Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Přírodní zubní pasty a ústní péče: 1. část

Přírodní zubní pasty a ústní péče: 1. část Běžné zubní pasty nejsou tak prospěšné, jak vypadají. Zkuste jejich přírodní alternativy!
Renata Ježková
4,7 5
15

Přejít na sekci článku:

S fluoridem na věčnost

S fluoridem na věčnost zdroj: shutterstock.com

Také vás v dětství nabádali, abyste nejedli a nepolykali zubní pastu, přestože tak úžasně chutná? Většina rodičů neví přesně, proč je špatné zubní pastu jíst, jen má prostě mlhavý pojem o tom, že to není dobré, asi tak nějak ve smyslu, že ani mýdlo bychom neměli jíst, prostě je to na umytí a hotovo. Ovšem hlavní důvod, proč nejíst zubní pastu, není v tom, že by nám pak mohlo být trochu špatně. Tím důvodem je tolik opěvovaný fluor. Ten, který nám tak krásně mineralizuje zubní sklovinu. Fluor je totiž přibližně stejně toxický jako olovo.

Vaše zubní pasta vás samozřejmě jen tak nezabije. Množství fluoru je redukované a kontrolované. Ovšem to, že je potřeba hlídat příjem fluoru z jiných zdrojů, je na každé pastě výslovně uvedeno, zrovna jako to, že děti do 6 let si mají čistit zuby pod dohledem dospělých, aby pastu nepolykaly. Špatné na tom je, že příjem fluoru z jiných zdrojů se hlídá dost těžko. Fluor je i v pitné vodě a museli byste si nechat udělat rozbor, abyste věděli, jak moc a pak počítat, kolik jí do sebe dostanete, jelikož fluor z vody nijak nemizí (vlastně nemizí odnikud), takže je i v potravinách uvařených ve vodě nebo s vodou. Je v potravinách, jelikož je jím kontaminována půda a voda v důsledku používání hnojiv a pesticidů. Objevuje se v lécích. Zjistit si, kolik do sebe denně dostaneme fluoru je prakticky nemožné. Což je dost nepříjemné vzhledem k faktu, že fluor se nám v těle ukládá.

Fluor se nám v žaludku může měnit na kyselinu fluorovodíkovou, která doslova rozleptá sliznici nebo se může usazovat v kostech a způsobovat osteoporózu. A je mnoho dalších nepříjemných symptomů, které jsou dávány do souvislosti s nadbytkem fluoru jako je deprese, nadměrná únava nebo poruchy učení. Navíc okamžitá smrtelná dávka fluoru je poměrně nízká, udává se 5 mg na kilogram váhy dospělého člověka, u dětí méně a běžné zubní pasty pro dospělé obsahují kolem 0,14% fluoridu. Opravdu tedy není od věci držet je z dosahu dětí.