Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Harmonizace aromaterapií: První čakra (kořenová)

Harmonizace aromaterapií: První čakra (kořenová) Zablokovaná první čakra se projevuje častou paranoií a hněvem, přílišnou chamtivostí, pesimismem a tvrdohlavostí. Kořenová čakra reprezentuje zdravé sebevědomí, pocit stability a bezpečí.
Pavlína Klaudová
5,0 5
8

Harmonizace aromaterapií: První čakra (kořenová) zdroj: wallpapercave.com

Zajímáte se o energetické systémy svého těla anebo spíš patříte mezi ty, kteří „mají srandu“ z těch, co to dělají? Pokud patříte do skeptické skupiny, možná není od věci se na celou problematiku podívat z jiného úhlu pohledu. Protože to, co se může zdát jako nespolehlivé nebo podezřelé, vás může začít zajímat, když se objeví nějaký zdravotní problém a vy nevíte, kudy kam. Mnoho lidí nebere práci s energetickými systémy těla vážně nejen proto, že si myslí, že to nefunguje.

Hlavní věc, která je na tom odrazuje, je fakt, že nemají rádi ezoteriku, s kterou si je spojují. Je to i proto, že třeba ještě nikdy nenavštívili lékaře, který praktikuje ajurvédu nebo čínskou medicínu a umí zacházet s tělesnými dráhami. Jak meridiány, tak i čakry jsou termíny, které v mnohých lidech vyvolávají výbuchy smíchu, protože si okamžitě vzpomenou na věštce z nejmenované televizní stanice. A já moc dobře vím, o čem mluvím, protože jsem to tak měla taky. Ale nikdy nevíte, kdy budete znalosti o čakrách potřebovat.

Práce s jednotlivými čakrami

Energetický systém těla se skládá ze sedmi čaker, které jsou navzájem propojené a ovlivňují se. Je-li narušena funkce jedné z nich, nastává nerovnováha ve všech ostatních. Proto je nutné pracovat se všemi komplexně a snažit se, aby se opět obnovila jejich vzájemná harmonie. Éterické oleje jsou díky svému energetickému působení ideálním nástrojem pro práci s čakrami, jsou bezpečné, oplývají dostatečnou silou i jemností a jejich používání je jednoduché a bezpečné, pokud dodržujeme základní pravidla.

To znamená, že si dáváme pozor na vysoký nebo nízký tlak, těhotenství, epilepsii, možné alergie a dodržujeme doporučené dávkování. Nejlépe se pro práci s čakrami hodí masáže, ale ne každý je má rád, takže není vůbec od věci si v tomto případě zapálit aromalampu. Navíc tak nepřímo ovlivníte i energetický systém lidí ve vaší domácnosti.

Čakra první: Kořenová

Význam první čakry

První z čaker energetického systému těla, je čakra kořenová neboli Muladhara. Má červenou barvu, ovlivňuje pocit stability, vytrvalosti a bezpečí. Je základem našeho bytí, vytváří nejhlubší spojení s naším fyzickým tělem, je nejsilnější ze všech čaker - takové centrum přežití. Protože jsou na ni vázány naše vzpomínky z rodiny a dětství, má na ni nějakou blokádu prakticky každý z nás. Podle pohledu alternativní medicíny si neseme na této čakře dědictví zátěže našich předků, které se kupí z generace na generaci a vytváří nevědomé vzorce v našem těle, s kterými se pak musíme srovnávat. Kořenová čakra reprezentuje naši osobní prezentaci, schopnost transformace a růstu. Otevřená kořenová čakra znamená, že máme dostatečný fyzický prostor, jsme respektováni a jsme spokojení se svým fyzickým tělem, stojíme za svým přesvědčením a hodnotami, které vyznáváme, je nám vlastní sebevědomí.

Zablokovaná první čakra

Pokud se na ní vyskytuje blokace, stáváme se paranoidními, nenávistnými a hněvivými. Může se objevit nejen přílišná chamtivost, nízký tlak, problémy s krevním oběhem a sexuální dysfunkce, ale také deprese, úzkosti, frustrace, pesimismus či “černobílé” vidění světa. Lidé s problémovou kořenovou čakrou jsou tvrdohlaví a nechtějí si rozšiřovat obzory.

