Přejít na sekci článku:
Jak zvládat depresi s pomocí přírody
zdroj: shutterstock.com
Pokud jsme neviděli depresi přicházet a najednou jsme se ocitli sami s jakýmikoliv autodestruktivnímu sklony, je lépe neotálet a vyhledat pomoc odborníka. I v případě, že upřednostňujete přírodu před chemií, je lépe být měsíc na práškách, než zbytek času pod kytičkama. Ale pokud stále ještě normálně fungujeme, nikam za hranice hmotné reality se nechystáme, ale už tak nějak nevíme, jak se z bludného kruhu dostat, příroda disponuje mnohými prostředky, jak nám pomoci. Jedním z těch absolutně nejpříjemnějších a přitom překvapivě účinných je aromaterapie. Její síla je v tom, že působí na dvou frontách (samozřejmě za předpokladu, že máme skutečně čistě přírodní, ideálně certifikované a kvalitní éterické oleje). Přes čichové nervy se nám dostávají impulzy přímo do limbického centra, které je zodpovědné za emoce a přes krevní vlásečnice v plicích se inhalované látky dostanou všude po těle. Výběr olejů, které je možné použít, je obrovský a pokud si nejste jisti, co přesně potřebujete, nekupujte nic na slepo a vydejte se zkoušet. Svému tělu můžete důvěřovat, pokud vám nějaká vůně pozvedne náladu, je to to, co právě potřebujete. Velmi dobrý vliv na psychiku má například růže, levandule, neroli, rozmarýn nebo kadidlo.
Víte-li přibližně, co vás trápí, ale nedokážete se pohnout z místa, možná si vyberete mezi Bachovými esencemi. Bachovky pracují na velmi jemné energetické úrovni a díky tomu neinteragují s žádnými jinými léčebnými přípravky, ať přírodními nebo konvenčními. Chcete-li s nimi dosáhnout skutečně dobrých výsledků, nespokojujte se s pouhým užíváním a snažte se sami aktivně přispět k odstranění problémů. Pozorujte vědomě své emoce, nezkoušejte je potlačit nebo ovlivnit, naopak se pokuste zjistit, kdy přicházejí a co je spouští. Neznamená to se v nich utápět, ale akceptovat jejich existenci, připustit, že jsou naše a pokusit se zjistit, co nám chtějí sdělit. Není v tom nic esoterického, protože emoce a pocity nejsou nic, co by nás najednou přepadlo odněkud z onoho světa. Je to reakce naší duše na nějaký podnět - pokud objevíme podnět, rozklíčujeme emoci a informaci v ní obsaženou. A v tomto nás dovedou bachovky velmi dobře podpořit.
Velmi dobře dovedou ovlivňovat mentální stavy i některé doplňky stravy. Rakytníkový olej posiluje jak fyzickou, tak psychickou odolnost. Ještě výrazněji pak působí cedrový olej, od nepaměti nazývaný lékem na 100 nemocí. Kromě harmonizace nervového systému dokáže povzbudit detoxikaci a postupně zbavovat tělo toxických usazenin a těžkých kovů. Velmi účinným přírodním antidepresivem je také extrakt z rozchodnice růžové neboli rhodioly, který se s úspěchem využívá i při vysazovaní konvenčních antidepresiv. Tradiční čínská medicína pak disponuje několika formulemi, které nám mohou pomoci při boji s depresí, nejuniverzálnější z nich je potom 062 aneb Zklidnění zčeřené hladiny, která má léčivý už i název. Ale nechceme-li se vypravit až tak daleko, tak i v našich luzích a hájích nalezneme velmi zdatné pomocníky jako je meduňka, kozlík lékařský nebo třezalka tečkovaná. Ale ať už si vybereme cokoliv, nejdůležitější je vždy náš úmysl se z dané situace dostat. Příroda je mocná, ale ani ona nás nedokáže uzdravit proti naší vůli.