zdroj: shutterstock.com
Zubní pasty jsou něco, co mnoho lidí zas až tolik neřeší. Vždyť to přece doporučují ti hodní páni zubaři v reklamách a celá česká stomatologická komora. Těm nejde o peníze, ale o to, abychom měli krásné zdravé zuby. Tady jde o zdraví, tady by nám přece nikdo v televizi nelhal. A on nám taky skutečně nikdo nelže. Většina konvenčních zubních past dělá přesně to, co nám v reklamách slibují - ničí bakterie, omezují zubní kámen, některé i vybělí zuby. Nicméně jako ve spoustě dalších případů nejde ani tak o to, co se na dané téma říká, ale naopak o to, co se neříká. A co se týče zubní péče, tak se toho neříká celkem dost.
Víte například, proč se po čištění zubů nemůžete napít pomerančového džusu, protože to chutná opravdu odporně? Většina lidí má za to, že je to kvůli mátové příchuti, kterou většina past má, ale pokud by citrusy s mátou reagovaly tímto způsobem, mojito by nejspíš nikdy nespatřilo světlo světa. Pokud chceme, aby se nám něco co nejrychleji vstřebalo do těla, vkládáme to do úst, ideálně pod jazyk. Doporučená doba pro čištění zubů je minimálně dvě minuty. Přemýšlíte o tom, co se vám během těch dvou minut vstřebává do těla?
Přejít na sekci článku:
Čistili byste si zuby jarem?
zdroj: shutterstock.com
Čištění zubů je naprosto základní hygienický návyk, který je součástí naší každodenní rutiny, takže koupě zubní pasty je něco jako třeba koupě pečiva - máme nějaké preference nebo požadavky, ale většinou se jedná o věc tak zautomatizovanou, že nějaké vybočení ze zajetého schématu je vnímáno hodně rušivě. Například tekutá mýdla all-in-one Dr.Bronner je možné použít i jako zubní pastu, nicméně většina námitek proti tomuto použití se týká toho, že je ale fakt divné čistit si zuby mýdlem a má to divnou chuť. Evidentně je o mnoho vhodnější použít krásně svěží konvenční zubní pastu, která zanechá vaši ústní dutinu úžasně lesklou, zbavenou všech připečených zbytků jídla….ne, nepřeskočilo nám. To vy si čistíte zuby něčím, co obsahuje stejné složky jako prostředky na mytí nádobí. Seznamte se se SLS.
SLS aneb sodium lauryl sulfate je chemické pěnidlo původně vyvinuté pro čištění a odmašťování velmi znečištěných ploch. Jedná se o povrchově aktivní látku, což znamená - laicky řečeno - že na sebe dovede navázat nečistoty, které následně odvede do vodného roztoku, to jest, že je opláchnete. V případě, že chcete umýt mastný talíř, je velmi žádoucí, aby přípravek skutečně odstranil veškeré nečistoty, které na něm ulpěly. Ovšem v případě, že si čistíte zuby (nebo myjete vlasy, obličej či tělo, protože SLS je součástí většiny konvenční kosmetiky), tak už nejste v situaci, kdy z nějakého anorganického povrchu odstraňujete organické nečistoty. SLS nerozlišuje, co z povrchu odstraní a doslova vyléváme s vaničkou i dítě, protože skutečně ne vše, co máme na kůži nebo v ústech bychom z nich měli odstraňovat.
A je to právě SLS, co je zodpovědné za tu odpornou chuť některých potravin po umytí zubů. SLS díky svojí superčistící schopnosti oslabí chuťové receptory pro sladkou chuť a zbaví normálního lipidového povlaku receptory pro chuť hořkou, takže se jejich senzitivita v ústech obrátí a my nevnímáme sladkou chuť pomeranče, ale jeho hořké složky. Ano, tohle není nijak škodlivé, jen dost nepříjemné. Nicméně ještě nepříjemnější je to, že ať chceme nebo ne, část pasty vždy spolkneme a polykat něco jako SLS rozhodně není vhodné, protože tyto látky mohou postupem času umožnit i vznik kardiovaskulárních onemocnění. Navíc právě ta jejich čistící schopnost je příčinou vzniku aftů, protože ničí přirozené prostředí ústní dutiny.