zdroj: shutterstock.com
Obecně je péče o zuby a dutinu ústní součástí základních hygienických návyků, které nám zabezpečují ochranu před různými druhy nemocí a zdravotními problémy. Pokud se o své zuby a ústní dutinu se vším všudy přestaneme náležitě starat, přihlásí se o slovo zubní plak a začnou se tvořit kazy. A protože bychom si své zuby, včetně jazyka měli čistit minimálně 2x denně, je nanejvýš zapotřebí používat produkty s rostlinnými extrakty a složkami.
Slovní spojení ústní hygiena je označení pro celou paletu výrobků, které slouží péči o zuby i dutinu ústní, aby vydržely co nejdelší čas v tom nejlepším stavu. Do tohoto ranku spadají zubní pasty, gely, zubní prášky, ústní vody, speciální druhy osvěžujících sprejů, zubní kartáčky, škrabky na jazyk, a to všechno spojuje jedno významné slovo: přírodní! Jsou šetrné ke spotřebiteli i k životnímu prostředí, protože jejich součástí jsou látky, jež se přirozeně uvolní a tudíž nedojde k zatížení našeho zdraví ani přírody.
Nestačí si však jen čistit zuby kartáčkem, správně bychom používat i mezizubní kartáčky nebo dentální nit, ale dají se sehnat skutečně přírodní a ekologické? Lze koupit např. voskovanou dentální nit s tea tree a nějaké vhodné mezizubními kartáčky při troše snahy asi také dostanete. Navíc pokud chcete být doopravdy zdrávi, je třeba nahlédnout pod pokličku celostní medicíny a starat se o své trávení či psychickou pohodu. Zubní kazy totiž často vznikají vlivem nadměrného stresu. A to nemluvím o zvýšené citlivosti zubů, zubním kameni, paradontóze a jiných nepříjemných onemocněních dutiny ústní.
Jaké jsou největší mýty o ústní hygieně?
1. Po čištění zubů je nutné používat ústní vodu. Věděli jste, že např. ústní voda není k péči o zuby a dutinu ústní zcela nezbytná? Sice se tvrdí, že pokud ji nepoužíváte, přemnoží se vám v ústech bakterie, ale je to skutečně tak? Je sice pravda, že ústní voda vás zbaví bakterií, ale ta běžná, zakoupená třeba v lékárně nebo v drogistických supermarketech zneškodní nejen tzv. špatné bakterie, ale zbaví vás i těch dobrých, které ke svému zdraví potřebujete. Vhodný není ani vysoký obsah alkoholu v ústní vodě, neboť dochází ke změně složení slin a poté k vytvoření nadměrného sucha v ústech. Takže pokud jste si na používání ústní vody zvykli a vyhovuje vám, rozhodně ji vyměňte za přírodní variantu!
2. Tvrdý kartáček lépe vyčistí zuby. Myslíte si, že tvrdší kartáček vám lépe vyčistí zuby? Velký omyl, právě naopak! Když používáte tvrdý kartáček a ještě na něj dost tlačíte, můžete si poranit dásně a zubní sklovinu. Raději si proto zvolte měkký kartáček a zkuste si osvojit správnou techniku čištění zubů. Ty z přírodních materiálů jsou navíc ekologické a snadno rozložitelné, takže nezatěžujete planetu zbytečným odpadem.
3. Zuby by se měly čistit po každém jídle. Jestliže si chcete po jídle vyčistit zuby, určitě byste měli počkat alespoň půl hodiny. Po každém jídle totiž klesne pH v ústech, a když si hned vyčistíte zuby, můžete si porušit zubní sklovinu. Zuby si tedy, pokud je to možné, čistěte 2x denně, a to ráno před jídlem a večer před tím, než jdete spát.
4. Zubní kaz se nedá přenést na někoho jiného. Co myslíte, dá se zubní kaz přenést na někoho jiného? Bohužel je to možné, protože se jedná o jedno z nejčastějších infekčních onemocnění. Takže pokud má vaše drahá polovička v ústech zánět, stačí když se políbíte a můžete ho dostat také. Ovšem v případě, že máte dostatečně silnou imunitu, to tak horké být nemusí!
5. Za zápach v ústech může nedostatečná ústní hygiena. Jste si jisti tím, že za zápach z úst může špatná ústní hygiena? Může to tak být, ale především se jedná o důsledek onemocnění trávicího ústrojí, jater či ledvin. To, že je někomu cítit z úst může být rovněž způsobeno užíváním některých léků.
