Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

DIY: Vyrobte si roušku raz dva

DIY Rouška zdroj: Shutterstock

V Česku je téměř nemožné sehnat roušky, ale zároveň je musíme nosit při pohybu ve veřejném prostoru. Na internetu se objevuje spousta návodů, jak si roušku vyrobit doma snadno a rychle. Pokud patříte mezi ty, kdo ještě žádnou nemají, vyberte si některý z návodů a vyrobte si ji sami! Je to snadné a navíc podle principu zero waste, pokud použijete materiály, které už máte doma.

Vybrali jsme pro vás několik nejzajímavějších tipů na domácí výrobu roušek.

1. Rouška bez šití

Pokud doma nemáte výbavu švadlenky, módní návrhářka Iva Bukertová z ODIVI vám pomůže s výrobou roušky ze starého trička a bez šití.

2. Perfektně přiléhavá rouška 

S Bohdanou Goliášovou na Youtube se během pěti minut naučíte ušít roušku, která bude přiléhat k obličeji kolem nosu, aby skutečně fungovala. 

3. Jednoduchá bavlněná rouška

Daniela Ettlerová radí, jak ušít jednoduchou roušku. K dispozici je i střih, roušku tak můžete mít hotovou raz dva. Pokud nemáte šicí stroj, zkuste výrobu podle dalšího návodu, kde vám bohatě bude stačit jen jehla a nit.

4. Rouška z papírové utěrky

Nemáte doma látky ani šicí stroj? Vyrobte si roušku podle návodu z papírové utěrky. Rouška je vhodná jen na jedno použití. 

Máte už roušku vyrobenou? Je důležité ji i správně používat. Látkové roušky se doporučují prát na 60 stupňů a následně před použitím vyžehlit. Látkovou roušku byste neměli používat déle než jeden den.

Rouška na ochranu nestačí. Nezapomeňte si několikrát denně mýt ruce mýdlem a to alespoň 30 sekund. Dalším dobrým pomocníkem jsou dezinfekce a antibakteriální gely na bázi alkoholu, pokud jste si je nestihli koupit, vyrobte si vlastní dle návodu. A když musíte jít ven, používejte ideálně i rukavice.

Pokud vás výroba roušek bude bavit nebo doma máte látku navíc, připojte se k výzvě Česko šije roušky na Facebooku – tam najdete i mnoho dalších tipů a informací.