Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak přestat kouřit pomocí esenciálních olejů

Jak přestat kouřit pomocí esenciálních olejů Při odvykání kouření je dobré vyzkoušet alternativní metody, jako je akupunktura, tradiční čínská medicína nebo aromaterapie.
Pavlína Klaudová
5,0 5
3

Jak přestat kouřit pomocí esenciálních olejů zdroj: pixabay.com

Kouření je zlozvyk, který nejen otravuje život druhých lidí v domácnosti, ale také přináší mnohá zdravotní rizika, „jde do peněz“ a u mužů může způsobovat impotenci, což není zrovna nejtajnější přání, které by si pánové tvorstva chtěli vyplnit. Proč se mohou tyto problémy objevit? No protože nikotin stahuje cévy. U žen má také nedobrý vliv na rozmnožovací funkce. Pokud žena kouří v těhotenství, vytváří u dítěte hned od jeho počátku nikotinovou závislost. Problémem ale je, že pokud už jsme s kouřením začali nebo v něm „jedeme“ už dlouho a přijde den, kdy se rozhodneme, že s ním skončíme, že to mnohdy nejde tak dobře a lehce, jak bychom si představovali. Mnozí z nás se radši se zdravotním problémem smíří nebo si nechtějí připustit, že má spojitost právě s cigaretami.

Rozhodnutí přestat kouřit a jeho nástrahy

Když už se rozhodnete, že přestanete kouřit, máte více možností, jak to udělat. Pro některé je nejlepší razantní řešení a opravdu jsou schopni vydržet přestat kouřit ze dne na den. U zbytku kuřáckého světa, který se rozhodl od tohoto zlozvyku oprostit, to tak lehké není. Takže je zde důležité postupovat tak, že třeba snížíme počet vykouřených cigaret denně. Kuřáci toužící přestat kouřit se uchylují ke zkoušení různých osvědčených rad a receptů, jak se tohoto zlozvyku zbavit. Problémem u odvykání kouření je nedostatečně pevná vůle. Ano, můžeme zkoušet náplasti proti kouření, proč ne. Můžeme také žvýkat žvýkačky s nikotinem jako substituci. Ale není od věci zkusit i jiné, tzv. „alternativní“ metody. Doporučuje se použít akupunkturu, čínskou medicínu, ájurvédu, mnozí zkouší Bachovy esence, ale můžeme také vyzkoušet rady aromaterapeuta. Aromaterapeut dokáže pomoci namíchat směs olejů, které může používat kuřák pokoušící se abstinovat. A mělo by jich být po ruce i více druhů kvůli tomu, abychom je mohli střídat. Jinak hrozí, že si na ně náš nos zvykne a přestanou na nás zabírat.

Problémy a abstinenční příznaky

Největším strašákem kuřáků jsou abstinenční příznaky. Ty mohou být různé, např. zvýšená nervozita, třes rukou, nedostatek odhodlání nebo potíže s nespavostí. Tyto všechny problémy mohou kuřáka brzdit v jeho snaze se odpoutat od nikotinu. Obecně se doporučuje přestat kouřit a podstoupit detoxikaci nejlépe rok před otěhotněním a to nejen u žen, ale i u jejich partnerů, protože tělo se potřebuje zregenerovat a naladit se na nový rytmus života. Samozřejmě že u sebe samého člověk může udělat hodně, u partnera je to horší a záleží jenom na něm, jestli podstoupí odvykací kúru a detox s ní spojený. Nikoho nemůžeme do ničeho donutit. Můžeme mu ukázat cestu, ale jít po ní musí sám za sebe, samozřejmě s naší podporou.

Kouření jako substituce

Možná není špatné se zamyslet nad tím, proč člověk kouří, co si cigaretou substituuje, jestli kouří společensky a minimálně nebo je silným kuřákem. Krabička denně s námi samozřejmě udělá svoje. Někdy na příčinu třeba vůbec nepřijdeme nebo je v nás natolik zakonzervovaná, že se jí nechce projevit navenek, protože je jí dobře tam, kde je usídlená.

I tak nám mohou éterické oleje pomoci k tomu, abychom tuto příčinu nenápadně „odblokovali“, protože dokáží mířit více šípy najednou a zasáhnout tak potřebný cíl, aniž bychom jim ho přímo nastavili. Hledají a odstraňují v nás i nejskrytější emoční problémy. Samozřejmě si musíme uvědomit, že nejsou všemocné a nevyřeší nemožné. To by byla určitě největší chyba, jakou bychom mohli udělat. Ale určitě stojí za to jim dát šanci.