Odblokování první čakry

Éterické oleje jsou, pokud chceme pracovat s naším tělesným energetickým systémem, velmi vhodné, protože ztělesňují hojivé a léčivé vlastnosti rostlin, které přenáší do našeho fyzického i emočního těla. Pro harmonizaci čaker se také úspěšně používají jejich vlastní barvy. Červená, která patří ke kořenové čakře, je barvou s nejpomalejší vlnovou délkou v rámci viditelného barevného spektra. Její vibrace jsou silné a povzbuzující. Je to barva krve a života, dodává energii, je dynamická a aktivní, stimuluje boj s únavou, pomáhá proti depresi. Posiluje vůli, zvyšuje motivaci a smyslnou touhu. Probouzí vášeň a zlepšuje činnost krevního oběhu. Nicméně je třeba si dát pozor, neboť příliš mnoho červené může vést spíše ke vzniku agrese a nahromadění hněvu.

Esenciální oleje pro harmonizaci první čakry

Pro vyvážení kořenové čakry je vhodné použít takové éterické oleje, které mají uzemňující a uklidňující vlastnosti, ale zároveň dokáží rozproudit stagnující energii v těle. Kořenová čakra reprezentuje na úrovni ducha otázky přežití, sebezáchovné vlastnosti a spojitost s bojem a odporem. Fyzicky je pak spojena se skeletální strukturou, zuby, tlustým střevem, ledvinami a krví. Proto se také volí krevní čističe a esence podporující meditaci a činnost krevního oběhu. Santal, myrha a kadidlo, zmíněné ve výčtu vhodných esencí pro práci s kořenovou čakrou, jsou tři éterické oleje, které mají velmi duchovní základ. Tvoří složky meditativních směsí a pozvedají ducha.

  • Éterický olej ze santalu uklidňuje, působí jako antidepresivum a sedativum. Při meditaci napomáhá probouzení životní síly. Je jemný k nervovému systému.
  • Myrha povznáší a podporuje duchovní uvědomění, jemně uklidňuje a tonizuje psychiku, dodává pocit bezpečí. Napomáhá přeměně, vrací nás k duchovní podstatě, oddaluje nás od závislostí na materii.
  • Kadidlo má krásnou, hlubokou, teplou a sladkou vůni, podporuje mužský princip, spojuje kořenovou a korunní čakru.
  • Ylang-ylang pomáhá při nadměrných problémech s kořenovou čakrou, jejichž průvodním jevem je strach, má uklidňující účinek na nervový systém, zklidňuje.
  • Cedr rozpouští hněv, zlepšuje meditativní soustředění.
  • Jalovec rozproudí energii v těle, má čisticí vlastnosti, rozbíjí psychologickou stagnaci.
  • Vetiver překlenuje mezeru nefunkčnosti a nespolupráce kořenové a korunní čakry, zklidňuje, pomáhá při traumatu anebo šoku, přináší klidný spánek.
  • Skořice ovlivňuje fungování nadledvin, které může být narušeno, když je naše kořenová čakra v nerovnováze.
  • Zázvor stimuluje krevní oběh, díky kterému se lépe rozproudí tělesná energie.
  • Cypřiš čistí krev a je také stimulantem energie čchi, posiluje kapiláry.

Pro práci s kořenovou čakrou se také doporučuje máta peprná, kadidlo, pačuli, vavřín, kardamom, zázvor, santal, benzoin, elemi, oregano, černý pepř, tymián, rozmarýn, ylang- ylang, růžové dřevo nebo růže. Pokud bychom chtěli využít k práci s čakrami aromaterapeutického horoskopu, je v něm kořenová čakra spojená se zemí, tudíž i k ní patřícími znameními kozorohem, býkem a pannou.

Související produkt
Kadidlo Etiopie, sugar 25 g
Vykuřovadla Rymer / 93 Kč
Kadidlo se sametově balzamickou vůní ničí choroboplodné zárodky v ovzduší, uvolňuje dýchací cesty a má uklidňující účinky. Používá se pro podporu meditace, posílení psychiky a rozšíření vědomí.
Detail produktu