Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Proč milovat hydroláty?

Proč milovat hydroláty? Hydroláty neboli květové vody poslouží nejen v péči o pleť, ale také o vlasy, celé tělo, v kuchyni i jako aromaterapeutická pomůcka.
Pavlína Klaudová
5,0 5
5

Proč milovat hydroláty? zdroj: unsplash.com

Hydroláty jsou mnohými opomíjeny, protože si lidé myslí, že vlastně nic moc nepřináší. Jsou to ale úžasné doplňky péče o pleť a prakticky mohou zastat mnoho přípravků, neboť mají neuvěřitelné množství možností, jak je využít. Obzvlášť v létě mohou být velmi příjemnou součástí každé kabelky či cestovního kufru. V horkých dnech poskytují příjemně voňavé osvěžení, nejsou rušivé pro náš unavený a přesycený nos a prospívají naší pokožce i vlasům. Pokud jste je ještě nevyzkoušeli, je pravý čas to udělat.

Seznamte se, hydrolát

Hydrolát je nerozlučným kamarádem každého aromaterapeuta a těch, kteří si vyrábí DIY kosmetiku. Prakticky se jedná o vedlejší produkt destilace éterických olejů, který se používá jako pomocník při péči o pleť. Obsahují destilovanou vodu a části rostliny, které jsou v ní rozpustné (procentuální podíl se pohybuje v rozmezí od 1-4 podle typu použité byliny nebo květiny). Hydroláty často najdeme pod názvem květové vody. Jsou sice daleko jemnější než éterické oleje, ale mohou být velmi účinné. Záleží na tom, jaké je jejich složení. Látky nerozpustné ve vodě, které obsahuje éterický olej, jako jsou monoterpeny, estery, sesquiterpeny, se do hydrolátu dostávají jen v malé míře. Pokud však máme látku, která je ve vodě rozpustná, jako je např. thujon (najdeme ho v šalvěji), budou účinky éterického oleje a hydrolátu aromaterapeuticky velmi podobné.

Hydroláty se také velmi liší intenzitou vůně, která také záleží na rozpustnosti látek obsažených v rostlině. Levandule, která je bohatá na estery, díky nimž má svoji typickou vůni, není jako hydrolát vůbec výrazná. I když jsou květové vody výbornými pomocníky, jsou lehce náročnější na skladování. Protože se do nich nepřidávají žádné konzervanty (pouze v minimu případů v nich najdeme přidaný alkohol, který se vyskytuje přirozeně jen v hydrolátu z vilínu), mají tendenci se rychleji kazit. To, jakou mají dobu trvanlivosti, závisí na látkách v nich obsažených. Pokud vám alkohol v hydrolátu nevadí, klidně si kupte ten, který ho obsahuje. Pro obklady na oči nebo aplikaci na vlasy ale používejte čistou květovou vodu. Abyste zamezili znehodnocení hydrolátu, je dobré jej uchovávat v chladničce. Některé z nich tak mohou vydržet až dva roky.

Hydroláty a jejich použití mimo péči o pleť

Používání hydrolátů závisí na tom, co od nich očekáváme a jakým způsobem nám mohou pomoct. Můžeme se na ně dívat ze dvou možných úhlů pohledu - buď jako čistě pleťovou záležitost nebo je vnímat jako účinný prostředek k podpoře našeho zdraví. Jsou skvělé pro aromaterapeutickou péči o staré lidi a děti, obě tyto skupiny jsou poměrně citlivé na vůně, a proto nemusí dobře snášet éterické oleje, navíc musíme u dětí brát v potaz také to, že pro ně některé složky obsažené v esencích představují bezpečnostní riziko. Květové vody jsou vhodné i pro osoby se sníženou imunitou a zvířata.

Pokud se podíváme na hydroláty z pohledu jejich účinků na zdraví, lze jimi úspěšně léčit chřipky, hormonální nerovnováhu a příznaky PMS (růžová voda), nespavost (heřmánek). Například hydrolát helichrysum (slaměnka), nevoní nijak úžasně, ale má velmi dobré využití při léčbě popálenin, lze jej spolu s heřmánkem použít hlavně v létě, pokud to přeženete se sluněním. Květové vody také pomáhají při infekcích močových cest, odstraňují bolesti hlavy, uklidňují nervový systém.

Často se setkáváme s dotazem na to, zda se mohou éterické oleje užívat vnitřně. Povětšinou odpovídáme, že ne, ale u květových vod je to jinak. Protože tak silné jako éterické oleje, dají se v některých případech dobře použít perorálně. Přidávají se do sklenice vody (čajová lžička) a pijí se jednou až dvakrát denně. Francouzi, Řekové anebo orientální národy používají hydroláty ke kulinářským účelům. Čistá růžová voda se přidává např. do lokumu a dalších sladkostí. Lze jimi ochutit domácí zmrzlinu. Vnitřního užívání se nemusíte bát také u levandule. Mátový hydrolát vám dobře poslouží místo ústní vody.

Využití hydrolátů v DIY kosmetice

Chcete-li si začít vyrábět vlastní kosmetiku, určitě vás nemine kamarádství s hydroláty. Používají se jako vodní složka při výrobě tělových mlék anebo krémů, jako vodní báze při výrobě jílových masek, do vlasové kosmetiky, jako základ aromatických sprejů, do koupelových bomb, na obklady pro unavené oči, ale také poskytují výhody odličovače. Při výrobě kosmetiky do hydrolátů nikdy nesahejte rukama, ale vždy je nabírejte pipetou. Pokud chcete, aby vám co nejdéle vydržely, vybírejte ty v barevných lahvičkách, skladujte je na chladném a temném místě a chraňte je před UV zářením.

Jaký hydrolát si vybrat pro péči o pleť a tělo?

Pokud si chcete vybrat ten nejlepší hydrolát pro péči o pleť, není nic snazšího. Trpíte-li na akné vyzkoušejte levanduli nebo mátu peprnou. S mastnou pletí si poradí také rozmarýn. Heřmánkový hydrolát je prakticky univerzální doplněk pro péči o pleť. Výborný je hlavně v létě po opalování, mírní zánětlivé procesy pokožky. Uklidní nervy a naladí na dobrý spánek, dávejte si ale pozor, z jakého heřmánku hydrolát pochází, abyste nebyli překvapení, když vám nebude vonět. Zkuste si očichat oba druhy, jak z heřmánku německého, tak z římského. Jedním z nejlepších hydrolátů, které se používají pro stárnoucí, unavenou anebo suchou pleť je neroli a růže. Klidně smíchejte oba dva dohromady, získáte neuvěřitelně příjemnou vodu pro péči o obličej i celé tělo a zároveň výborný antidepresivní prostředek. Máte-li unavené nohy, nastříkejte na ně mátovou květovou vodu.

Trvanlivost některých hydrolátů:

Levandule 24 měsíců

Neroli 24 měsíců

Máta peprná 12 měsíců

Heřmánek 24 měsíců

Rozmarýn 24 měsíců

Santal 24 měsíců

Tea Tree 16 měsíců

Vilín 12 měsíců

Související produkt
Bio Levandulová voda 100 ml
Purity Vision / 212 Kč
Čistá levandulová voda působí tonizačně, čistí a zklidňuje pleť i usnadňuje česání vlasů.
Detail produktu