Přejít na sekci článku:
Éterické oleje a manipulace s nimi
zdroj: biooo.cz
Jak často můžu používat éterické oleje?
Éterické oleje lze použít několikrát denně, je nutné pouze dodržovat bezpečnostní pokyny ohledně manipulace s nimi a prostudovat si možné kontraindikace.
Na co si mám dát pozor při manipulaci s éterickými oleji?
Fototoxicita, vysoký a nízký tlak, možné alergie, těhotenství a kojení.
Jak můžu používat éterické oleje?
Éterické oleje lze používat do masážních směsí, inhalovat pomocí aromalampy anebo klasicky při nemoci napařováním se pod dekou, ale také na obklady, do koupele, v inhalačních tyčinkách nebo na keramických destičkách. Některé se dají kapat přímo do rány, když se řízneme, abychom zastavili krvácení.
Mohu konzumovat esenciální oleje?
Konzumace éterických olejů se nedoporučuje. Pokud se tak stane, je to pouze na vlastní nebezpečí uživatele. Obecně se bere užívání éterických olejů jako krajní možnost práce s nimi a volí se bezpečnější metody aplikace, které jsou stejně účinné jako perorální použití. V žádném případě se, pokud není zbytí a je nutno užít éterický olej vnitřně, neředí do vody (kromě máty peprné, které se kápne kapka do sklenice vody a může se bezpečně vypít při žaludeční neuróze), ale do lžičky jedlého oleje, v které se rozmíchá. Existuje pouze minimum éterických olejů, které se mohou užívat vnitřně, proto je lepší neriskovat problémy.
Jak používat éterické oleje u dětí?
U dětí se volí poloviční ředění (100 ml nosného oleje, 25 kapek éterického) při 2% síle výsledného produktu. V kojeneckém věku a u dětí do tří let se doporučuje spíše používání hydrolátů. Některé éterické oleje mohou být nevhodné pro použití u dětí do šesti, někdy se uvádí hranice až deseti let.
Kolik éterického oleje mám použít?
To je velmi individuální. Lze se řídit podle toho, na jaký účel ho potřebujeme a o jaký olej se jedná. Pokud chceme masážní směs, mícháme 100 ml nosného oleje a 50-60 kapek éterického nebo směsi éterických olejů, to je 2% síla směsi v konečném stavu. Při užití aromalampy se kapou kapky podle velikosti místnosti, ale i síly esence, některé obzvláště syté esence, jako je třeba ylang-ylang, mohou způsobovat bolesti hlavy, pokud se to s dávkováním přežene. U ylang-ylangu třeba stačí jedna kapka do nádobky aromalampy. Všeobecně platí, že méně je více, protože vždy lze dokapat, ale nikdy nelze ubrat. Nejvíce se do aromalampy kape 8-10 kapek esence. Při inhalaci v době nemoci se kapou do nádoby, z které inhalujeme, maximálně 3 kapky esence, protože se pro tento účel používají převážně silné dřeviny.
Co potřebuju k práci s éterickými oleji?
Znalosti ohledně vlastností olejů a informace ohledně zdravotního stavu osoby, s kterou pracujeme. Kvalitní esence, aromalampu, v které se nepřipaluje éterický olej a má dostatečnou vzdálenost mezi plamenem a nádržkou (7-10 cm). Nejlepší pro údržbu jsou aromalampy ze skla a porcelánu, protože se olej neusazuje do pórů materiálu a dobře se čistí.
Jak dlouho lze soustavně používat jeden éterický olej?
Nedoporučuje se více než půl roku, spíše je dobré oleje střídat anebo je kapat do směsí, jinak ztrácí svoji účinnost a nedokáží pracovat s naším tělem, protože si na ně navykne.
Kazí se éterické oleje, ztrácí na kvalitě ?
To velmi záleží na druhu éterického oleje a jak se o něj staráme. Některé esence mohou vydržet 5-10 let v perfektní kvalitě. Co se týče životnosti, tak nejhůř jsou na tom citrusy, které se mohou používat maximálně 2 roky. Jestli nám olej vydrží, také ovlivňuje skladování, nesmí se vystavovat přímému slunečnímu světlu, měl by být v chladu a temnu a neměl by se zbytečně otevírat. Třeba esence z borovice nebo tea tree mají životnost 12-18 měsíců, protože mají specifické chemické složení.
Lze uchovávat éterické oleje v plastu?
Ne. Éterické oleje se musí uchovávat pouze ve skle, protože jsou natolik silné, že by mohly plast rozleptat a také by se do nich mohly z něho dostat nevhodné prvky nedobře ovlivňující kvalitu esence.
Lze míchat éterické a vonné oleje?
Ne. Éterické oleje jsou oleje pocházející z rostlin, vonné oleje jsou výrobky chemických laboratoří, které postrádají léčebnou kvalitu esenciálních olejů a mohou poškodit lidské zdraví.
Mohu kombinovat éterické oleje s parfémem?
Záleží na tom, jaké je parfém konzistence a kvality. Nicméně není racionální důvod k tomu, aby člověk kombinoval parfém a éterický olej. Chcete-li vlastní parfém s éterickými oleji, existuje mnoho cest, jak jej obstarat.
Obarví mi éterické oleje oblečení?
Záleží na barvě éterického oleje. Některé éterické oleje jsou čiré, jiné ale oblečení obarvit mohou, např. heřmánek modrý.
Mohu kombinovat oleje?
Ano, éterické oleje jsou velmi vhodné ke kombinacím, protože mají podobné vlastnosti. Je ale nutné hlídat kontraindikace, abychom si neublížili a nepřehánět to s množstvím, např. smícháme spolu jen tři esence.
Lze éterické oleje používat do šamponu ?
Ano, ale je nutné hlídat jaké. Skořice je například naprosto nevhodná, stejně jako zázvor, hřebíček a jiné zahřívače. Pro péči o vlasy se běžně používá růže, ylang-ylang, rozmarýn, cypřiš anebo vavřín. Tyto oleje jsou bezpečné pro pokožku hlavy, kapou se maximálně 3 kapky do šamponu v dlani. U růže a ylang-ylangu je potŘeba být opatrnější, stačí kapka.
Lze aromaterapii praktikovat i u zvířat?
Ano, ale je potřeba vědět, jaké esence použít, protože některé rostliny mohou být pro zvířata jedovaté.
Obsahují nosné oleje lepek?
Problematika lepku v nosném oleji může být spojena s olejem z pšeničných klíčků, jinak většina nosných olejů lepek neobsahuje.