Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Zbavte se ledvinových kamenů díky éterickým olejům

Zbavte se ledvinových kamenů díky éterickým olejům Léčbu ledvinových kamenů můžete skvěle a bezpečně podpořit správně vybranými éterickými oleji.
Pavlína Klaudová
3,3 5
3

zbavte se ledvinových kamenů díky éterickým olejům zdroj: shutterstock.com

Ledvinové kameny jsou nenápadné, ale když se ozvou, nemůžete bolestí skoro ani chodit a není to vůbec příjemné onemocnění. Velmi dobrým pomocníkem při ledvinových kamenech a zánětech ledvin jsou éterické oleje. Pokud se svěříte do jejich péče a objevíte jejich neuvěřitelnou sílu, dokáží vám pomoci v mnoha oblastech.

Jak nejlépe a bez rizik používat éterické oleje?

Než vůbec začneme léčbu pomocí éterických olejů, je třeba si uvědomit jednu věc. A to je jejich síla a možné kontraindikace. Musíme brát v potaz zdravotní stav ošetřovaného a nalézt ten nejlepší možný éterický olej, který mu bude vyhovovat nejvíce. S ohledem na všechny známá fakta se nemusíme bát, že bychom na něho nenarazili, protože účinky esenciálních olejů se skvěle doplňují. Na určitý problém tak můžeme najít takové, které mají velmi podobné působení, aniž bychom se museli strachovat o to, jestli náhodou tomu, komu je aplikujeme, nějak neublížíme.

Éterické oleje se musí vždy, pokud je aplikujeme přímo na tělo, ředit do nosného oleje. Kromě pár výjimek, ale i ty mohou u obzvlášť citlivých osob působit jako alergeny. Všeobecně lze říct, že existují esence, které jsou velmi známými alergeny, jako je např. skořice, máta peprná, muškátový oříšek. Jiné jsou dobře snášené a mohou se používat od třetího měsíce těhotenství anebo u dětí od tří let. Paleta éterických olejů je neuvěřitelně pestrá a jejich léčivé účinky jsou velmi silné.

Éterické oleje by se neměly užívat vnitřně, a pokud, tak po poradě s aromaterapeutem. Vnitřní užívání není v žádném případě vhodné pro začátečníky v aromaterapii a může způsobit nemalé škody na zdraví. Pokud ale víte, kdy a jak po nich sáhnout, dodržujete dávkování a pořídíte si kvalitní éterický olej s bio certifikací, mohou velmi pomoct např. při střevních problémech nebo bolesti v krku. Přesto ale doporučujeme bezpečnější aplikaci ve formě masáže anebo inhalace. Pokud inhalujete éterický olej z aromalampy, berte v potaz velikost místnosti. Úplně postačí, když do vody v aromalampě kápnete maximálně 5 kapek éterického oleje anebo směsi. Pokud se rozhodnete pro koupel s příměsí éterického oleje, nikdy nepoužívejte zahřívače: skořici, zázvor, hřebíček, badyán, černý pepř, muškátový oříšek ani dřeviny s výjimkou santalového dřeva, ale nakapejte si některou květinovou vůni. Do vany by neměla přijít ani máta peprná, protože hrozí podchlazení.

Ledviny a jejich funkce z pohledu alternativní medicíny

Ledviny se vztahují k zimnímu období a jsou spojovány s našimi city a pocity, jsou sídlem odvahy a vůle. Jejich nerovnováha dokáže nepěkně ovlivnit náš intimní život a jsme více náchylní k různým formám strachů. Může také způsobovat špatnou paměť, neschopnost jasného uvažování, pocit myšlenkové otupělosti, zhoršené nebo rozmazané vidění.

Pokud se budeme držet tradiční čínské medicíny, je potřeba ledviny zahřát, protože jsou, obzvláště v zimě, velmi citlivé na chlad. Zahřívací, prokrvující éterické oleje jsou také velmi dobrými afrodiziaky. Ledviny a močopohlavní trakt jsou spojenými nádobami, které jsou na sobě navzájem závislé a nemohou bez sebe existovat. Mnoho lidí udává špatný stav ledvin jako příčinu, respektive jednu z příčin neplodnosti.

Které éterické oleje jsou vhodné pro podporu zdraví ledvin a jak působí?

Všeobecně se dá říct, že se jedná o oleje zahřívací, čisticí a stimulující. Některé z nich jsou vhodné k inhalaci, jiné k masáži a další si můžete dát klidně i do vany. Pokud máte problémy s ledvinami, doporučuje se aplikovat směs éterického a nosného oleje na plosky nohou, ne přímo na ledviny. Pokud pracujete se zahřívači, do lžíce nosného oleje kápněte kapku, maximálně dvě kapky esence. Mějte na paměti, že se jedná o silný koncentrát a můžete se nepěkně popálit. To je třeba případ skořice. Ta je bezesporu úžasný éterický olej a skvěle prohřeje, pokud jí použijete v malé míře a dostatečně zředěnou, může vám pomoct třeba, když přijdete promrzlí z lyžování. Stejnou službu vám poskytne také zázvor nebo rozmarýn, případně kapka černého pepře.

Pokud si chcete dopřát koupel, přidejte do ní mořskou nebo himalájskou sůl, která má úžasné detoxikační schopnosti a podporuje vylučování moči a tím pádem zmírňuje i zánětlivou reakci ledvin a močového měchýře. Do koupele můžete po zředění v tukovém nosiči (nosný olej, sklenice mléka nebo lžíce medu) přidat éterické oleje jako ylang-ylang, pačuli, neroli, santal nebo geránium.

Éterické oleje, které jsou velmi dobrými čističi mysli, ale také mají diuretický účinek, jsou citrusy. Napomáhají odvodňování a působí protizánětlivě, snižují množství bakterií v močopohlavním traktu. Zlepšují soustředění, zbystřují myšlení a dokáží uvolnit nahromaděné napětí. Mohou působit jako jemné prostředky pro odblokování mírných bolestí hlavy. Lze je v aromalampě velmi dobře kombinovat s mátou peprnou, pozor by si na ni ale měli dát alergici na mentol. Citrusy můžete, pokud na ně nemáte alergii, použít také k masáži břicha. V takovém případě smíchejte lžíci nosného oleje a 3 kapky citrusu (pomeranč, citron, grep, lze použít i limetu.

Velmi užitečné pro zdraví močopohlavního traktu a ledvin jsou také slaměnka (helichrysum), citronová tráva a fenykl. Mírní bolest a pálení, působí antibakteriálně a hojivě. U fenyklu je omezení pro těhotné, děti do deseti let a onkologické pacienty, protože působí jako fytoestrogen. Stejné platí u slaměnky. Lemongrass mohou používat těhotné ženy od 16-tého týdne a děti od šesti let věku, stejně tak i citrusy, které jsou vhodné pro těhotné ženy od ukončeného 12. týdne těhotenství.