Recenze: Menstruační kalíšek Yuuki

4,7 5
13

Menstruační kalíšek Yuukizdroj: BIOOO.CZ

Tak nevím, sama od sebe bych tu recenzi asi nepsala, ale byla jsem o to požádána a co bych neudělala pro blaho lidstva. Ona totiž moje cesta ke kalíšku byla trochu trnitá. Hlavně jsem si myslela to, co si myslí spousta dalších lidí, minimálně v mém okolí. Že je to fakt divný. Trochu ekl. A vylívat to někde - proboha, zabte mě. A taky je fakt, že jsem neměla moc informací, protože jsem tak nějak už přece jen staršího data výroby a jsou věci, o kterých se moc nepotřebuju bavit. Nebo spíš mi to nepřijde jako to nejlepší konverzační téma. Já vím, že je ten věk Vodnáře a všichni jsou hrozně free a nejvíc frčí cesta k osvícení skrz energii kundalíní, jak je vidět na Hradě, no ale prostě nevím, no… Za mě sice teda frčelo Sex, drogy a rokenrol, ale lidi to spíš provozovali, než aby o tom psali do internetových diskuzí a chodili na vzdělávací workshopy.

Jenže pak jsem na něj pořád někde narážela, v BIOOO skladu to na vás padá z regálů, občas nějaká kamarádka přišla s tím, že menstruační kalíšky super… Stejně mi to pořád přišlo divný. Jenže já jsem sklerotická a jsou věci, které zapomínám nakupovat do zásoby. Dámské hygienické potřeby například. Což je v případě, že máte dost nepravidelný cyklus, občas trochu problém. A taky mi vadí, jak moc to leze do peněz, nota bene když člověk chce něco, co nevypadá jako umělá hmota (aka silk touch) nebo není parfémované. A různé velikosti pro různé dny a tak… Takže když s tím přišla moje dobrá kamarádka, že by to vyzkoušela, tak jsem se tedy hecla, že do toho půjdeme spolu. Ona si koupila svůj a mně pak záhadně asi dva měsíce fakt vůbec nevycházely peníze, abych si ho mohla koupit taky… Ale když mi pak napsala, že je fakt nadšená, já z ní vytáhla všechny informace a nechutné detaily, které mi chyběly, tak jsem ve finále pořídila Yuuki, velikost 2, verze Soft. Protože je nejlevnější, takže až to budu vyhazovat, nebude to tolik bolet.

Ale ne, rozhodně ho vyhazovat nebudu. Možná je to tím strašlivým odporem, co jsem k tomu měla na začátku, ale pro mě to je asi objev roku. Menstruační kalíšek Yuuki je české výroby a je dostupný ve dvou velikostech a verzích. 1 před porodem, 2 po porodu. Dodává se spolu s plastovou krabičkou, ve které ho můžete sterilizovat v mikrovlnce. Verze Soft by měla vyhovovat ženám, které mají problémy s tampony (což byl další velký důvod pro pořízení, protože od porodu mi tampony opravdu ukrutně vadí).

A co mi na menstruačním kalíšku tedy přijde tak super?

1. Je to praktické. V téhle oblasti to fakt ocením, na obličej budu mít klidně milion serepetiček, co budu střídat každý měsíc, ale tady jsem šťastná, že mám jeden produkt, neustále připravený k použití a po ruce. Neřeším silné/slabé krvácení nebo kolik toho s sebou na cestování.

2. Pohodlí. To možná nebude zkušenost každého, ale pro mě je to naprosto úžasný pocit oproti dřívějšku. Já o něm totiž vůbec nevím, občas zapomenu, že ho mám. Vzhledem k tomu, že nemám nijak extra silnou menstruaci, tak to vůbec nevadí a nemám problém ráno zapomenout a vzpomenout si večer ve sprše.

3. Hygiena. Navzdory tomu, jaké má člověk na začátku představy, je menstruační kalíšek naprosto bezprecedentně nejhygieničtější způsob a konečně nemám pocit, že bych se chtěla co dvě hodiny sprchovat. A ani to vylívání není taková katastrofa, není to sice to nejestetičtější, co lze provozovat, ale proto, že je krev čerstvá a taky tak vypadá a chová se, tak to ani moc nepřijde zvláštní. Když se říznete, tak taky strčíte prst pod vodovod a krvavá voda odtéká do odpadu… A tady vás aspoň nic nebolí :-)

Nicméně protože dokonalost ve skutečném životě v čisté podobě neexistuje, tak nějaké nevýhody se najdou.

1. Občas protéká. Jenže to si opravdu upřímně myslím, že není jeho chyba. Protože někdy ano, někdy ne, takže je zřejmé, že když ano, tak není správně zavedený. Jenže já to nepoznám, navíc se mi ho nechce zavádět třeba na třikrát. A taky nejsem zrovna manuálně zručná a to ani v případě činností, na které vidím… Vím, že většině lidí se toto podaří časem vychytat, já s tím bojuju stále, ale není to nic, co by nepořešila intimka, takže to ničemu nevadí. A také nemám zkušenost s jinou značkou nebo verzí, takže možná by mi něco jiného sedělo lépe.

2. A jsme u toho. Ano, je to jeden super praktický produkt, který mi velmi dobře slouží...ale já bych tak chtěla víc barev! A zkusit další značky. A dělají se i limitky. Třeba švestková. A pytlíčky, spousta krásných pytlíčků. Tohle už je asi na diagnozu nebo já nevím.

3. A když nemáte - jako já - toaletu přímo v koupelně, lítáte se zakrváceným menstruačním kalíškem po bytě a další obyvatelé se ptají, co to je. Pokud máte děti a muž byl u porodu, tak ho už nic z oblasti krve a slizu nepřekvapí, ale ta děcka jsou občas docela zvědavá a kladou dost záludné otázky…

Ale ty klady a hlavně absence fyzického nepohodlí nebo bolesti jako v případě tamponů tohle všechno převáží. A ten švestkový je navíc boží. No a, že to nikdo neuvidí. A vaše krajkové prádlo snad ukazujete na ulici nebo co? :-)