zdroj: shutterstock.com
Zápach z úst neboli halitóza je ve společnosti velmi tabuizované téma. Sice se o něm na veřejnosti nahlas nemluví, ale za to se pak stává hlavním tématem nepěkné šeptandy za zády postižené osoby. Málokdo pak navíc má dostatečnou odvahu, aby na zkažený dech postiženého upozornil, a ten pak nic netuše chodí a otravuje ostatním ovzduší a kazí si tak i vztahy s nimi. Případný zápach z úst proto rozhodně neberte na lehkou váhu. Kromě hrozby společenského znemožnění může také signalizovat probíhající onemocnění.
Přejít na sekci článku:
Co zápach z úst způsobuje?
zdroj: shutterstock.com
Špatný dech může způsobovat i tak relativně banální věc, jakou je čištění zubů, respektive celá ústní hygiena. Chrup si v dnešní době sice čistí nejspíš každý, ale nezapomínáte ani prostor mezi zuby nebo jazyk? Právě tam se usazují zbytky jídla, na kterých si pak rády smlsnou bakterie, které nevábný dech způsobují. Kromě voňavé bylinkové pasty a kartáčku tak rozšiřte svůj dentální arzenál navíc o škrabku na jazyk a zubní nit či mezizubní kartáček.
Z dalších méně závažnějších příčin smrdutého dechu jsou aromatické potraviny. Všichni jsme velice dobře seznámení s působením takového česneku nebo cibule. Na naše zdraví mají sice tyto plodiny účinky přímo znamenité, avšak na naše okolí jejich vůně moc povzbudivě nepůsobí. Na vrcholu pomyslného žebříčku nejrizikovějších potravin, co se týče ohrožení našeho svěžího dechu, se pak s podivem umístila potravina, která je v přirozeném (nedochuceném) stavu bez výraznější vůně i chuti, a tou je maso. Jeho vlákna se totiž často zachycují mezi zuby a dostávají se do obzvláště těžko dostupných míst. Bakterie v ústní dutině se pak do těchto zbytků velice rády pustí a jeho rozklad způsobuje opravdu silný zápach.
Další příčina, která se už řadí mezi ty vážnější problémy a může být i dlouhodobějšího charakteru je dehydratace. Ta může i za nevábný ranní dech. Protože v noci žádné tekutiny nepřijímáme a zároveň se snižuje produkce slin. Nedostatečné množství slin si pak nedokáže poradit a odstranit hromadící se bakterie v dutině ústní a nepříjemný ranní dech je dokonán. Tento problém však nemusí vymizet po vyčištění zubů a doplnění tekutin. Pokud dlouhodobě pijete málo vody, může na tento špatný návyk upozorňovat i těžký dech. Snížená tvorba slin pak může být nepříznivým vedlejším účinkem užívání některých léků.
Pokud si navíc rádi častěji dopřáváte povzbuzení pomocí černé kávy, nebo si pravidelně dopřejete pár skleniček alkoholu, může i vás nevonný dech pronásledovat. Kromě toho, že alkohol i káva patří mezi silně aromatické nápoje, taktéž organismus dehydratují. Pokud delší dobu držíte dietu nebo přímo půst, počítejte také se zhoršením dechu. Při hladovění se totiž organismus přirozeně detoxikuje a uvolňuje odpadní látky. Ty pak odcházejí nejen potem skrz kůži, ale také se dostávají do ústní dutiny, kde se usazují a tvoří povlak na jazyku.
Jestli vás trápí špatné zažívání, nebo máte intoleranci na některé potraviny, které váš organismus prostě nedokáže strávit a ty vám pak delší dobu zůstávají v žaludku či ve střevech, zahnívají a hnilobný zápach se pak dostává nahoru. Příčinu špatného dechu lze také hledat v ústní dutině. Neléčený zubní kaz, začínající paradentóza, nebo hnisavý zánět – to vše jsou procesy, při kterých se přemnožují škodlivé bakterie, které vaše ústa oslabují a způsobují nelibý dech.