Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

DIY: Vyrobte si vlastní antibakteriální gel

DYI dezinfekce antibakteriální gel domácí dezinfekce zdroj: Shutterstock

Díky epidemii koronaviru se poptávka po antibakteriálních gel zvýšila ve světe o tisícovky procent, což má za následek, že jsou gely v mnoha obchodech vyprodané nebo velmi drahé. I u nás jeho ceny v některých obchodech vzrostly až o stovky procent v porovnání s rokem minulým. Světoví odborníci, jako například Dr. Stephen Morse (profesor epidemiologie z Kolumbijské Univerzity v New Yorku) doporučují si při nedostatku dezinfekční prostředků na ruce vyrobit domácí. Tyto domácí prostředky jsou, i proti šíření infekčních onemocnění, chřipek či koronaviru a dalším bakteriím a zárodkům, stejně účinné jako ty, co si koupíte v obchodě, pokud přidáte vysokoprocentní alkohol.

Neměli bychom ale ani zapomínat, že nejzákladnější ochranou proti infekcím a šíření nemocí je právě důkladné mytí rukou mýdlem (alespoň 20 sekund) a až poté přichází na řadu antibakteriální gely. Zejména pak v situacích jako je cestování, nebo pokud si nemůžeme vodou a mýdlem ruce umýt (dle CDC - Centra pro kontrolu a prevenci nemocí).

Úplně nejjednodušší dezinfekcí na ruce je totiž právě obyčejný alkohol. Jelikož alkohol má přirozeně antibakteriální účinky a ničí choroboplodné zárodky, nejúčinnější je pak při vyšších koncentracích (minimálně 60%). Nevýhodou však může být nepříjemná vůně nebo složení, které vysušuje.

Pro sofistikovanější řešení, je proto ideální použít kombinaci alkoholu (60%+), esenciálních olejů čili silic a aloe vera gelu, které dohromady vytvoří perfektní složení antibakteriálního gelu.

Dle odborníků, je takto vzniklý antibakteriální gel stejně účinný jako ten, který si koupíte v obchodě, a ještě se vyhnete přemrštěným cenám. Pozor si dejte jen na trvanlivost, protože domácí gel neobsahuje konzervanty, nejlepší je vždy připravit po menších dávkách a do pár týdnů spotřebovat.

Co budete potřebovat:

⅔ šálku 60% čistého alkoholu (známý jako např. Isopropylalkohol, lékárenský líh, třecí alkohol nebo ethanol)

⅓ šálku aloe vera gelu (dá se ale použít i glycerin)

10-20 kapek esenciálního oleje (lze kombinovat 2 až 3 esenciální oleje dle preferencí - například 10 kapek tea tree a 10 kapek levandulového oleje)

misku

lahvičku (čistou, dobře vymytou a vypláchnutou alkoholem)

lžičku

etiketu a propisku

Jak gel připravit?

Připravte si menší hrneček, ve kterém odměříte alkohol a aloe vera gel. Následně přelijte obě přísady do misky. Přidejte esenciální oleje dle preference. Všechny ingredience dobře smíchejte, aby konzistence byla tuhá a všechny ingredience spojené. Přelijte do lahvičky a dle rad WHO (Světové zdravotnické organizace) nechte 3 dny uležet. Poté můžete začít ihned používat na dezinfekci rukou a nosit dle potřeby všude s sebou. Nezapomeňte však lahvičku označit popiskem, aby nedošlo k nechtěnému pozření či jinému nedorozumění v použití gelu.

Jak aplikovat?

Podle CDC (Centra pro kontrolu a prevenci nemocí), je nejúčinnější gel aplikovat na ruce a alespoň 20 sekund roztírat po celém povrchu rukou, na nic nesahat dokud ruce nejsou úplně suché. Aby byla aplikace gelu opravdu účinná, je důležité nezapomínat ani na oblasti mezi prsty a celou plochu dlaní.

Výhody:

- stejná účinnost jako gel zakoupený v obchodě

- výroba trvá pár minut

- můžete nosit všude s sebou a mít vždy po ruce

- ideální na cestování

- víte přesně co gel obsahuje, je šetrný k pokožce

- nízká cena

Nevýhody:

- neobsahuje konzervanty, je nutné do pár týdnů spotřebovat

- dezinfekční prostředky na ruce včetně antibakteriálního nemusí být tak účinné, pokud jsou ruce viditelně špinavé nebo mastné