Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Harmonizace aromaterapií: Třetí čakra (solar plexus)

Harmonizace aromaterapií: Třetí čakra (solar plexus) Zablokovaná třetí čakra se projevuje nerozhodností a problémy koncentrovat se. Tito lidé bývají výbušní. Čakra solar plexus představuje zdravé sebevědomí, dodává odvahu a podporuje víru v intuici.
Pavlína Klaudová
5,0 5
1

Harmonizace aromaterapií: Třetí čakra (solar plexus) zdroj: wallpapercave.com/

Nemáte dostatek sebevědomí a příliš hubnete nebo naopak přibíráte? Nemáte radost ze života, jste depresivní, vztahovační a nemáte se rádi? Možná byste si měli pořídit nějaké éterické oleje na harmonizaci čaker, konkrétně solar plexu. Možná se vám to bude zdát poněkud nelogické, ale opravdu pomáhají.

Práce s jednotlivými čakrami

Energetický systém těla se skládá ze sedmi čaker, které jsou navzájem propojené a ovlivňují se. Je-li narušena funkce jedné z nich, nastává nerovnováha ve všech ostatních. Proto je nutné pracovat se všemi komplexně a snažit se, aby se opět obnovila jejich vzájemná harmonie. Éterické oleje jsou díky svému energetickému působení ideálním nástrojem pro práci s čakrami, jsou bezpečné, oplývají dostatečnou silou i jemností a jejich používání je jednoduché a bezpečné, pokud dodržujeme základní pravidla.

To znamená, že si dáváme pozor na vysoký nebo nízký tlak, těhotenství, epilepsii, možné alergie a dodržujeme doporučené dávkování. Nejlépe se pro práci s čakrami hodí masáže, ale ne každý je má rád, takže není vůbec od věci si v tomto případě zapálit aromalampu. Navíc tak nepřímo ovlivníte i energetický systém lidí ve vaší domácnosti.

Čakra třetí: Solar plexus

Význam třetí čakry

Třetí čakra neboli solar plexus se v sanskrtu jmenuje Manipura. Odpovídá oblasti pupku. Je to osobní mocenské centrum. Souvisí se spokojeností, důvěrou a motivací. Energie Manipury umožňuje osobní transformaci a má na starost rovnováhu. Představuje naši schopnost sebevědomí a ovládání vlastního života, uvědomění si vlastní hodnoty a sebepřijetí. Ovlivňuje naše projevy směrem ke světu. Čakra solar plexu je spojena s ohněm. Řídí naši vůli, energii, nadšení, spontánnost, odhodlání, pocity síly, seberealizaci. Je-li třetí čakra jasná a otevřená, máme zdravé sebevědomí. Cítíme se pohodlně, a že máme věci pod kontrolou. Jsme schopni se prosadit ve skupině. Třetí čakra je centrem našeho sebevědomí. Pokaždé, když se negativně posuzujete nebo kritizujete, vyčerpáme tuto čakru a oslabíme svou vůli.

Člověk s otevřenou a vyrovnanou čakrou solar plexus oceňuje sebe sama a svou práci, je přesvědčen, že má schopnost dělat ji dobře, miluje a přijímá sebe sama, je ochotný se otevřeně vyjádřit, ví, že má svobodu se rozhodnout o svém bytí a řídit svůj vlastní život, je autentický, silný a odvážný, dokáže dávat lásku a uvědomovat si, že je jí sám hoden, vybírá si a udržuje zdravé partnerské vztahy, je si vědom vlastní identity a zařazení, stojí ve svém životě pevně. Je-li energie Manipury vyvážená, dokážeme být šikovní, flexibilní, otevření ke změnám, přijímáme svou intuici a důvěřujeme ji, žijeme v celkové harmonii. Energie této čakry vám umožňuje přeměnit setrvačnost na činnost a pohyb.

Čakra solar plexu má na starost trávicí systém, břicho, horní a dolní část páteře, játra, žlučník, střední páteř, slezinu, ledviny a nadledvinky, tenké střevo, dech, kůži, žaludek. Její barvou je žlutá, reprezentuje sluneční světlo, energii a intelekt.

