Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Éterický olej skořice

Éterický olej skořice zdroj: unsplash.com

Skořice, která má vědecký název Cinnamomum zeylanicum, pochází z tropické Asie a byla rozšířena na Srí Lanku a do Indie. Nyní je tento keř, který dorůstá do výšky 6-15 metrů pěstován téměř ve všech tropických oblastech světa. Esenciální olej se získává parovodní destilací z listů anebo kůry. V aromaterapii se povětšinou více používá olej z listů, protože je bezpečnější a nemá silné nežádoucí účinky.

Éterický olej z listů skořicovníku je podobný vůni hřebíčku. Mezi hlavní účinné látky odpovědné za příznivé účinky esence ze skořicové kůry, patří: eugenol, cinnamaldehyd, phellandren a methyleugenol, ale hlavně cinnamaldehyd (aldehyd skořicový), kterého v ní najdeme až 60 %. Skořice list je bohatá na fenoly.

Přejít na sekci článku:

Obecné informace a historie o skořici

Obecné informace a historie o skořici zdroj: pixabay.com

Skořice v historii

Skořice je ve skutečnosti považována za jedno z nejdéle používaných koření v historii světa. Byla po tisíce let vysoce ceněna starými Egypťany a používána čínskými a ayurvedickými lékaři jako všelék od deprese až po přírůstek hmotnosti. Ať už v extraktu, likéru anebo čaji. Historické prameny mluví o tom, že byla natolik ceněná, že měla stejnou hodnotu jako zlato a byla jeho ekvivalentem. Měla také nezastupitelnou roli při magických rituálech. V Egyptě a Řecku byla skořice spálena jako kadidlo k čištění chrámů a odvrácení zlých duchů. Byla to také složka posvátného balzamovacího oleje.

Skořice byla považována za nejcennější látku, která byla při zvláštních příležitostech nabízena jako oběť bohům. Dokonce je zmíněna i v Bibli jako součást směsi s myrhou. Byly také hojně využívány její afrodiziakální účinky. V průběhu historie byla skořice spojována s ochranou a prosperitou. Říká se, že je součástí směsi olejů, které používali hrobníci, kteří hloubili hroby během morových epidemií v 15. století a tradičně je také spojena se schopností přitahovat bohatství.

Směsi s éterickým olejem skořice

Éterický olej skořice má hned několik bezpečnostních rizik, na které se musí stále upozorňovat. Je to velmi silný zahřívač a alergen. Nesmí se aplikovat neředěný na kůži, ani přidávat bez smíchání s nosným olejem přímo do vody, protože může způsobit popáleniny II. stupně. Při jeho používání je potřeba zvýšené opatrnosti, protože obsahuje rostlinný alkaloid kapsaicin, který se hromadí v těle a špatně se z něho vylučuje. Nahromadění této látky může vyvolat alergie i u jedinců, kteří se skořicí nikdy problémy neměli. Skořice by se neměla používat na kůži více než dvakrát týdně a měly by mezi aplikacemi být několikadenní rozestupy. Lepší je ji třeba používat jeden týden a další vynechat, aby se mohl kapsaicin vyloučit z těla.

U éterických olejů je nutné mít v paměti to, že jsou daleko silnější než samotné koření, z kterého pochází, mají velkou koncentraci, a proto se musí pro bezpečné používání ředit a některé, jako třeba skořice, se dávkují ve velmi malých množstvích. Skořici používejte pouze, pokud nemáte jinou možnost, například při prochladnutí po smíchání 1, maximálně 2 kapek do lžíce až dvou lžic nosného oleje na masáž nohou. Nepoužívejte skořici v těhotenství a vnitřně. Při porodu se však použít může. Proveďte test snášenlivosti. I když se vedou diskuse o její prospěšnosti při tvorbě mateřského mléka, raději doporučujeme ji nepoužívat během kojení, právě kvůli tomu, že se jedná o jeden z nejsilnějších alergenů vůbec.

Skořice, která má sladkou, pikantní, kořeněnou, dřevitou vůni, se používá ve směsích s citrusy, rozmarýnem, gerániem, levandulí, kardamomem, hřebíčkem, ylang-ylangem, kadidlem, benzoinem, vanilkou, růží, santalem, vetiverem, tonkou.

Související produkt
Skořice ceylonská 10 ml
Chaudhary Biosys / 83 Kč
Esenciální olej ze Skořicovníku cejlonského má analgetické, antiseptické a dezinfekční účinky. Je vhodný při léčbě nervového systému, při stresových problémech nebo bolestech hlavy.
Detail produktu