Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Éterický olej geránium (pelargónie)

Éterický olej geránium (pelargónie) Éterický olej geránium je skvělý na hojení jizev, zmírňuje depresivní stavy a jeho jemná květinová vůně ho předurčuje k hojnému využití v parfemářství i kosmetice.
Pavlína Klaudová
4,5 5
10

Éterický olej geránium (pelargónie) zdroj: pixabay.com

Víte, že geránium je jen jiný název pro pelargónii? Geránium působí jako skvělý ranhojič a čerstvé maminky ho uvítají jako dobrého pomocníka pro lepší zavinování dělohy po porodu. Gerániová esence má příjemnou květinovou vůni podobnou růži, která dokáže navodit psychickou pohodu, ale skýtá i mnoho benefitů na poli krásy. Působí například proti lupům, uklidňuje zánětlivé reakce pleti a hojně se používá i v parfemářství.

Přejít na sekci článku:

Co je to geránium?

Co je to geránium? zdroj: commons.wikimedia.org

Pelargónie roste do výšky 1 m, je to trvalka, bez které si nedovedeme představit naše balkóny, existuje kolem 700 druhů této květiny. Její název je odvozený z řecké ho pellargos (čáp). V Evropě se pelargónie pěstují od 17. století. K destilaci éterických olejů se používá jen 10 druhů, nejznámější je Pelargonium graveolens (růžový druh pelargónie), z jehož květů a listů se získává parovodní destilací esence známá jako geránium. Její původní domov je v Egyptě, pomalu se rozšířila na Madagaskar, do Jižní Afriky, Maroka, Konga, Střední Ameriky i Evropy. Nejkvalitnější geránium má francouzský název Gernanium Bourbon-La-Réunion, protože pochází z ostrova v Indickém oceánu Ile de Bourbon, který je známý také pod názvem Réunion.

Historie éterického oleje geránium

Staří Řekové používali geránium k hojení ran a zlomenin, v Egyptě si zase vážili jeho účinků na krásu, protože zlepšuje vzhled pleti. Esenciální olej geránium má výjimečně hojivé schopnosti, využívá se k ošetření ran, jizev, v parfemářském a kosmetickém průmyslu pro péči o pleť. Geránium se často používá jako náhražka růžového oleje, protože je podstatně levnější ingrediencí, proto ji využívají nepoctiví výrobci k jeho pančování. Geránium bývá dle lidové tradice součástí zahrad, neboť odhání zlé duchy.

Míchání éterického oleje geránium do směsí

Éterický olej geránium má jemnou, příjemnou a povznášející, lehce kořeněnou vůni. Dobře se mísí s levandulí, pačuli, růží, jasmínem, jalovcem, neroli, bergamotem a jinými citrusy, také s růžovým dřevem a santalem. Geránium obsahuje 20 chemických složek, mezi nimi je například citronelol, geraniol, citronellylbromid, gama-eudesmol, linalool, geranyl, alfa-pinen, geranylacetát a geranyl butyrát. Geránium je dobře snášené, nemá kontraindikace v těhotenství. U citlivějších jedinců doporučujeme provést test kožní snášenlivosti. I když se jako jeden z mála éterických olejů může kapat bez míchání do nosiče, doporučujeme jej používat v kombinaci s některým z rostlinných olejů, které dodají pleti potřebné minerály a vitamíny, čímž zlepší účinek gerániové esence.