zdroj: shutterstock.com
Pryskyřice zvaná myrha měla již ve starověku natolik všestranné použití, že byla vyvažována zlatem. V Egyptě byla ceněna pro svou výraznou vůni a schopnost odpuzovat hmyz během balzamování mumií. Dodnes je myrha spolu s kadidlem považována za jeden z nejvzácnějších darů Matky přírody.
Do dnešních dnů si křesťané připomínají, jak tři králové přinesli myrhu společně se zlatem a kadidlem jako dar Ježíšovi. Tato vzácná pryskyřice bývá součástí kadidla, vykuřovadla, které je vlastně směsí vonných dřevin, pryskyřic, sušených květů, semen i kořenů. Kadidlo je odedávna využíváno při náboženských rituálech. Tato směs vzácných látek se zapaluje v kadidelnici a vyvolává slavnostní pocity. Myrha je rovněž vonnou substancí, jež ovlivňuje psychickou stránku člověka.
Myrha se používala také ve formě masti ulevující od bolesti. V Bibli je dokonce zmínka o tom, že posloužila jako utišující prostředek pro ošetření Kristova těla po sundání z kříže. Myrha se pro své očistné působení zapalovala nejen v chrámech, ale též v domech bohatých lidí. Byla rovněž léčebným prostředkem ve starověkém Egyptě, Řecku a Římě a taktéž v Indii a Číně.
Podle dávné řecké legendy prý byla myrha kdysi děvčetem, které se zamilovalo do svého otce a aniž by si to uvědomilo, přiměla ho k incestu. Byla velice nešťastná a nakonec utekla před jeho hněvem do Arábie. Modlila se k bohům a žádala je, aby už nemusela patřit do říše mrtvých ani živých. Bohové ji vyslyšeli a proměnili ji v myrhu, jež neustále pláče nad svým osudem a její hořké slzy se projevují formou pryskyřice.
Jak myrha vypadá a kde roste
Myrhovník pravý nebo balzamovník myrhový, latinsky Commiphora myrrha nebo Commiphora molmol je stálezelený keř nebo strom menšího vzrůstu se silným kmenem a trnitými větvemi. Jedná se o čeleď Burseraceae neboli kadidlovníkovité. Podle některých botaniků připomíná trochu trnku. Myrhovník má drobné, trojčetné a krátce řapíkaté listy, vyznačuje se bílými květy. Jeho plodem je hnědá peckovice.
Existuje více než 200 druhů myrhovníku. Tento keř má svůj původ na Středním východě. V oblasti Arabského poloostrova se využíval už v 5. století před Kristem. Myrhovníky se pěstují též v Indii a Africe. Indický druh se uplatňuje v ajurvédě. Nahnědlá aromatická pryskyřice získávaná z tohoto keře je používána v lékařství, kosmetice i v parfumerii.
Myrha je součástí olejů a tinktur, které se dají sehnat ve specializovaných prodejnách s bylinami i v lékárnách. Z jednoho keře se získá asi 1 kilogram pryskyřice. Jakmile se nařízne jeho kmen, začne vytékat čirá, avšak velice rychle tuhnoucí tekutina.
Jaké látky myrha obsahuje a k čemu se používá
Myrha je odborně řečeno olejovitá klejopryskyřice, jejíž vůně je příjemná, ale ostrá a silně nahořklá. K významným látkám obsaženým v myrhovníku pravém jsou pryskyřice, složené cukry, až 17 % silic, taniny a steroidy. Hořká pronikavá chuť myrhy má na lidské tělo povzbuzující účinky, dokáže eliminovat únavu, zabírá při nachlazení a astmatu. Prostřednictvím rozproudění krevního oběhu dodává organismu energii a současně s tím napomáhá tělu zbavit se neblahých toxinů a parazitů. Myrha povzbuzuje trávení, ochraňuje játra a působí dobře při nadýmání. Dodává organismu tolik potřebné látky, jako jsou draslík, zinek, sodík a křemík.
Některé studie v Americe prokázaly, že jsou v myrze obsaženy silné antioxidanty. Napomáhá tedy zbavovat se volných radikálů a podporuje obranyschopnost organismu. Myrha má dokonce protirakovinné působení zejména v případě gynekologických nádorových chorob. V oblasti lidového léčitelství se myrha používá při kašli, úplavici, průjmu, ale kdysi také sloužila jako léčivo při zimnici a moru. Myrha napomáhá hojení ran, eliminuje tělesný zápach, zlepšuje kvalitu pleti, působí proti vráskám a při akné.
Současné výzkumy potvrzují, že má myrha antivirové, antibakteriální a protiplísňové účinky. Například dokáže zbrzdit růst bakterií Staphylococcus aureus, Escherichia coli a plísní Candida albicans. Myrha tonizuje, stahuje a dezinfikuje. Myrhová tinktura ulevuje od bolestí v krku, příznivě působí na žaludek a podporuje chuť k jídlu. Z myrhy si můžete připravit kloktadlo, které hojí afty, působí na vřídky v dutině ústní, posiluje dásně a odstraňuje nežádoucí zápach z úst. Myrhová silice je dobrou prevencí před paradontózou, přidává se do ústních vod a zubních past.
Jak využít myrhu
Přípravky s myrhou by neměly ve vyšších dávkách brát těhotné ženy. Tato pryskyřice může způsobit interakci v kombinaci s léky, jež snižují hladinu krevního cukru, podporujícími činnost štítné žlázy nebo snižujícími množství tuku v krvi. Myrha rovněž není vhodná pro jedince, kteří mají problémy s krevním tlakem.
Myrhová tinktura se dá použít vnitřně - bere se 2,5 - 5 ml 2 - 3x denně nebo zevně k výplachům, kloktání a k ošetření drobných domácích poranění. Pokud byste si chtěli připravit domácí myrhový olej, rozpusťte 1 lžičku pryskyřice nad plamenem a smíchejte s panenským rostlinným olejem. Doporučuje se nechat uležet přes noc. Pak přefiltrujte přes pláténko nebo gázu a nalijte do skleněné lahvičky. Skladujte na tmavém, chladném místě. Tento olej se dá použít na drobná poranění. Pokud zkombinujete myrhu s kokosovým olejem a levandulí, můžete olej využít k ošetření suché a popraskané pleti. Působí lehce jako tonikum a eliminuje vrásky. Esenciální olej z myrhy využívali na svou pokožku už staří Egypťané. V současné době je myrha součástí různých druhů krémů a další pleťové kosmetiky.
Jak už jsem se zmínila v úvodu článku, myrha je používána v ajurvédě, kde působí na onemocnění krve a ženských orgánů a považuje se za omlazovací prostředek. Dále je tato pryskyřice doporučována při bolesti a depresi. V tradiční čínské medicíně se pro myrhu využívá označení moyao. Je jí přiřazována hořká chuť a je neutrální povahy. Ovlivňuje energetické dráhy srdce, jater a sleziny. Působí blahodárně na krevní oběh, regeneruje tkáně. Doporučuje se, například při bolestech žaludku a kloubů, jež byly zapříčiněny vlhkostí a větrem.