Starejte se o svoji třetí čakru, abyste dokázali lépe a častěji důvěřovat své intuici, jakémusi vnitřnímu vedení. Dělejte věci, které máte rádi, a těší vás, jednejte ve svém životě odpovědně, milujte a přijímejte sebe sama. Uvolněte stresové faktory, které vás zbytečně zatěžují. Hrajte si a buďte spontánní. Najděte důvody, proč se více smát. Převezměte své stravovací návyky do vlastních rukou, zlepšete své zdraví. Trávení času venku na slunci také pomáhá zlepšovat energii solar plexu. Pokud chcete posílit tuto čakru pomocí jídla, jezte zrna, těstoviny, kvalitní chléb (nejlépe žitný), lněné semínko, cereálie, rýži, slunečnicová semena, granolu, zázvor, mátu, heřmánek, kmín, kurkumu a fenykl. Se solarem mají spojitost také mléčné výrobky.

Zablokovaná třetí čakra

Nerovnováha Manipury se může projevit děláním špatných rozhodnutí, špatnou koncentrací, potíže s neschopností přesně posoudit situaci. Nerovnováhy v této čakře mohou vyvolat pocity pýcha a egoismu anebo naopak sebeponižování a snižování vlastní hodnoty. V Manipuře jsou uloženy emocionální vzpomínky. Je to místo, odkud pocházejí naše pocity, centrum emočního života. Nadměrná energie v solar plexu může vyvolávat agresivní chování.

Zablokovaná třetí čakra způsobuje pasivitu nebo nerozhodnost, nesmělost neschopnost dosáhnout vytyčených cílů, malou sebeúctu, strach z odmítnutí, citlivost na kritiku, zkreslené sebevnímání, strach z našich „kostlivců ve skříních“, tajemství, které se mohou znenadání objevit. Při zablokovaném solar plexu jsme více náchylní ke stresu, emocionálně výbušní, nemáme radost ze života, objevuje se mnohdy i nechuť k vlastnímu bytí. Poselstvím třetí čakry je, že máme možnost výběru. Můžete si vybrat, zda chcete dosáhnout svého životního cíle, nebo minulými zkušenostmi. S nevyváženou Manipurou souvisí také poruchy příjmu potravy a metabolismu.

Esenciální oleje pro harmonizaci třetí čakry

V aromaterapii se pro stimulaci a harmonizaci solar plexu používají převážně zahřívače a éterické oleje, které čistí a napomáhají rozpouštění stresu a čistí mysl (citrusy), ale i další, např. květinové anebo pryskyřice, fungující jako zvedače nálady a meditativní oleje. Mnohé z těchto esencí také stimulují intelekt a kognitivní funkce. Třeba tymián, rozmarýn a oregano jsou navíc silné energetické čističe a přidávaly se do kadidel i vonných směsí, které měly chránit před rozvojem infekcí, např. při moru a působit proti zlým silám.

