Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Nobilis Tilia: Jak to voní v Krásné Lípě

Nobilis Tilia: Jak to voní v Krásné Lípě Česká značka přírodní kosmetiky produkuje už dvacet let vynikající produkty s aromaterapeutickými účinky.
Renata Ježková
5,0 5
4

Nobilis Tilia Krásná Lípa zdroj: BIOOO.CZ

Kosmetiku Nobilis Tilia asi není potřeba příliš představovat. Tuto domácí značku s dvacetiletou tradicí a pověstí nejlepšího českého výrobce přírodní kosmetiky najdeme uprostřed nádherné čisté přírody Českosaského Švýcarska, kde to skutečně velmi rezonuje s duchem značky. Co ale činí z Nobilis Tilia opravdu silného konkurenta pro ostatní značky přírodní kosmetiky a co ji pomáhá pozici na trhu nejen držet, ale hlavně upevňovat, je kromě konzistentní kvality i aromaterapeutický přínos, který tato kosmetika má.

Spolumajitelkou firmy je totiž paní Adéla Zrubecká, která aromaterapii zasvětila většinu svého dosavadního života. A protože přínos esenciálních olejů není pořád v našich končinách doceněný tak, jak by být měl, poprosili jsme paní Zrubeckou o krátký rozhovor, ve kterém nám přiblížila některé z výhod a možností aromaterapie.

Adéla Zrubecká pro BIOOO.CZ

Adéla Zrubecká Nobilis Tilia zdroj: BIOOO.CZ

Co Vás přivedlo k aromaterapii?

Během emigrace v Anglii jsem se začala zajímat o zdravý životní styl, meditace, vegetariánství a práci s tělem. Postupně jsem se přes reflexologii dostala až k aromaterapii a práce s éterickými oleji mě uchvátila. Našla jsem si školu, která v sobě propojovala i diagnostiku podle tradiční čínské medicíny a strávila dva roku studiem, které mi otevřelo nové obzory ve vnímání přírody a lidského těla.

Jaký prospěch můžeme mít z něčeho, co "jen voní"?

Éterické oleje, pokud jsou skutečně přírodní, vyvolávají v lidském těle odezvu na psychické i fyzické úrovni. Projevuje se mnoha různými způsoby, například uvolněním napětí, pocitem tepla, snížením krevního tlaku nebo zlepšením stavu pokožky. Tato odezva je velmi individuální a co voní mně, nemusí nutně vonět vám. Co mi voní ráno, nemusí mi vonět večer a co mi voní ve 20 letech, nebude mi vonět v 50. Souvisí to s tím, co každý člověk v ten daný okamžik potřebuje. Pomocí čichu nám vlastní tělo dává velmi účinnou zpětnou vazbu, co pro sebe můžeme udělat.

Které z běžných nebo každodenních problémů (nemoci, psychické stavy...) nám může pomoci aromaterapie vyřešit?

Z vlastní dlouholeté zkušenosti si troufám tvrdit, že pomůže vždy. Protože éterické oleje jsou silné koncentráty léčivých látek, dokáží si poměrně snadno poradit s akutními onemocněními virového, bakteriálního či mykotického původu a zároveň posilují vlastní obranyschopnost těla. Některé stavy vyřeší rychle a zcela, u jiných pomohou zlepšit průvodní symptomy onemocnění nebo uleví vedlejším příznakům klasické léčby. Je prokázáno, že aromaterapie zlepšuje kvalitu života u chronicky či terminálně nemocných pacientů, a to také není málo. U psychosomatických stavů je aromaterapie ve spojení s kvalitním terapeutickým přístupem velmi účinnou formou léčby.

Kterých 5 olejů byste doporučila do domácí lékarničky?

Domácí lékárničku nabízíme standardně jako sadu v dárkové krabičce s návodem a popisem účinků jednotlivých olejů z levandule lékařské, eukalyptu, máty peprné, citronu a tea tree. Jsou to oleje, které samostatně nebo v kombinaci dokáží vyřešit běžné potíže, které se v každé rodině vyskytují. Doporučuji k těmto ještě zařadit ravintsaru, která je velmi efektivní při prvních příznacích viróz.

Jakým způsobem se může laik naučit s oleji pracovat?

Akademie Nobilis Tilia pořádá, kromě jiných, také kurzy Praktické aromaterapie a kurzy používání éterických olejů v kosmetické praxi a při wellness & spa rituálech. Jejich kalendář najdete na www.nobilis.cz. Pro zájemce o třísemestrové (vždy jeden víkend v měsíci) detailní vzdělání v aromaterapii se na podzim otevírá už 25. ročník studia Institutu Aromaterapie v Praze pod Asociací českých aromaterapeutů. Informace najdete na www.aromaterapie.cz.