetikum a protikřečový prostředek. Snižuje bolest žaludku.