Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Éterický olej geránium (pelargónie)

Éterický olej geránium (pelargónie) Éterický olej geránium je skvělý na hojení jizev, zmírňuje depresivní stavy a jeho jemná květinová vůně ho předurčuje k hojnému využití v parfemářství i kosmetice.
Pavlína Klaudová
4,5 5
10

Přejít na sekci článku:

Geránium v kosmetice, aromaterapii a léčitelství

Geránium v kosmetice, aromaterapii a léčitelství zdroj: istockphoto.com

Účinky geránia na pleť

Esenciální olej geránium je hojně využívaný v kosmetice a parfemářství. Najdeme jej převážně ve výrobcích osobní péče pro problematickou pleť, skvěle hojí pupínky při problémech s akné a snižuje viditelnost jizev, zabraňuje infekcím. Působí jako mírný konzervant a eliminuje růst bakterií v přírodní kosmetice. Kvůli anti-agingovému efektu je vhodný i pro stárnoucí pokožku, kterou vypíná a vyhlazuje vrásky. Geránium najdeme také v šampónech a vlasových přípravcích, protože působí proti lupům a tonizuje vlasovou pokožku. Navíc působí protiplísňově a proti vším. Stimuluje krevní oběh, což je velmi důležité pro zdravý vzhled a celkový dobrý stav pokožky, podporuje růst nové kůže a rovnoměrné rozdělení melaninu. Působí jako repelent proti hmyzu, odpuzuje komáry i další otravný hmyz. Geránium je účinný éterický olej i na hemeroidy, proto se míchá do mastí, které jsou určeny pro řešení tohoto nepříjemného problému.

Geránium na posílení psychiky

Francouzská aromaterapeutka Nelly Grosjean má za to, že kterýkoli éterický olej máte zrovna v kapse, je ten pravý. Geránium je jeden z těch, které mají opravdu univerzální použití. Obzvlášť se hodí jako nervové tonikum, navozuje psychickou pohodu. Povznáší ducha, zmírňuje nervové napětí a negativní emoce, přináší pocit blaženosti a euforie. Zklidňuje mysl, pomáhá zvládat stresové stavy. Jeho osvěžující květinová vůně tlumí pocity opuštěnosti. Při nervových problémech se dobře snáší s mátou. Geránium podporuje dobrý spánek a oživuje smysly. Jogíny bude zajímat, že vyvažuje a harmonizuje čakry, také obnovuje rovnováhu mezi mužskou a ženskou energií. Je dobře snášený těhotnými ženami a mírní jejich strachy o zdraví dítěte. Používá se ve směsích pro psychickou přípravu na porod i při samotném porodu.

Zdravotní účinky éterického oleje geránium

Esenciální olej geránium je oblíbeným prostředkem při menopauze a menstruačních potížích. Stimuluje lymfatický systém a vylučování hormonů, srovnává hormonální hladinu v těle. Poradí si s vaginálními infekcemi i silným menstruačním krvácením. Pomáhá proti bolestem břicha a zad v průběhu periody. Geránium působí celkově tak, že urychluje proces srážení krve. Mírní změny nálad při PMS a zlepšuje krevní oběh. Po porodu podporuje lepší zavinování dělohy.

Éterický olej geránium je velmi efektivní pro odstranění toxinů z těla. Odpadní látky vznikají v důsledku nesprávných metabolických procesů a jsou hlavní příčinou civilizačních chorob. Díky nim trpíme chronickými záněty. Udržuje zdravý endokrinní systém. Geránium působí jako diuretikum, tedy skrze urogenitální systém a kůži odvádí škodliviny z těla. Vyplavuje tak močovinu, kyselinu močovou, žlučové soli, patogeny a další syntetické nebo chemické látky, těžké kovy, znečišťující látky, dokonce i cukr. Eliminuje otoky a nadbytek soli, pomáhá při stabilizaci krevního tlaku.

Usnadňuje hubnutí. Může se přidat do solných koupelí, které mají detoxikační charakter. Zmírňuje záněty, bolesti, posiluje imunitní systém, stimuluje řádné fungování těla. Zvyšuje přirozenou obranyschopnost organismu. Působí proti bakteriím a virům, zabraňuje vzniku infekce v ráně. Působí jako hemostatikum, tedy stahuje a zastavuje krvácení z rány, navíc podporuje tvorbu nových buněk. Geránium také zabraňuje městnání plynů ve střevech. Mírní bolest v krku a uvolňuje ucpaný nos.

Související produkt
Geránie 5 ml
Saloos / 130 Kč
Napomáhá hojení ran, uklidňuje, používá se na opary a afty, prohřívá, zmírňuje bolesti nervového původu. 
Detail produktu