Související produkt
Ylang-ylang 5 ml
Saloos / 245 Kč
Éterický olej z ylang ylangu působí jako přírodní afrodiziakum a má zklidňující efekt na tělo i mysl. Snižuje krevní tlak, zklidňuje dýchání a minimalizuje dopady stresu na organismus.
Detail produktu

Aromaterapie a její role v abstinenčním snažení

Jak přestat kouřit pomocí esenciálních olejů zdroj: pixabay.com

Odnaučení kuřáci potvrzují, že esenciální oleje mohou být velmi dobrým podpůrným prostředkem při snaze o nikotinovou abstinenci. Je dost různých možností míchání směsí. Můžete experimentovat s tím, co vám voní, důležité je zařazovat oleje na uklidnění, na dodání sebedůvěry, na posílení vůle. Je několik způsobů jak esenciální oleje používat. Nejběžnější a asi nejlehčí i pro lenochy je nakapání do aromalampy (pokud tedy nejsme takoví flegmatici, že necháme vypařit vodu v nádržce a seškvařit sbírky oleje k jejímu povrchu, což není vůbec nic příjemného a ani našemu zdraví prospěšného). Velmi dobrými pomocníky mohou být tyčinkové inhalátory. Dají se buď koupit již hotové výrobky nebo samostatný obal, do kterého si podle potřeby nakapete směs proti kouření, případně jeden z olejů podporující odvykání.

Oleje můžeme také nakapat do difuzéru, nechat se namasírovat nebo si je přidat smíchané s nosičem (rostlinným olejem) do koupele. Důležité je říct, které oleje můžeme pro tento účel používat. Doporučuje se například olej z černého pepře. Musíme ale dávat pozor s dávkováním, protože je to zahřívač a patří do této skupiny spolu se zázvorem, skořicí nebo hřebíčkem, proto je s nimi nutná zvýšená opatrnost při manipulaci, jak jsme si již několikrát napsali a budeme si to opakovat stále. Další možnou aplikací je nakapat éterický olej na kapesník a několikrát projít po pokoji, zamávat s ním a díky tomu se rozptýlí částečky oleje do vzduchu. Můžete to dělat podle potřeby, tato aplikace není vůbec náročná a olej zůstává ve vaší místnosti hezky vonět poměrně dlouho. Záleží na oleji, který použijete. Pokud používáme v aromaterapii silnější oleje, musíme u některých počítat až s týdenní výdrží. Prostě budeme cítit jejich přítomnost ještě poměrně dlouho po tom, co si je zapálíme v aromalampě. Silnější oleje je proto lepší přidávat do směsí.

Vhodné esenciální oleje

Pro kuřáky snažící se zbavit zlozvyku jsou doporučovány černý pepř, andělika, hřebíček, na zklidnění citrusy, levandule, majoránka, skořice, máta, ylang-ylang, ale také heřmánek římský. Z tohoto výčtu už se dají namíchat poměrně hezky vonící směsi. Samozřejmě vidíme, že jsou to oleje pozvedající náladu, vytrvalost, dávající člověku potřebné teplo, některé z nich srovnávají hormonální rozladěnost. To vše je samozřejmě při odvykání kouření důležité.

Rozdíly mezi hlavními doporučovanými oleji, které pomáhají kuřákům zbavit se závislosti, jsou takové, že černý pepř je stimulant a andělika uklidňuje. Dalším olejem, který je doporučovaný pro tyto účely je, tabák ve formě absolue. Oleje absolue (převážně jasmín, neroli, růže, gardénie) jsou vyráběny náročnějším způsobem, enfloráží, nakládají se do tuku, aby se nezničily jejich vzácné květy nebo listy. Jsou velice kvalitní, tím pádem je vyšší i jejich cena a musí se ještě rozředit.

Ze všeho nejdůležitější je vědět, s jakými éterickými oleji pracovat, abychom dokázali sobě nebo někomu v našem okolí v boji proti závislosti na cigaretách. Spolu s naším dobrým slovem a tolerancí je to pro toho, kdo se snaží přestat, to nejlepší, co pro něj můžeme udělat. Stačí se jen odhodlat, nikdy totiž není pozdě!