Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Proč je dobré investovat do éterického oleje?

Proč je dobré investovat do éterického oleje? Ještě pořád nemáte doma žádný dražší éterický olej? Proč je vůbec dobré do nich investovat?
Pavlína Klaudová
5,0 5
5

Proč je dobré investovat do éterického oleje? zdroj: unsplash.com

Všeobecně máme za to, že je potřeba investovat do dražších produktů, aby nám déle vydržely. Prostě nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci. Vyšší cena je synonymum kvality, i když to nemusí být vždy pravda. U výrobků, které mohou pozitivně i negativně ovlivnit naše zdraví bychom ale tento pohled přijmout měli. V zájmu vlastním i zájmu našeho okolí, které bude tento výrobek také používat. Éterické oleje jsou komodita, u které je cena spojená s mnoha ukazateli toho, co od nich můžeme očekávat.

Pohled z Francie

Podíváme-li se na francouzskou nákupní praxi, co se týče éterických olejů a jiných aromaterapeutických komponentů, je na tamějším trhu poměrně dost těžké sehnat necertifikovaný éterický olej. Francouzská legislativa funguje jinak než česká a nedívá se na esence primárně z pohledu chemie, ale bere je jako farmaceutika a potravinové doplňky. Francouzi si prostě zvykli na to, že bio certifikát, ať už je to místní Agriculture Biologique nebo tradiční evropský bio lístek s unijními hvězdičkami, je to nejmenší, co jim může nabídnout výrobce a prodejce éterických olejů. A podle toho se také chovají. Protože je ve francouzském prostředí poměrně rozšířená konkurence, drží si firmy tento standard jako neoddiskutovatelnou součást svého businessu. Jakákoli zmínka o nekvalitních surovinách nebo pokud by se ukázalo, že byl některý z jejich éterických olejů pančovaný, by znamenala jejich pohřbení zaživa. Nikdo totiž nechce ohrožovat svoje zdraví lahvičkami s podezřelým obsahem, byť by voněly sebelíp.

Proč je dobré mít éterické oleje s bio certifikátem?

V ceně dobrého éterického oleje se promítá všechna činnost, kterou musel jeho výrobce vynaložit k tomu, aby mohl dostat bio certifikát. Ten říká spotřebiteli mnoho věcí. Jak byla rostlina pěstovaná, čím byla hnojená, jak byla zpracovaná, v jakém prostředí. Ať už se jedná o ECO-CERT, Demeter, AB nebo onen evropský certifikát, prochází žadatel o jeho udělení mnohými nelehkými cestami k jeho obdržení a následnému uhájení. Kontroly totiž probíhají jednou ročně, při podezřeních i víckrát, certifikace může být kdykoli odňata.

Pokud začne výrobce uvažovat o bio certifikaci, přináší to spolu s mnoha legislativními kroky i zvýšené náklady na reorganizaci výroby a pěstitelské praxe. Bio certifikáty totiž kladou větší důraz na to, aby byla koncepce firmy zaměřena na ekologické hospodaření a celkový udržitelný rozvoj krajiny i půdy. U certifikátu Demeter jsou navíc daleko přísnější pravidla pro jeho získání. Jedná se totiž o certifikát biodynamických produktů, který zahrnuje zvláštní pravidla pro pěstování surovin pomoci respektování kosmických cyklů roku. V prostředí, kde se praktikuje biodynamické zemědělství, jsou kromě dalších zvláštností určeny speciální hnojicí prostředky, nejlépe z vlastních zásob výrobce. Držitelé Demeteru mají velmi často svá vlastní pole a farmy, což nemusí platit u držitelů dalších certifikátů, protože mohou mít své bio dodavatele a zaobírat se pouze čistě výrobou.

Pokud si koupíte éterický olej s bio certifikátem, vyhnete se riziku toho, že při jeho výrobě bylo použito GMO nebo chemikáliemi ošetřených rostlin, nekvalitních rostlin nebo že byl éterický olej nějakým způsobem pančovaný. Ať už se jedná o přimíchávání levnějších náhražek, rostlinných olejů nebo chemickému ředění obsahu. Výjimku tvoří absoluty, které jsou velmi koncentrované a musí se rozředit do olejového nebo alkoholového základu. Pokud jde tedy o absolut, pak je smíchání s rostlinnými oleji v pořádku, ale musí to být uvedeno na lahvičce. Aby byl éterický olej čistý a kvalitní, je důležité, protože se po aplikaci dostávají přímo do krevního řečiště. Běžná průmyslová hnojiva, která se používají spolu s pesticidy a herbicidy, nelze při destilaci nebo jiném zpracování éterického oleje odstranit. A proto se spolu s účinnými látkami esence dostávají do vašeho těla.

Proč se některé drahé esence nemohou certifikovat jako bio?

Při výrobě éterického oleje lze použít více možných způsobů jeho získání. Může jít o lisování za studena (citrusy), parní destilaci, enfleuráž (nakládání do tuku) a nejnovějším způsobem získávání esencí je takzvaná extrakce pomocí CO2 (oxid uhličitý). Nejdražší květinové esence pocházejí z procesu enfleuráže. Je to způsob, jak vytěžit vonné komponenty z jemných, křehkých květů, které by se při parní destilaci poničily. Jde o velmi drahý rostlinný materiál, používaný převážně v parfemářství. Květy se nakládají do tuku, nejčastěji hovězího loje nebo vepřového sádla, jsou často měněny a k získání čisté vonné složky je potřeba použít hexanových rozpouštědel. I když může být rostlina, která byla použita na výrobu tohoto oleje vypěstována v souladu s biodynamickým nebo biologickým zemědělstvím, konečný produkt právě kvůli použitým rozpouštědlům certifikaci dostat nemůže. Může být ale u jeho popisu uvedeno, že rostliny byly vypěstovány podle principů biologického zemědělství.

Taoasis - Bio i Demeter

Pokud chcete kvalitní éterické oleje, nemusíte chodit daleko. Stačí si v pohodlí domova proklikat náš e-shop a zaměřit se na Taoasis. Taoasis je německá firma, která má velký podíl na tom, že se u našich sousedů značně zvýšil zájem o aromaterapii a každodenní používání éterických olejů pro léčbu těla i ducha. Věnuje se vzdělávání zdravotníků v oblasti aromaterapie a zaznamenává dobré výsledky v odhodlání nemocničního personálu k prohlubování těchto vědomostí. Taoasis je výjimečný v mnoha různých ohledech, ale nejvýjimečnější je v tom, že má část svojí produkce zaštítěnou nejpřísnějším bio certifikátem vůbec - Demeter. Certifikát Demeter může získat jen ten, kdo je na opravdové bio špici a splňuje velmi striktní pravidla. Ať už se jedná o pěstování rostlin, jejich ošetřování nebo proces výroby, vše je jasně dané a neexistují žádné výjimky. Cesta k získání certifikátu je třístupňová, tedy delší než u jiných druhů certifikátů. Certifikaci Demeter může používat jen ten, jehož produkty jsou složené z minimálně 95 % certifikovaných ekologických složek a 90 % surovin z biodynamického zemědělství. Ať už sáhnete po jednodruhových éterických olejích Taoasis anebo si vyberete některou z jejich povedených voňavých směsí, můžete si být jisti, že se vaše investice opravdu vyplatí.