 • Zázvor stimuluje zažívání a zlepšuje krevní oběh, podporuje rozhodnost a morálku, zlepšuje vůli, probouzí chuť k iniciativě, činí nás více průbojnými, dokáže vzbudit akčnost a povzbudit nás k činům bez otálení a přílišného přemítání. Působí proti depresím. Stimuluje tok energie čchi.
 • Černý pepř rozproudí krevní oběh, používá se při závislostech, podporuje duševní bdělost a koncentraci, pomáhá překonat obavy a zoufalství, stimuluje reorganizaci chybných vzorců chování.
 • Tymián je jedním z nejsilnějších bylinných čističů. Podporuje dobré zažívání a činnost krevního oběhu. Zlepšuje morálku, dodává odvahu, sílu, pomáhá držet morální zásady, je výborné neurotonikum, pomáhá při melancholii a úzkostných stavech. Používá se pří nízkém sebevědomí a strachu, hodí se hlavně u jedinců, kteří si nejsou jistí svojí mužskou rolí.
 • Rozmarýn byl mnoha starověkými civilizacemi považován za posvátný keř. Rozmarýnový olej se používá při zažívacích potížích, jako jsou porucha trávení, nadýmání, žaludeční křeče a pro podporu jater a žlučníku. Tento silný bylinný olej je vhodný, když člověk zpociťuje nedostatek vůle, nedostatek vnitřního ohně. Olej ohřívá duši a dovoluje, abychom se dostali do kontaktu se základní kvalitou naší vnitřní síly. Rozmarýn rozveseluje, stimuluje trávení, zlepšuje sebedůvěru, pomáhá najít radost ze života, pomáhá při depresích a sklíčenosti. Rozptyluje pochybnosti, zlepšuje sebedůvěru.
 • Hřebíček stimuluje trávicí systém, uvolňuje stres a posiluje psychiku, stimuluje mysl a tříští únavu a psychické vyčerpání. Zlepšuje kognitivní funkce a paměť.
 • Skořice zlepšuje mozkovou aktivitu, stimuluje kognitivní funkce, odbourává stres a napětí, udržuje pozornost, uzemňuje, podporuje činnost zažívacího traktu. Uvolňuje stresové blokace. Odstraňuje emoční chlad.
 • Oregano posiluje pocit míru, dodává do našeho života radost a pocit štěstí, uklidňuje, zbavuje stresů, čistí a odstraňuje nedobré myšlenky, napomáhá nám získat jistotu a stimuluje schopnost sebepřijetí. Má dobrý vliv na trávení. Eliminuje sebedestruktivní myšlenky.
 • Bergamot je sladký, citrusový olej, který podporuje uvolňování pocitů a pomáhá rozptýlit stagnující energii života. Může pomoci zmírnit úzkost, stres a napětí. Bergamot harmonizuje játrovou energii tím, že uvolňuje pocity hněvu, zvláště když je hněv otočený směrem dovnitř a projevuje se jako deprese.Je také známý pro své příznivé účinky na trávicí systém.
 • Mandarinka je přínosná pro posílení trávicího systému a jater. Díky své sladké, citrusové vůni je jemná, uvolňující a podporuje radostné pocity. Při nadměrném nahromadění stresu může pomoci rozptýlit stagnující energii v játrech a uvolnit napětí a frustraci. Velmi jemný mandarinkový olej se sedativními vlastnostmi bývá také využíván při nespavosti a podrážděnosti.
 • Levandule je považována za jeden z nejvíce univerzálních éterických olejů. Je efektivní tam, kde je zapotřebí určitého vyvažování, a je často používána jako "záchranný" prostředek při emoční labilitě. Stejně jako bergamot podporuje uvolňování pocitů, rozptyluje stagnující životní energii. Pracuje na ochlazení a uklidnění nadměrně aktivity jater, obnovuje emoční rovnováhu. Olej má sladkou, květinovou vůni a často se používá ke zmírnění nespavosti způsobené nadměrnou aktivitou mysli.
 • Šalvěj muškátová je bylinný, pikantní a ostrý éterický olej, užitečný při slabém trávení a střevních křečích. Na duševní a emocionální úrovni pomáhá tento olej jasnému vidění toho, co současně prožíváme, přináší jasnost do životních situací a pomáhá uklidnit úzkost a depresi. Šalvěj muškátová nás inspiruje, abychom zůstali spojeni s přítomností, hledali pravdu a uvědomili si, kdo jsme.
 • Římský heřmánek je uklidňující a relaxační éterický olej pomáhá vyrovnávat emoční a nervový systém. Uvolňuje stagnující energii z jater, čistí je a pomáhá vylučovat toxiny. Sladká, jemná, ovocná vůně heřmánku římského je po staletí používaná ke zmírnění žaludečních potíží a k uklidnění dětí. Heřmánek římský podporuje sebepřijetí, rozptyluje frustraci a problémy ega.
 • Pačuli je zemitá, sladká, dřevitá esence. Používá se při problémech zažívacího systému. Může být aplikován v případě nedostatečné energie v oblastech sleziny a pankreatu. Na emocionální úrovni je éterický olej pačuli upokojující, uklidňující a relaxační. Harmonizuje emoční centrum s centrem mysli, stabilizuje ji, když je zahlcena přítomností nadměrných obav. Nard je další éterický olej užitečný, velmi vhodný pro trávicí potíže, zahrnující plynatost, nevolnost a zácpu.
 • Nard nám pomáhá spojit se s duchem, zbavit se naší silné egocentrické identity, naší potřeby ovládat a přemáhat. Ve starověkém Egyptě byl nard používán k uklidnění úzkosti, podporování klidného spánku a jako svatý olej při meditaci, podporuje stabilitu, uzemnění.

Dále jsou pro harmonizaci solar plexu vhodné éterické oleje ylang-ylang, citron, citronová tráva, mrkvové semeno, jalovec, cedrové dřevo, meduňka, majoránka, máta peprná, kardamom, citronela, yzop, grep, vetiver, petitgrain, geránium, mandarinka, santalové dřevo.

Související produkt
Bergamot, Bio Demeter, Baldini 5 ml
Taoasis / 257 Kč
Citrusová vůně bergamotového éterického oleje osvěží mysl a dodá novou energii. Má výborné harmonizační účinky na psychiku, posiluje při nervovém vyčerpání a stresové zátěži, působí antidepresivně.
Detail produktu