Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak vyrobit zubní pastu pro děti i dospěláky

Jak vyrobit zubní pastu pro děti i dospěláky Chutnou a účinnou zubní pastu si doma můžete vyrobit z pár ingrediencí.
Mája Ráblová
5,0 5
22

Jak vyrobit zubní pastu pro děti i dospěláky zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová

Běžně dostupné zubní pasty obsahují většinou horu nejrůznějších chemikálií od konzervantů v podobě parabenů, dále syntetická sladidla, průmyslová pěnidla, ropné deriváty po nebezpečná barviva a další látky, které do těla a tím pádem ani do kosmetiky nepatří.

Velké procento lidí si myslí, že kosmetika zůstává jen na povrchu těla a tím pádem nám nemůže uškodit. To je samozřejmě velký omyl. Látky pronikají skrz pokožku do krve a jelikož nám všem někdy tekla krev po říznutí nebo odření, všichni máme představu, jak nevelkou cestu musí takový paraben urazit, aby se z pokožky do krevního oběhu dostal. Důkazem nám samozřejmě jsou i třeba nikotinové nebo antikoncepční náplasti, které se aplikují na kůži a látky se bezprostředně stávají naší součástí. Navíc, spousta léčiv se vkládá pro co nejrychlejší účinek a vstřebání do krve pod jazyk… A pak jsou tu často chemické produkty, které si dobrovolně dáváme minimálně dvakrát denně do úst. A děti? Ty se pastami spíše přikrmují než aby si s nimi zoubky čistily. Ale i u průměrného dospělého jedince část pasty absolvuje cestu celým trávicím traktem.

I přesto, že při čištění zubů hraje pasta téměř zanedbatelnou roli, protože nejdůležitější je technika a kartáček, pojďme si vyrobit pastu doma. Pastu, která skvěle čistí, pomáhá krvácivým dásním, osvěžuje dech, je antibakteriální, bělicí, chutná, a navíc naprosto bezpečná :)!

Co budeme potřebovat:

Jak vyrobit zubní pastu pro děti i dospěláky
  • Bílá lávová zem - jedná se o čistou zeminu, která je velmi šetrným a jemným čistidlem. Neovlivňuje přirozenou pH hodnotu, má skvělé schopnosti na sebe vázat nečistoty. Jako každý jíl, i lávová zem je bohatá na množství minerálních látek. Díky své textuře nám poskytne velice jemný peelingový efekt aniž by jakkoliv poškodila sklovinu. (Bílá lávová zem, jak už to u základních přírodních surovin bývá, je dost všestranná. Funguje jako skvělý šampón, odličovač pro citlivou pokožku nebo místo sprchového gelu.)
  • Skořice - často se skořice přidává do produktů péče o ústní dutinu. Má poměrně nenahraditelné schopnosti - přirozeně bělí bez poškození skloviny, mírní bolesti zubů, má silné dezinfekční účinky, osvěžuje dech a pomůže nám i například při zánětech zubů. Navíc je adstringentní (stahuje dásně), čímž udatně bojuje s krvácivostí dásní a odhalováním krčků.
  • Stévie - přirozeně sladká rostlinka, ze které se vyrábí nekalorické sladidlo vhodné pro diabetiky i hypoglykemiky. Je mírně antibakteriální, a nejenže se nepodílí na vzniku zubního kazu, dokonce má schopnost jeho vzniku zabránit. Vyrovnává hladinu cukru v krvi, a dokonce snižuje chuť na sladké :). (Stévie se dá použít i ve formě kapek či nasušených a nadrcených lístků, které lze koupit nebo si nasušit vlastní, protože stévie se dá jednoduše pěstovat i doma v květináči.)
Jak vyrobit zubní pastu pro děti i dospěláky
  • Sezamový olej - olej, který je běžně v péči o ústní dutinu používán předlouhá léta v ajurvédské medicíně. Seznamový olej se totiž pyšní nepřehlédnutelnými účinky, které právě v pastě oceníme. Především snižuje množství zubního plaku, pomáhá remineralizovat zubní sklovinu, zpevňuje a hojí dásně a předchází jejich zánětům. Snižuje zápach z úst způsobený bakteriemi a záněty. Sezamový olej na sebe váže toxiny a těžké kovy a oproti tomu nás obohatí o železo, vitaminy B, fosfor, hořčík a další. (Olej ze sezamových semínek je skvělý jak na aknózní i zralou pokožku, tak jako doplněk stravy. Často vyhledávaný je při vysoké hladině cholesterolu, chudokrevnosti, osteoporóze i ženských potížích.) Olej můžeme použít i jiný, oblíbený je například kokosový, ale sezamový to u mě vyhrál na celé čáře.
  • Éterické oleje - koncentrát účinných čistě přírodních látek z dané rostliny nebo její části (ano, lze se setkat i s nepoctivými nebo dokonce syntetickými éterickými oleji, které nám nejenže nepomohou, ale navíc uškodí), který nám poslouží navíc jako konzervant :). Jako dítěti se mi hnusila chuť čehokoliv větrového a opravdu se lze u ústní hygieny v klidu obejít bez máty i eukalyptu. Já doporučuji použít citrusy. Limetka je chutná a příjemně osvěžující, silně detoxikační, rozpouští usazeniny a má antiseptické a antibakteriální účinky. Éterický olej ze skořicové kůry pomáhá mimo jiné při chronických i akutních dýchacích obtížích a podpoří chuť i účinky samotné skořice. Geránium je protizánětlivé, zklidňující a hojivý. Benzoe je pročišťující a posilující olej se zklidňujícími účinky.
Jak vyrobit zubní pastu pro děti i dospěláky