Jak je to se zápachem z úst?
Jak už jsem se zmínila o několik řádek výše, zápach z úst nebývá způsoben pouze nedostatečnou zubní hygienou či záněty v ústech. Na svědomí ho má rovněž onemocnění trávicího ústrojí, jater či ledvin, cukrovka, ale také nevhodná strava, nadměrná konzumace kávy, kouření apod. Jestliže chodíte pravidelně ke svému zubnímu lékaři, a přesto vás obtěžuje zápach z úst, zkuste některé z následujících doporučení:
1. Čistěte si nejen zuby ale i jazyk. Speciální škrabku seženete v obchodech nabízejících bio produkty. Pořiďte si zubní pastu nejlépe s obsahem chlorofylu a ústní vodu třeba s bio mátou.
2. Vyřaďte ze svého jídelníčku nápoje způsobující kyselost (hlavně kávu) a příliš aromatické potraviny.
3. V případě zánětů dutiny ústní používejte osvěžující spreje, pastilky nebo roztoky ke kloktání, to vše na bázi přírodních látek.
4. Pijte zelené a bylinkové čaje. Pro péči o dutinu ústní jsou vhodné, např. máta, bazalka aj.
5. Kupujte si občas žvýkačky bez cukru nebo žvýkací pryskyřici, ale pokud možno opět raději v obchodech se zdravou výživou či bio produkty. 6. Zkonzultujte užívání léků se svým lékařem. 7. Pokud možno nekuřte, nebo omezte kouření na minimum.
Je příroda skutečným vítězem nad syntetikou?
Víte, že první zubní kartáčky se objevily až kolem roku 1780? Dříve se zuby čistily pomocí větviček, kořenů, prášku z různých rostlin či dokonce popelu? V dnešní době se dá sehnat např. přírodní zubní kartáček Miswak, který obsahuje část větviček nebo kořene rostliny Salvadory persica neboli Salvadory perské. Skládá se z drobných vláken a jeho obsahové složení (např. sloučeniny křemíku, vitamin C, vápník, chloridy, flavonoidy...) je pro vaši ústní dutinu a zuby jako stvořené. Jedná se o 100 % přírodní produkt, jenž odstraňuje skvrny na zubech, bělí zuby, napomáhá svěžímu dechu a eliminuje bakterie způsobující kazy. Tento kartáček též chrání dásně, zubní sklovinu a tím, že ho lze žvýkat, můžete omezit kouření. Dokonce ani nepotřebujete zubní pastu! Organický zubní kartáček vám umožní důkladné vyčištění zubních i mezizubních prostorů.
K nejvhodnějším bylinkám určeným pro ústní hygienu patří např. borovice, která může být součástí zubního prášku, který eliminuje zubní kámen. Grepový olej pomáhá udržet zdravé dásně, působí též na afty a má antivirové, antibakteriální a protiplísňové účinky. Při bolesti dásní vám může pomoci šalvěj lékařská, heřmánek, měsíček či aloe vera, skvělá je lichořeřišnice, jež působí jako přírodní antibiotikum a zklidňující třezalka. Při zánětech dutiny ústní lze užívat tinkturu z olše či borovice, v příp. parodontózy extrakt z kůry dubu. Při bolestech zubů a bolestivých zánětech trojklanného nervu blahodárně působí tinktura z plodu bezu černého či turanu kanadského. Na snížení zubního plaku můžete žvýkat lístky čerstvé máty, šalvěje nebo bazalky.
I v případě nežádoucího zabarvení zubů, nemusíte navštěvovat dentální hygienisty, ale zkusit opět něco z přírody. Výborný je kokosový olej, který má zároveň antiseptické a antibiotické účinky nebo sezamový olej, hřebíček, popř. kurkuma, která ač má výrazně žlutou barvu, působí dezinfekčně a bělí chrup. Přidává se např. do ajurvédských zubních past. Pokud jste onemocněli virovou chorobou a objevil se vám opar na rtu nebo zánět ústních koutků, můžete je též potírat grepovým olejem. Na ošetření dutiny ústní je vynikající extrakt z grepových jader, ale také tinktury z penízovky, dubu a olše, které pomáhají zvyšovat obranyschopnost, způsobují zvlhčení sliznic a zachování přirozené mikrobiologické rovnováhy v organismu. Ke kloktání lze využívat další tinktury nebo odvary z různých bylin, např. z šalvěje, máty či přesličky.