Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Tradiční nebo moderní deodorant?

zdroj: shutterstock

Svědí vás po použití deodorantu pokožka? Možná vás dráždí hliníkové soli nebo parabeny. Tradiční deodoranty zabraňují pocení a látky v nich obsažené už řada zemí EU zakázala. Zkuste moderní variantu, přírodní deodoranty obsahují zklidňující látky jako vitamin E či zinek. Vůni i konzistenci můžete vybírat na sto způsobů. 

Jak to opravdu je

Používání deodorantů má jasný cíl: nebýt cítit potem. Konvenční deodoranty si s takovým úkolem poradily jednoduše. Zařídí, abyste se vůbec nepotili. Jenže za jakou cenu? Za tímto účelem přidávají výrobci do deodorantů hliníkové soli. Ty zablokují potní žlázy, čímž nedochází k pocení a tím ani k vytváření zápachu. Zároveň tím ale blokují přirozené procesy Vašeho těla. Potem se totiž vylučují škodlivé látky. A když se nepotíte, škodlivé látky se v těle usazují a dochází k narušení funkce lymfatického systému.

Pro citlivou pokožku necitlivá péče

Aby deodorant dlouho vydržel a zároveň nestál jmění, používají výrobci jako konzervant parabeny. Jsou trvanlivé a levné. I ty se ale v těle usazují, mohou způsobovat alergie a v současné době už některé státy Evropské unie jejich používání zakázalo. Pro citlivější pokožku může být problematická i parfemace, která se do konvenčních deodorantů přidává. Je téměr výhradně syntetická a zejména lidé s citlivější pokožkou pak trpí na vyrážky a svědivé pupínky.

I s přírodním deodorantem můžete vonět

Pokud Vám konvenční deodoranty nesedí, zkuste přírodní variantu. Přírodní antiperspiranty a deodoranty pocení nezabraňují, aby nechaly přirozené procesy v těle proudit. Brání ale množení bakterií, které mohou právě za nepříjemný zápach. Místo hliníkových solí jsou postaveny většinou na jedlé sodě. I na tu mají někdy lidé s citlivější pokožkou reakci. Pak se doporučuje používat přírodní deodoranty s jiným základem. Například s kokosovým olejem a koloidním stříbrem. Parfemace bývá výhradně přírodní a řeší se přidáním esenciálních olejů, například tea tree oleje, eukalyptu, borovice a dalších. Tady je škála opravdu pestrá a záleží na tom, co Vám voní. A pokud máte z konvenčních deodorantů podrážděnou pokožku, sáhněte po deodorantu, který navíc obsahuje zinek a vitamín E. Obojí zklidňuje zarudnutí a pomáhá k regeneraci podrážděné kůže.