Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Vnitřní užívání éterických olejů

Vnitřní užívání éterických olejů Éterické oleje jsou velmi účinné rostlinné látky vhodné i vnitřnímu užití, ovšem za předpokladu, že dodržujeme ty správné zásady.
Renata Ježková
4,5 5
40

Vnitřní užívání éterických olejů zdroj: shutterstock.com

Vzhledem k tomu, že mnoho lidí zajímá i vnitřní užití éterických olejů, přinášíme stručný výčet zásad, kterými je třeba se řídit, aby nám byly skutečně k užitku a využili jsme adekvátně potenciál, který éterické oleje mají. Aromaterapie má skvělé léčebné výsledky, ale je k ní třeba přistupovat jako k jiným léčebným metodám - mít co nejvíce informací, začínat postupně a dobře poslouchat a sledovat, jak naše tělo reaguje. Nikdy nepokračujte v kůře, pokud máte pocit, že vaše tělo reaguje podrážděně či se začnete cítit hůř.

Jedná se o vysoce koncentrované látky!

Na malou lahvičku éterického oleje je potřeba obrovské množství rostlinného materiálu, takže v oleji je zkoncentrovaná síla mnoha rostlin (na jednu kapku růžového oleje je potřeba kolem šedesáti květů). Proto je třeba dávkovat velmi opatrně i v případě jemnějších olejů a postupně zvyšovat dávku. Vždy začněte jednou kapkou maximálně dvakrát denně, abyste vyloučili možnou alergickou reakci.

Kvalita oleje je naprosto zásadní!

V takto koncentrované podobě do sebe dostáváme nejen rostlinné látky, ale vše, co má rostlina v sobě, tedy i škodlivé látky jako jsou například pesticidy. Také zpracování má vliv na kvalitu oleje, ne každý olej má léčivé účinky, ty mohou být zcela zničeny nesprávnou destilací, skladováním nebo manipulací. Mnoho běžně prodávaných olejů je také šizených, jsou ředěné (v lepším případě rostlinnými oleji) nebo je dražší olej namíchám z levnějších (častý případ těch nejdražších jako je růže nebo jasmín).

Vnitřní užívání éterických olejů

Žádný z běžně prodávaných éterických olejů není oficiálně schválen jako potravinový doplněk, není-li přímo od výrobce uvedeno jinak!

Takže olej úžíváte na vlastní nebezpečí a zodpovědnost a je tudíž žádoucí si opravdu hlídat kvalitu a sehnat co nejvíce informací.

Není kytka jako kytka!

Některé rostliny mají mnoho poddruhů a jen některé jsou vhodné k aromaterapii, protože obsahují ty správné látky. Další důležitou věcí je chemotyp, který označuje, že jeden druh rostliny může mít různou chemickou strukturu, která závisí i na takových detailech jako kde rostlina vyrostla a ve kterém období byla sklizena. Dobrým příkladem je tymián, který se vyskytuje v několika chemotypech a každý má pak trochu jiné vlastnosti a je vhodný pro léčbu jiných potíží.

Ptejte se!

Pokud si chcete být jisti, že éterický olej je vhodný k vnitřnímu užití, ptejte se přímo výrobce nebo najděte dobrého aromaterapeuta, který používá oleje opravdu k léčbě a ne jen k navození příjemné atmosféry při masáži. Jedná se o vaše zdraví, tudíž je ve vašem zájmu mít co možná nejvíce informací.

Zvolte vhodnou aplikaci!

Jsou oleje, které můžete kápnout přímo do úst (pomeranč, máta, heřmánek…), ale také oleje, které vám dokáží vyloženě poleptat sliznici (hřebíček). Nejsou rozpustné ve vodě, takže ředíme buď jiným rostlinným olejem (je skvělé dochutit éterickým olejem běžný rostlinný olej a používat ve studené kuchyni) nebo alkoholem (skvělé kloktadlo, které můžete na závěr spolknout) nebo medem. Také je možné zakoupit prázdné tobolky a oleje do nich kápnout, tam je výhoda, že se olej uvolní až v žaludku, což je lepší právě v případě agresivnějších olejů, protože v žaludku se ihned smísí s jeho obsahem. Nicméně ať zvolíte jakoukoliv formu aplikace, látky, obsažené v oleji, vám pronikají do krve, což se děje i při skutečně důkladné masáži, takže máte-li s vnitřním užitím problém, objednejte se k dobrém aromaterapeutovi na masáž a dosáhnete podobného, třebaže ne tak rychlého efektu. Ten záleží na četnosti masáží, ale málokdo má chuť chodit každý den na masáž v případě, že má třeba chřipku. Ale pokud řešíte nějaké chronické problémy, tak je masáž dobrou alternativou.

Vnitřní užívání éterických olejů

Jezte!

Nikdy neužívejte éterické oleje na lačný žaludek a v průběhu kůry dodržujte zdravou životosprávu včetně pravidelného jídla.

Neužívejte žádné éterické oleje v těhotenství a během kojení!

V této době se nevyplatí riskovat. Pokud chcete využít léčivých účinků éterických olejů, vyberte si takové, které jsou vhodné v těhotenství nebo i pro nejmenší miminka a použijte je klasicky do aromalampy, difuzéru nebo pro masáž. Je možná i inhalace přímo z lahvičky, kterou můžete mít neustále při sobě, pokud třeba bojujete s nějakou virózou.

Nevěřte na zázraky!

Éterické oleje jsou vynikajícím doplňkem zdravého životního stylu a skvělou alternativou některých léčiv. Ničí bakterie, viry, posilují imunitu a podporují správné fyziologické procesy v těle. Nejsou ale náhradou pestré stravy, pohybu a duševní hygieny. Pokud jíme, co nám přijde pod ruku, kdy nás napadne a v nevhodném množství, veškerý náš pohyb obnáší cestu do kanceláře a z kanceláře, problémy neřešíme, ale odsouváme nebo odpovědnost za ně házíme na kdekoho, je úplně jedno, co a jaké tobolky spolykáme.

Související produkt
Máta peprná bio 10 ml
Nobilis Tilia / 388 Kč
Rostlinná silice z máty peprné bio má silný chladivý účinek, rychle pomáhá od bolestí a je vhodná i jako první pomoc při psychických i fyzických traumatech. Posiluje trávicí systém a játra.
Detail produktu