Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Éterický olej geránium (pelargónie)

4,5 5
10

Éterický olej geránium (pelargónie) zdroj: pixabay.com

Víte, že geránium je jen jiný název pro pelargónii? Geránium působí jako skvělý ranhojič a čerstvé maminky ho uvítají jako dobrého pomocníka pro lepší zavinování dělohy po porodu. Gerániová esence má příjemnou květinovou vůni podobnou růži, která dokáže navodit psychickou pohodu, ale skýtá i mnoho benefitů na poli krásy. Působí například proti lupům, uklidňuje zánětlivé reakce pleti a hojně se používá i v parfemářství.

Přejít na sekci článku:

Co je to geránium?

Co je to geránium? zdroj: commons.wikimedia.org

Pelargónie roste do výšky 1 m, je to trvalka, bez které si nedovedeme představit naše balkóny, existuje kolem 700 druhů této květiny. Její název je odvozený z řecké ho pellargos (čáp). V Evropě se pelargónie pěstují od 17. století. K destilaci éterických olejů se používá jen 10 druhů, nejznámější je Pelargonium graveolens (růžový druh pelargónie), z jehož květů a listů se získává parovodní destilací esence známá jako geránium. Její původní domov je v Egyptě, pomalu se rozšířila na Madagaskar, do Jižní Afriky, Maroka, Konga, Střední Ameriky i Evropy. Nejkvalitnější geránium má francouzský název Gernanium Bourbon-La-Réunion, protože pochází z ostrova v Indickém oceánu Ile de Bourbon, který je známý také pod názvem Réunion.

Historie éterického oleje geránium

Staří Řekové používali geránium k hojení ran a zlomenin, v Egyptě si zase vážili jeho účinků na krásu, protože zlepšuje vzhled pleti. Esenciální olej geránium má výjimečně hojivé schopnosti, využívá se k ošetření ran, jizev, v parfemářském a kosmetickém průmyslu pro péči o pleť. Geránium se často používá jako náhražka růžového oleje, protože je podstatně levnější ingrediencí, proto ji využívají nepoctiví výrobci k jeho pančování. Geránium bývá dle lidové tradice součástí zahrad, neboť odhání zlé duchy.

Míchání éterického oleje geránium do směsí

Éterický olej geránium má jemnou, příjemnou a povznášející, lehce kořeněnou vůni. Dobře se mísí s levandulí, pačuli, růží, jasmínem, jalovcem, neroli, bergamotem a jinými citrusy, také s růžovým dřevem a santalem. Geránium obsahuje 20 chemických složek, mezi nimi je například citronelol, geraniol, citronellylbromid, gama-eudesmol, linalool, geranyl, alfa-pinen, geranylacetát a geranyl butyrát. Geránium je dobře snášené, nemá kontraindikace v těhotenství. U citlivějších jedinců doporučujeme provést test kožní snášenlivosti. I když se jako jeden z mála éterických olejů může kapat bez míchání do nosiče, doporučujeme jej používat v kombinaci s některým z rostlinných olejů, které dodají pleti potřebné minerály a vitamíny, čímž zlepší účinek gerániové esence.