zdroj: unsplash.com
Skořice, která má vědecký název Cinnamomum zeylanicum, pochází z tropické Asie a byla rozšířena na Srí Lanku a do Indie. Nyní je tento keř, který dorůstá do výšky 6-15 metrů pěstován téměř ve všech tropických oblastech světa. Esenciální olej se získává parovodní destilací z listů anebo kůry. V aromaterapii se povětšinou více používá olej z listů, protože je bezpečnější a nemá silné nežádoucí účinky.
Éterický olej z listů skořicovníku je podobný vůni hřebíčku. Mezi hlavní účinné látky odpovědné za příznivé účinky esence ze skořicové kůry, patří: eugenol, cinnamaldehyd, phellandren a methyleugenol, ale hlavně cinnamaldehyd (aldehyd skořicový), kterého v ní najdeme až 60 %. Skořice list je bohatá na fenoly.
Přejít na sekci článku:
Obecné informace a historie o skořici
zdroj: pixabay.com
Skořice v historii
Skořice je ve skutečnosti považována za jedno z nejdéle používaných koření v historii světa. Byla po tisíce let vysoce ceněna starými Egypťany a používána čínskými a ayurvedickými lékaři jako všelék od deprese až po přírůstek hmotnosti. Ať už v extraktu, likéru anebo čaji. Historické prameny mluví o tom, že byla natolik ceněná, že měla stejnou hodnotu jako zlato a byla jeho ekvivalentem. Měla také nezastupitelnou roli při magických rituálech. V Egyptě a Řecku byla skořice spálena jako kadidlo k čištění chrámů a odvrácení zlých duchů. Byla to také složka posvátného balzamovacího oleje.
Skořice byla považována za nejcennější látku, která byla při zvláštních příležitostech nabízena jako oběť bohům. Dokonce je zmíněna i v Bibli jako součást směsi s myrhou. Byly také hojně využívány její afrodiziakální účinky. V průběhu historie byla skořice spojována s ochranou a prosperitou. Říká se, že je součástí směsi olejů, které používali hrobníci, kteří hloubili hroby během morových epidemií v 15. století a tradičně je také spojena se schopností přitahovat bohatství.
Směsi s éterickým olejem skořice
Éterický olej skořice má hned několik bezpečnostních rizik, na které se musí stále upozorňovat. Je to velmi silný zahřívač a alergen. Nesmí se aplikovat neředěný na kůži, ani přidávat bez smíchání s nosným olejem přímo do vody, protože může způsobit popáleniny II. stupně. Při jeho používání je potřeba zvýšené opatrnosti, protože obsahuje rostlinný alkaloid kapsaicin, který se hromadí v těle a špatně se z něho vylučuje. Nahromadění této látky může vyvolat alergie i u jedinců, kteří se skořicí nikdy problémy neměli. Skořice by se neměla používat na kůži více než dvakrát týdně a měly by mezi aplikacemi být několikadenní rozestupy. Lepší je ji třeba používat jeden týden a další vynechat, aby se mohl kapsaicin vyloučit z těla.
U éterických olejů je nutné mít v paměti to, že jsou daleko silnější než samotné koření, z kterého pochází, mají velkou koncentraci, a proto se musí pro bezpečné používání ředit a některé, jako třeba skořice, se dávkují ve velmi malých množstvích. Skořici používejte pouze, pokud nemáte jinou možnost, například při prochladnutí po smíchání 1, maximálně 2 kapek do lžíce až dvou lžic nosného oleje na masáž nohou. Nepoužívejte skořici v těhotenství a vnitřně. Při porodu se však použít může. Proveďte test snášenlivosti. I když se vedou diskuse o její prospěšnosti při tvorbě mateřského mléka, raději doporučujeme ji nepoužívat během kojení, právě kvůli tomu, že se jedná o jeden z nejsilnějších alergenů vůbec.
Skořice, která má sladkou, pikantní, kořeněnou, dřevitou vůni, se používá ve směsích s citrusy, rozmarýnem, gerániem, levandulí, kardamomem, hřebíčkem, ylang-ylangem, kadidlem, benzoinem, vanilkou, růží, santalem, vetiverem, tonkou.