Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Přírodní antiperspiranty a deodoranty

Přírodní antiperspiranty a deodoranty Přírodní antiperspiranty a deodoranty neobsahují parabeny, hliník ani syntetické konzervační látky. Nedráždí tudíž pokožku a neuzavírají póry, kterými se uvolňují z těla toxiny.
Iva Lhotská
3,3 5
6

Přírodní antiperspiranty a deodoranty zdroj: unsplash.com

Vzhledem k tomu, že se stále více lidí přiklání ke zdravému nebo alespoň zdravějšímu způsobu života, narůstá tím pádem i zájem o přírodní bio kosmetiku, popřípadě přípravky s co nejnižším množstvím chemických obsahových látek. To platí i v případě antiperspirantů a deodorantů. Jestliže jste již delší dobu zastánci kosmetiky na přírodní bázi, určitě pro vás nejsou antiperspiranty bez obsahu hliníku žádným překvapením. Nejspíš se vám podařilo objevit zdravější a ekologičtější varianty, jak můžete zamezit pocení nebo se alespoň zbavit nepříjemného zápachu potu.

V bio antiperspirantech i deodorantech nejsou přítomny škodlivé hliníkové soli, protože se nejspíš skutečně odstěhovaly do Humpolce, ale ani parabeny či jiná chemická, promiňte mi to slovo, "svinstva". Klasické přípravky s obsahem aluminia, které se dají koupit v běžných drogeriích totiž způsobují alergické reakce. Ty se projevují nejen pálením a zarudnutím pokožky, ale též svěděním a hlavně prostupují kůží a ukládají se ve vašem těle jako toxický odpad. A jaké hliníkové sloučeniny mohou tyto neblahé reakce způsobovat? Především jde o aluminium chloride, aluminium chlorohydrate a aluminium zirconium.

Antiperspiranty s obsahem hliníku mají na svědomí uzavření potních kanálků, následkem čehož se z vašeho organismu nemohou dostat nežádoucí toxiny. Některé teorie tvrdí, že si nečistoty z našeho těla cestu vždycky najdou, ale jiné vás mohou vystrašit konstatováním, že přípravky s hliníkem podporují nebezpečné hromadění toxických látek v podpaží a mohou způsobit rakovinu prsu nebo lymfatických žláz, popř. Alzheimerovu nemoc. Ostatně i světová zdravotnická organizace WHO uvádí, že u jedinců, kteří onemocněli Alzheimerovou chorobou, byly objeveny vysoké koncentrace hliníku v mozku.

Jak to vlastně je s potem

Člověk si to ani neuvědomuje, ale potí se v podstatě stále. Při větší zátěži můžete vypotit dokonce až několik litrů během jedné hodiny. Proto je nezbytně nutné pravidelně doplňovat tekutiny. Pocení souvisí s naším psychickým rozpoložením a na každý pád i se zdravotním stavem. Skoro můžeme závidět dětem, které si sice též potí, ale jejich pot není cítit tak jako u nás dospělých.

Ovšem zde se naskýtá otázka: Proč vlastně pot zapáchá? Je to z jednoho, prostého důvodu: Na naší pokožce dochází k rozkladu bílkovinných a tukových složek, čímž se zvyšuje hodnota pH. Vytváří se tak příznivá líheň pro všemožné bakterie a kvasinky. Zapáchají tedy namnožené bakterie, ne samotný pot.

Jaký je rozdíl mezi antiperspiranty a deodoranty?

Mezi antiperspiranty a deodoranty je velmi podstatný rozdíl. Antiperspiranty mají za úkol omezovat pocení a deodoranty "jen" eliminují pach vzniklý na kůži působením různých mikroorganismů. Existují deodoranty ve formě sprejů, roll-onů, gelů či tyčinek "stick", které se liší v podstatě jen způsobem aplikace. Doporučuji, abyste si vždy pozorně přečetli obsahové látky, než zakoupíte přípravek proti pocení nebo i ten na "pouhé navonění".

Který z těchto dvou druhů přípravků je proti potu účinnější? Antiperspirant nebo deodorant? Řekněme si to upřímně: Ani jeden pocení zcela nezamezí! Antiperspirant vám pomůže s omezením potu, protože eliminuje příznivé podhoubí pro nežádoucí mikroorganismy a zároveň může mít i deodorační vlastnosti. I součástí antiperspirantů jsou jemné parfémové složky, aby zbylý tělesný pach překryly. I z toho důvodu se doporučují přírodní antiperspiranty pouze s jemnou vůní.

Určitě byste měli volit přípravky podle vašeho naturelu a pokožky. Pokud máte velmi citlivou kůži a jste náchylní k jejímu podráždění a k alergiím, pořiďte si raději ty bezalkoholové. Vybírejte produkty konkrétně určené pro citlivou a podrážděnou pokožku, pečlivě čtěte obsah a hlavně nanášejte antiperspiranty i deodoranty, pokud možno, na čistou a suchou kůži.

Co umějí přírodní antiperspiranty či deodoranty a jaké jsou vhodné?

Jak už jsem zmínila, přírodní deodoranty ani antiperspiranty v sobě nemají parabeny, hliník ani syntetické konzervační látky, které by vám podráždily pokožku a uzavřely póry, jimiž se uvolňují škodlivé látky z těla ven. Deodoranty na přírodní bázi eliminují bakterie způsobující nepříjemný zápach potu. Ale hlavně: Zásluhou složení přírodních přípravků se nemusíte obávat nějakých zdravotních komplikací!

Výborné jsou přírodní deodoranty s kamencem, který má stahující účinky či krémové přírodní deodoranty s různými vůněmi. Velmi příjemné a účinné jsou přípravky s obsahem šalvěje, jež působí lehce antiperspiračně. Jsou vhodné pro ženy i muže. A jaké jsou "nejvýkonnější"? Zkusili jste už přírodní antiperspirant či deodorant na bázi koloidního stříbra? Jde o koncentraci 20 ppm bez parfemace. Koloidní stříbro má vynikající antimikrobiální působení na bakterie, které jsou zdrojem nepříjemného zápachu a zároveň lehce tlumí činnost potních žláz.

Bio deodoranty ani antiperspiranty nebrání přirozenému pocení, ale pomáhají eliminovat nežádoucí bakterie. Dost často je jejich základem kakaové máslo, bambucké máslo a čisté éterické oleje. Vyzkoušejte třeba nabídku značky Jason, jejíž přípravky jsou v tuhé podobě a s přídavkem aloe vera, levandule či meruňky. Nebo krémový roll-on, popř. pudr se šalvějí od Nobilis Tilia. Skvělé jsou rovněž přípravky od Weledy, Urtekram, přírodní tuhé deodoranty od rodinné firmy Kulishových a spousta dalších.

Související produkt
Citrus 24h Deo Roll-on 50 ml
Weleda / 209 Kč
Deoroll-on vás přirozeně ochrání před tělesným zápachem a současně potěší osvěžující vůní citrusových plodů. 
Detail produktu