Množství a poměry si můžete sami upravovat, pro snazší první výrobu ovšem přikládám návod. Do misky odměříme tři polévkové lžíce bílé lávové země. Přidáme lžíci skořice a lžíci stévie. Sypkou směs pořádně promícháme a přidáme 2 až 3 lžíce sezamového oleje, podle toho, jakou chceme mít výslednou směs hutnou (řidší směs se díky lžíci oleje navíc dětem lépe používá). Pak už jen pár kapek éterických olejů podle svého uvážení (tea tree, levandule, anýz, hřebíček,...). Já dala na udané množství 2 kapky limetky, 1 kapku skořicové kůry, 1 kapku geránia růžového a 2 kapky benzoe. Do pasty lze přidat další ověřené vychytávky jako je například kurkuma. Ta je antiseptická, protizánětlivá a antibakteriální - chrání tak chrup před kazem a také brání odhalování krčků.

Často v receptech na výrobu domácích zubních past naleznete citronovou šťávu nebo kyselinu citronovou a jedlou sodu. Výsledkem jsou sice rychle vybělené zuby, ovšem na úkor oslabení skloviny a zvýšení citlivosti zubů a tím i náchylnosti ke kazivosti. Jedlá soda navíc u většiny zubů způsobuje odhalování krčků a krvácivost dásní. Pokud je pasta pouze pro dospělé, lze půl čajové lžičky přimíchat, já ovšem myslím, že si bohatě vystačíte bez ní :). Zuby se čistí mechanicky díky jemným částečkám skořice, stévie a lávové země a bělicí účinky uvidíte poměrně brzy. Navíc potom, co tuto pastu vyzkoušíte, už jen kvůli tomu skvělému pocitu dokonale vyčištěných zubů nebudete chtít jinou.

Jak vyrobit zubní pastu pro děti i dospěláky

Osobní tip: S dětmi je to občas složité. A taky někdy strašně jednoduché :). Stačí líbivý design, sladká chuť a možná i ten čokoládový vzhled přispěje k tomu, že svoje juniory nebudete muset do čištění zubů tolik tlačit :)!

Související produkt
Tea tree 10 ml
ESI / 131 Kč
100% čistý tea tree olej pochází z Austrálie, kde je uznáván jako přírodní antiseptikum. Garantovaný obsah terpinenu-4-ol v tomto výrobku je vyšší než 38 % a má výrazné antiseptické účinky.
Detail produktu